Wysocko – Pałac Zamoyskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,22 z 9 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: dom pomocy społecznej.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: oficyna, stajnie, kapliczka, ruiny kuźni.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku pałacowego nieograniczony i darmowy. Ze względu na charakter mieszczącej się tu placówki wnętrza pałacu są niedostępne dla zwiedzających.
Dojazd: dojazd do pałacu nie jest zbyt dokładnie oznakowany.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: na terenie zespołu pałacowego są bezpłatne parkingi.
Historia i opis:
W XVII wieku w Wysocku stał drewniany parterowy dwór, który był ulubioną posiadłością królowej Marysieńki, żony Jana III Sobieskiego. Po śmierci męża wyjechała ona do Rzymu, a opuszczony dworek stopniowo podupadał. Z powodu problemów finansowych Marysieńka sprzedała Wysocko Ludwikowi XIV, królowi Francji.
Po kilku latach zadłużony majątek trafił w posiadanie Elżbiety Lubomirskiej, żony Adama Mikołaja Sieniawskiego. Następnie jako wiano objął go Książe August Aleksander Czartoryski żonaty z Marią Zofią, córką Sieniawskich. To właśnie dzięki Zofii w latach 1724-34 w Wysocku wybudowano murowany pałac oparty na projekcie Giovauniego Spazzia.
Po śmierci Augusta Aleksandra majątek wysocki odziedziczył jego syn Adam Kazimierz Czartoryski, który z kolei podarował go swojej córce Marii. Z inicjatywy księżnej zmodernizowano i umeblowano wnętrza pałacowe, w których powstała również kaplica. Zmiany objęły także przyległy park.
W I poł. XIX w. Maria Czartoryska odsprzedała Wysocko swojej siostrze Zofii, która zapisała go w testamencie hr. Zdzisławowi Zamoyskiemu. Z inicjatywy jego syna, Stanisława w 1875r. pałac przebudowano. Obiekt zyskał dodatkową kondygnację i nowy stromy dach. Przy elewacji frontowej stanął czterokolumnowy portyk (ganek) a od wschodu kryta weranda.
W trakcie I wojny światowej wojska rosyjskie splądrowały i spaliły budynek. W okresie dwudziestolecia międzywojennego właściciele mieszkali w oficynie, a pałac sukcesywnie remontowano. W 1941r. kolejny pożar strawił większość budynku, a trzy lata później na mocy dekretu o reformie rolnej właścicieli wywłaszczono a majątek rozparcelowano. Podupadły pałac spłonął doszczętnie w 1946r. podczas walk z bandami Ukraińskiej Powstańczej Armii.
W latach 1957-61 decyzją ówczesnych władz wojewódzkich pałac wraz z oficyną zostały odbudowane i przeznaczone na dom pomocy społecznej. W odbudowanym pałacu do dnia dzisiejszego funkcjonuje dom pomocy społecznej. W pobliżu znajdują się ruiny dawnej kuźni i zachowane budynki stajni oraz zabytkowa kapliczka.
Galeria
Pałac Zamoyskich w WysockuPałac Zamoyskich w WysockuPałac Zamoyskich w WysockuPałac Zamoyskich w WysockuPałac Zamoyskich w WysockuPałac Zamoyskich w Wysocku
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. jarosławski, gmina Laszki
Adres: Wysocko 2a
Współrzędne
Atrakcje turystyczne w okolicy:
Kościół Narodzenia NMP (dawna cerkiew unicka) – Wysocko
Zabytkowy układ urbanistyczny – Radymno | odległość: 4 km
Barokowy kościół św. Wawrzyńca – Radymno | odległość: 4 km
Barokowy kościół św. Wawrzyńca – Radymno | odległość: 4 km
Muzeum Kamienica Orsettich – Jarosław, ul. Rynek 4 | odległość: 13 km
Greckokatolicka cerkiew – Jarosław, ul. Cerkiewna 3 | odległość: 13 km
Zespół klasztorny OO. Franciszkanów – Jarosław | odległość: 13 km
Opactwo Sióstr Benedyktynek – Jarosław, ul. Benedyktyńska 5 | odległość: 13 km
Kolegiata – Jarosław, ul. Piotra Skargi 2 | odległość: 13 km
Ratusz – Jarosław | odległość: 13 km
Kamienica Rydzikowa – Jarosław, Rynek 14 | odległość: 13km

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *