Wojnicz – Pałac Dąmbskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,14 z 7 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: zdewastowany.
Funkcja teraźniejsza: pustostan.
Zabytki w otoczeniu: kordegarda, budynki gospodarcze.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku nieograniczony i darmowy. Obiekt można oglądać wyłącznie z zewnątrz.
Dojazd: będąc w Wojniczu należy kierować się na Wielką Wieś i wypatrywać parku po lewej stronie drogi.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: w pobliżu bramy głównej jest bezpłatny parking.
Historia i opis:
Pierwsze pisemne wzmianki o dworze w Wojniczu pochodzą z początku XVII w. kiedy była to własność starosty Stanisława Kuczkowskiego. Budynek został spalony przez Szwedów około 1702r. W jego miejsce wzniesiono drewniany, podpiwniczony, piętrowy dwór mieszczący siedem pokoi. Przy drodze wjazdowej do parku otaczającego dwór stanął domek bramny wraz z bramą krytą gontem.
W 1876r. Władysław Dąmbski herbu Godziemba ukończył budowę nowej rezydencji murowanej, którą zaprojektował i wybudował Karol Potyliński.
Wzniesiono prostokątny, piętrowy pałac nawiązujący swoimi detalami do neogotyku. Wejście główne poprzedzono pokaźnym ryzalitem zwieńczonym trójkątną attyką zamkniętą po bokach pseudo wieżyczkami z blankami. Takie same pseudo wieżyczki zdobiły też cztery narożniki korpusu głównego. Pośrodku elewacji tylnej umiejscowiono zamknięty portyk dźwigający balkon. Mniejszy balkon podparty kolumnami otrzymała też jedna z elewacji krótszych. Wewnątrz główną ozdobę stanowiły kręcone, metalowe schody oplatające kolumnę toskańską stanowiącą podporę dla ceglastego sklepienia sufitu.
Rezydencję otoczono parkiem krajobrazowym, w którym stanęła też m.in. oranżeria skrywająca egzotyczne kwiaty i krzewy a także ptactwo domowe i ozdobne. Głównego wjazdu do parku strzegła murowana kordegarda z bramą, nawiązująca swym stylem do obiektu głównego. Władysław nie zdążył nacieszyć się nową siedzibą gdyż zmarł rok po ukończeniu budowy.
Po bankructwie Jordanów, kolejnych właścicieli Wojnicza, w 1936r. zespół pałacowy przejęło starostwo powiatowe w Brzesku. Utworzono w nim szkołę rolniczą, która jako jedna z nielicznych działała nawet w okresie okupacji hitlerowskiej. Naukę kontynuowano również po zakończeniu wojny i po licznych zmianach nazw, przekształceniach prawnych oraz przeprowadzce do nowych budynków szkoła funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Obecnie nie użytkowany pałac jest pustostanem, który z barku właściwego zabezpieczenia stopniowo popada w ruinę.
Galeria
Wojnicz_pałac_Foto1Wojnicz_pałac_Foto2Wojnicz_pałac_Foto3
Wojnicz_pałac_Foto4Wojnicz_pałac_Foto5Wojnicz_pałac_Foto6
Wojnicz_pałac_Foto7Wojnicz_pałac_Foto8Wojnicz_pałac_Foto9
zdjęcia wykonane w czerwcu 2014
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. małopolskie, pow. tarnowski, gmina Wojnicz
Adres: Wojnicz, ul. Jagiellońska
WspółrzędneGPS

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *