Witkowice – Dwór Lubienieckich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,59 z 22 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany, odrestaurowany.
Funkcja teraźniejsza: dom mieszkalny.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: oficyny, zabudowania gospodarcze.
Zwiedzanie: własność prywatna – wstęp na teren posesji zabroniony dla osób postronnych, dwór niedostępny dla zwiedzających.
Dojazd: jadąc trasą E40 należy skręcić w ulicę Pałacową.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: brak parkingów w sąsiedztwie ogrodzenia dworskiego.
Historia i opis:
Osada Witkowice powstała w XIV w i terytorialnie należała do województwa sandomierskiego. Pod koniec XVIII w. władze austriackie wystawiły wieś na licytację, którą wygrali Lubienieccy herbu Rola.
Stojący tu dwór wybudowano w I dekadzie XIX w. a jego projektantem był prawdopodobnie Jan Kubicki – autor projektów najznamienitszych polskich budowli okresu klasycyzmu takich jak np. Belweder. Wzniesiono parterowy, prostokątny obiekt z ryzalitami pośrodku oraz po bokach fasad dłuższych, kryty dachem dwuspadowym. Główne wejście do budynku znajdowało się w południowo-wschodniej fasadzie krótszej, a poprzedza je podjazd zadaszony portykiem podpartym dwiema kolumnami. Stosunkowo skromna bryła obiektu kryje wewnątrz okrągły salon z bogato zdobioną kopułą. Po dwóch stronach okrągłego gazonu umiejscowionego przed dworem stoją oficyny założone na planie wydłużonego prostokąta. W II połowie XIX w. mieszkał tu brat Piotra Michałowskiego (cenionego i uznanego polskiego malarza zaprzyjaźnionego z Oborskimi z Mielca).
Zespół dworski szczęśliwie przetrwał dwie wojny światowe, lecz późniejszy okres przyniósł postępującą dewastację. Obiekt był pustostanem przez ponad 27 lat, aż do roku 1997, kiedy to został sprzedany w prywatne ręce. Staraniem nowego właściciela zabytek pieczołowicie odrestaurowano. Obecnie zespół dworski leżący w starannie wypielęgnowanym parku jest własnością prywatną i w związku z tym nie ma możliwości, aby podziwiać go w całej okazałości. Jak dawniej w otoczeniu budynku znajduje się staw i rośnie sporych rozmiarów platan.
Galeria
Dwór w WitkowicachDwór w Witkowicach
Dwór w WitkowicachDwór w Witkowicach
zdjęcia wykonane w październiku 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. ropczycko-sędziszowski, gmina Ropczyce
Adres: Ropczyce-Witkowice, ul. Pałacowa 20
Współrzędne GPS
Atrakcje w okolicy:
Zespół podworski (zdewastowany) – Góra Ropczycka, 5 km od Witkowic
Zespół klasztorny kapucynów – Sędziszów Młp., ul. Jana Pawła II, 8 km od Witkowic

Rezydencje w pobliżu

baner

Komentarze do “Witkowice – Dwór Lubienieckich

 1. GEBALSKI CZESLAW TORUN | napisał(a)

  W latach 1954-59 pałac w Witkowicach był internatem technikum ogrodniczego w Ropczycach. Jako wychowanek zamieszkiwałem tam przez 5-lat. Bardzo bym chciał zwiedzić teren, może bez obiektu pałacowego ale park i przyległości wokół niego. Mam już 74 lata, życia zostało niewiele a tęsknota wspomnień tamtych lat ogromna, Jeśli właściciel obiektu wyraził by dobrą wole by u schyłku swojego życia chociaż na moment wdepnąć własnymi nogami byłbym bardzo…….wdzięczny
  Czesław Gebalski Toruń ul. Witosa 7c/39 tel.505822806

 2. Stanisław Jawor | napisał(a)

  Witam!
  W latach 1937 – 1946 mieszkałem w Witkowicach. Przeżyłem tam wkroczenie Armii Czerwonej, ale nie pamiętam daty. Czy możecie mi ją przypomnieć? Serdecznie pozdrawiam. Stanisław Jawor

 3. Cebularz | napisał(a)

  Pod dworkiem są bardzo rozległe podziemia. Byłem tam raz z ekipą. Ja niestety nie wszedłem, więc nic niestety nie zobaczyłem. Było to tak dawno że nawet nie pamiętam kto mnie tam zabrał. Byłem wtedy nastolatkiem. Pamiętam że mieliśmy przygotowane długie liny. Padł pomysł aby ciągnąć za sobą linę aby się nie zgubić. Nie pamiętam nic więcej. Szkoda tylko że poszedł w ręce prywatne, że państwo nie wzięło tego w swoje ręce. Wiadomo lepiej sprzedać, kogo tam interesowała wtedy historia, zabytki. Kasa, kasa. Dziś wyglądało by to inaczej. Przykładem jest zamek w Rzeszowie.

 4. Gość | napisał(a)

  Miałem okazję brać udział w odrestaurowaniu tego dworu kupionego przez jednego biznesmena z Dębicy. Praca przy wymianie stolarki zewnętrznej i wewnętrznej (okna i drzwi)… 4 miesiące pracy na warsztacie przy samych oknach i tydzień montażu, okna i drzwi musiały być wykonane na wzór starych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *