Załuż – Zamek Kmitów

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,00 z 3 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: ruiny.
Funkcja teraźniejsza: taras widokowy na zakole rzeki San.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: brak.
Zwiedzanie: wstęp na teren rezerwatu przyrody nieograniczony, należy poruszać wyznaczonymi szlakami.
Dojazd: „Góra Sobień” leży pomiędzy miejscowościami Załuż i Manasterzec.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: u podnóża góry znajduje się bezpłatny parking.
Historia i opis:
Załuż_zamek_Sobień_planPierwsza budowla obronna na Górze Sobień koło Załuża stała już w XIII w. W 1340r. dla króla Kazimierza Wielkiego wzniesiono tu murowany zamek składający się z budynku mieszkalnego otoczonego murami oraz wieży umiejscowionej poza nimi.
Król Władysław Jagiełło podarował zamek rodzinie Kmitów herbu Szreniawa, do której należało też kilka wsi w okolicy. Nowi właściciele przebudowali warownie w wyniku, czego powstała m.in. nowa wieża, która została włączona w system murów obronnych. W skutek najazdów zbrojnych (prawdopodobnie Węgrów) w latach 1474 i 1512 zamek został poważnie uszkodzony. Duże zniszczenia obiektu i brak możliwości rozbudowy ze względu na małą powierzchnię wierzchołka Sobienia przyczynił się do decyzji o przeniesieniu siedziby rodowej Kmitów do Leska.
Ruiny przechodziły kolejno w ręce Stadnickich, Ossolińskich, Mniszchów i Krasickich. Podczas I wojny światowej zostały one po raz kolejny mocno uszkodzone. W 1997r. pozostałości po zamku zabezpieczono, a dla turystów wykonano drewniane schodki z tarasem widokowym.
Obecnie ruiny na górze Sobień stanowią trwałą zabezpieczoną ruinę udostępnioną do zwiedzania. Do zamku prowadzą drewniane schody, a na szczycie wzniesienia sterczą pozostałości wieży bramnej oraz skrzydła mieszkalnego. Z góry roztacza się piękny widok na zakole Sanu. Cały teren wzgórza stanowi rezerwat przyrody nazwany „Góra Sobień” w związku z tym poruszanie się po nim jest możliwe tylko po wyznaczonych trasach. Wiosną przyroda maluje tu szczególnie piękne widoki na San i ruiny.
Legendy i duchy:
Podobno na zamku w księżycową noc można spotkać ducha Białej Damy, która spogląda w stronę Węgier. Owa dama to duch Margerity, pięknej córki węgierskiego rycerza, którą wbrew jej woli poślubił kasztelan Kmita. Pewnego dnia zasmuconą Margeritę ujrzał w oknie zamkowym węgierski rycerz Andreas i poprzysiągł jej wieczną miłość. Podobno dzięki odwiedzającym zamek kupcom zakochanym udało się wymieniać liściki a nawet spotkać. Jednak Kmita za sprawą szpiega śledzącego jego żonę odkrył zdradę i rozwścieczony rozkazał zamurować Margeritę w lochach wieży zamkowej. Zrozpaczony Andreas zorganizował zbrojne natarcie na zamek jednak kasztelan widząc konkurenta rozkazał wysadzić lochy wraz z uwięzioną tam żoną. Kochanek widząc zgliszcza podziemi zaniechał dalszej walki i zniknął bez śladu. Oprócz Białej damy wyglądającej swojego kochanka na zamku ukazuje się też Czarna Dama, o której mówi legenda z zamku w Lesku.
Galeria
Zamek Sobień w ZałużuZamek Sobień w ZałużuZamek Sobień w Załużu
Zamek Sobień w ZałużuZamek Sobień w ZałużuZamek Sobień w Załużu
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. leski, gmina Lesko
Adres: Rezerwat „Góra Sobień”
Współrzędne GPS
Atrakcje w okolicy:
Bunkry – podnóże Sobienia
Ruiny klasztoru Karmelitów – Zagórz
Zabudowa Rynku – Sanok
Skansen Muzeum Budownictwa Ludowego – Sanok
Ratusz – Lesko, Rynek
Synagoga – Lesko, ul. Joselewicza 16
Skała „Kamień Leski” – niedaleko Leska przy drodze do Ustrzyk Dln.

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *