Wzdów – Pałac Ostaszewskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,86 z 29 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: pustostan.
Funkcja teraźniejsza: własność prywatna, brak zagospodarowania.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: zabudowania gospodarcze, sztuczna grota z 1863 roku.
Zwiedzanie: wstęp do dawnego parku nieograniczony i darmowy.
Dojazd: pałac stoi w jedynym we Wzdowie parku.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: brak wyznaczonych parkingów, można bezpiecznie zaparkować na poboczu.
Historia i opis:
Historia Wzdowa rozpoczyna się w XV w. i związana jest z rodem Wadowskich, do których te ziemie należały aż do końca XVIII w. Następnie była to własność Teresy Potockiej z Ossolińskich, która w 1794r. sprzedała te dobra Michałowi Ostaszewskiemu herbu Ostoja, jednemu z przywódców Konfederacji Barskiej.
Z jego inicjatywy w miejscu starego dworu we Wzdowie postawiono jednopiętrowy, częściowo podpiwniczony, murowany z cegły i kamienia pałac. Zwrócony był frontem na wschód. W części zachodniej znajdował się salon z sufitem zdobionym gzymsem i parkietem z dwubarwnego drewna, a po przeciwnej stronie mieściła się sień ze stropem kasetonowym i rozetami (okrągłe okienka). Pod częścią środkową pałacu były piwnice ze sklepieniem kolebkowym, do których prowadziła kuta żelazna brama osadzona w kamiennym portalu. Budynek przykryto dachem czterospadowym.
W 1823r. majątek wzdowski odziedziczył wnuk Michała, Teofil Ostaszewski a po nim jego syn Adam. Ten ostatni był wszechstronnie wykształconym i niezwykle uzdolnionym geniuszem, o czym świadczą m.in. jego liczne opatentowane wynalazki.
Wzdów pałac - foto z 1910rAdam był autorem dwóch przebudów pałacu, które miały miejsce kolejno około 1880 roku oraz w latach 1917-18. W ich wyniku powstał budynek składający się ze starszego głównego korpusu oraz nowego skrzydła bocznego, które osiągnęły wysokość dwóch pięter. Elewacje korpusu zdobił pokaźny ryzalit (wypust) z tarasem, a do naroży przylegały wieże wystające ponad elewację. Bryłę zdobiły podcienie (otwarte pomieszczenia z filarami) korpusu głównego. Wewnątrz na uwagę zasługiwały przede wszystkim dwa salony – kolumnowy i muzyczny, sala jadalna i biblioteka wyposażona w m.in. w cenne rękopisy, globusy, akcesoria astronomiczne i portrety rodzinne. W salonie kolumnowym ściany zdobił wielobarwny materiał oraz dywany wschodnie, które leżały też na podłodze. Wystrój pozostałych wnętrz był skromniejszy i stanowiły go głównie ozdobne kominki i parkiety. Na tle innych pomieszczeń wyróżniała się klatka schodowa z kamiennymi stopniami, balustradą podpartą ozdobnymi balasmi oraz kutą z żelaza latarnią.
Na początku II wojny światowej w pałacu funkcjonowało niemieckie kasyno a po przejęciu przez Armię Czerwoną urządzono tu sztab wojskowy.
W 1949 roku wykonano remont budynku i utworzono w nim Państwowy Dom Dziecka przekształcony później w Państwowy Młodzieżowy Zakład Wychowawczy. W 1959r. w zespole pałacowym utworzono Uniwersytet Ludowy, który działał tu do 2005 roku. Następnie rezydencję, nabył prywatny właściciel, i od tego czasu pozostaje ona niewykorzystana. Budynek powoli niszczeje, a z wyposażenia wnętrz nic już nie pozostało. Zachowała się częściowo klasycystyczna stolarka drzwi i boazerii. Przyległy zabytkowy park również jest bardzo zaniedbany. Niedaleko pałacu rośnie drzewo, z którego korzenia wyrastają trzy odnogi. Według legendy zasadzili go synowie Teofila Ostaszewskiego – Adam, Kazimierz i Stanisław. Przetrwała również część budynków gospodarczych, kopiec, na którym stało obserwatorium astronomiczne oraz staw. Przy wejściu do parku od głównej drogi, znajduje się sztuczna grota utworzona w 1863 roku.
Ciekawostki:
Najsłynniejszym dziedzicem wzdowskiego pałacu był niewątpliwie Adam Ostaszewski herbu Ostoja urodzony 22 października 1860 roku we Wzdowie, a zmarły 4 marca 1934 roku w Krakowie. Był to wszechstronnie uzdolniony i twórczy człowiek, którego nazywano „Leonardem ze Wzdowa”.
Wsławił się jako konstruktor lotniczy, pionier polskiej awiacji, pisarz, poeta i tłumacz poezji, a do tego działacz społeczny. Był doktorem prawa i filozofii. Władał ponad 20 językami.
Był twórcą m.in. dużego modelu sterowca i samochodu, w 1889 skonstruował silnik odrzutowy, stworzył model mechaniczny sfer świata opatentowany w Rosji, zbudował silnik hydrauliczny oraz koncepcję pionowzlotu opatentowane we Francji.
Galeria
Pałac we WzdowiePałac we WzdowiePałac we Wzdowie
Pałac we WzdowiePałac we WzdowiePałac we Wzdowie
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. brzozowski, gmina Haczów
Adres: Wzdów
Współrzędne GPS
Atrakcje w okolicy:
Drewniany kościół gotycki – Haczów
Dwór Urbańskich – Haczów
Neogotycki kościół – Trześniów
Dwór – Trześniów
Dwór Truskolaskich – Jasionów
Spichlerz – Jasionów
Dwór i park – Jabłonka
Zabytkowy Budynek Domu Kultury – Brzozów
Muzeum Regionalne – Brzozów

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *