• Muzeum Dzieduszyckich – placówka zamiejscowa Muzeum „Kamienica Orsettich” w Jarosławiu,
• Centrum Kultury,
• Gminna Biblioteka Publiczna im. Kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zabytkowe obiekty towarzyszące:
oranżeria, holendernia, oficyna, czworaki.
Zwiedzanie:
wstęp na teren parku darmowy.
Godziny otwarcia muzeum:
od października do maja:
od wtorku do soboty 9:00 do 16:00
W sezonie letnim od czerwca do września:
od czwartku do soboty 9:00 do 17:00
niedziele 11:00 do 19:00
Grupy powyżej 10 osób po uprzednim uzgodnieniu.
Ostatnie wejście – 30 minut przed zamknięciem muzeum.
Kontakt: tel. 16 640 15 14 (pon. – pt. od 8:00 do 15:00)
Dojazd:
park położony jest w centralnym miejscu Zarzecza. [Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi:
można zaparkować przy pobliskim kościele.
Historia i opis:
Pałac w Zarzeczu wzniesiono dla Magdaleny Morskiej z Dzieduszyckich, która zauroczona rosnącym tu drzewostanem postanowiła wybudować w tym miejscu wiejską rezydencję. W 1817r. rozpoczęły się prace budowlane w wyniku których powstał zespól pałacowy składający się z pałacu i budynków towarzyszących, takich jak oranżeria, stajnie z powozownią oraz zabudowania folwarczne i administracyjne. Głównym architektem przedsięwzięcia był Christian Piotr Aigner, nadworny projektant Czartoryskich i Lubomirskich.
Na stoku wzniesienia postawiono pałac bogaty w zdobienia ornamentowe nawiązujące do sztuki Greków i Rzymian. Od strony południowej w bryłę obiektu wkomponowano okrągłą basztę otoczoną kolumnami (podobną do Świątyni Sybilli z Zespołu Pałacowego Czartoryskich w Puławach) a od wschodu przylegała oranżeria. Wewnątrz znalazły się m.in. marmurowe kominki, alabastrowe figury z Włoch oraz meble wykonane na miejscu z drzewa rosnącego w okolicznych lasach oraz sprowadzonych cisów i mahonii.
W lutym 1819r. hrabina Morska wydała pierwsze przyjcie w nowej rezydencji. Zarzecze stało się cenionym ośrodkiem życia kulturalnego i towarzyskiego regionu. Zabudowania pałacowe otaczał park założony na bazie rosnących tu drzew i urozmaicony stawem z wysepką powstałym na dawnym korycie rzeki Mleczki.
Po śmierci Magdaleny w 1847r. majątek odziedziczył jej bratanek Włodzimierz Dzieduszycki, który zapisał się w historii Zarzecza zniesieniem pańszczyzny i zaangażowaniem w działalność społeczną i kulturalną.
Od 1918r. Zarzecze należało do młodego Włodzimierza Dzieduszyckiego, który mieszkał tu wraz z żoną Wandą Sapieżanką i dziećmi. W czasie okupacji hitlerowskiej w majątku ukrywali się zbiedzy i odbywały się tajne nauczania. W 1944r. na mocy dekretu o reformie rolnej Dzieduszyccy zostali wyrzuceni z posiadłości.
Dzięki wójtowi Zarzecza w latach 80-tych XX w. udało się przeprowadzić remont kompleksu pałacowego. W 2007r. Związek Rodowy Dzieduszyckich podpisał porozumienie z władzami lokalnymi na mocy, którego w pałacu rozpoczęto tworzenie muzeum Dzieduszyckich. Ród zrzekł się praw do majątku i zagrabionego wyposażenia na korzyść powstającej placówki.
Obecnie w pieczołowicie odrestaurowanym pałacu mieści się Muzeum Dzieduszyckich. Wewnątrz można oglądać część ocalonego oryginalnego wyposażenia obiektu oraz poznać historię rodu Dzieduszyckich. Zachowały się również remontowane obecnie zabudowania towarzyszące oraz staw z wyspą. Zrewitalizowany park z wytyczonymi alejkami zachęca do spacerów.
Galeria zdjęć
zdjęcia wykonane w maju 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. przeworski, gmina Zarzecze