Wiśnicz – Zamek Lubomirskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,16 z 56 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: placówka Muzeum Ziemi Wiśnickiej.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: Klasztor Karmelitów (więzienie), Koryznówka (drewniany dom z XIXw. – Muzeum Jana Matejki)
Zwiedzanie: Godziny otwarcia:
od 1 maja do 31 października
od poniedziałku do piątku 8:00 – 18:00
soboty, niedziele i święta 10:00-18:00
poza sezonem turystycznym od 1 listopada do 30 kwietnia
od poniedziałku do piątku 8:00 – 16:00
soboty, niedziele i święta 9:00 – 17:00
Cennik: bilet normalny – 13 zł, ulgowy – 8 zł
Kontakt: tel.: +48 14 61 285 89, 61 285 28 kom. +48 607 042 274
Dojazd: wzgórze zamkowe znajduje się na północny-wschód od miasta Nowy Wiśnicz na terenie Starego Wiśnicza, należy wjechać w ulicę St. Lubomirskiego.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: na wzgórzu zamkowym są ogólnodostępne parkingi.
Historia i opis:
W II połowie XIV w. Jan Kmita wzniósł w Wiśniczu warownię składającą się z kwadratowej wieży oraz drewnianych budynków mieszkalnych otoczonych palisadą.
zamek w wiśniczu-makietaJego syn Piotr rozbudował założenie w zamek obwarowany murem, z murowanym budynkiem mieszkalnym o czterech skrzydłach i trzech narożnych basztach. Piotr Kmita będąc marszałkiem wielkim koronnym i wojewodą krakowskim zadbał o to, aby jego główna rezydencja była godna urzędów jakie pełnił. Oprócz Wiśnicza do Kmitów należały również m.in. Zamki w Załużu i Lesku oraz majątek ziemski w Olszanicy.
Po bezpotomnej śmierci Piotra w 1553r. zamek w Wiśniczu trafił w posiadanie rodu Barzich herbu Korczak, ci z kolei czterdzieści lat później sprzedali go Sebastianowi Lubomirskiemu herbu Szreniawa bez Krzyża, który w tym okresie skutecznie budował swoją pozycje społeczną i majątkową będąc m.in. żupnikiem soli bocheńskiej i wielickiej.Wiśnicz-zamek_planSebastian na stałe rezydował na zamku w Dobczycach i dopiero jego syn Stanisław, który objął majątek w 1613r. swoją uwagę skupił na Wiśniczu. W 1615r. rozpoczął trwającą sześć lat przebudowę rezydencji wg. projektów Macieja Trapoli, w wyniku której powstały: brama wjazdowa, kaplica i budynek kuchni (zwany „Kmitówką”). Przebudowano też dziedziniec wewnętrzny, który na całej wysokości otrzymał loggie oraz podwyższono wieże narożne. Wnętrza zdobione bogatymi dekoracjami stiukowymi i cennymi obrazami skrywały m.in. bogatą bibliotekę wiśnicką. Rezydencję otoczono fortyfikacjami bastionowymi, które w niższych kondygnacjach mieściły kazamaty oraz pomieszczenia dla wojska i służby a także stajnie. Wyżej mieszkali oficerowie. W 1631r. w pobliżu zamku wniesiono, ufundowany przez Lubomirskich, klasztor karmelicki stanowiący z zamierzenia element obronny twierdzy wiśnickiej.
Od 1649r. panem na Wiśniczu został Aleksander Michał Lubomirski. Sześć lat później twierdza pomimo olbrzymich zapasów żywności i amunicji oraz doborowej obsady wojskowej zostaje poddana wojskom szwedzkim (zupełnie jak inna dobrze obsadzona warownia Lubomirskich – zamek w Rzemieniu). Szwedzi rozgrabili i zniszczyli obiekt, z którego zostali usunięci w 1656r. przez dwa półki wojska polskiego. Kilka lat później rozpoczęto odbudowę rezydencji.
Nowy_Wiśnicz_zamek_z_lotu_ptaka
W 1720r. Marianna Lubomirska wniosła Nowy Wiśnicz w posagu Pawłowi Karolowi Sanguszce. O tym jak ważne dla Lubomirskich było gniazdo rodowe świadczy fakt, że w roku 1752 odkupił go Stanisław Lubomirski z Łańcuta. Jednak los okazał się przewrotny i Aleksandra Lubomirska ponownie „wyprowadziła” Wiśnicz jako wiano dla Potockich herbu Pilawa.
Zamieszkiwany już tylko okazjonalnie zamek w 1831r. strawił rozległy pożar. Ruina trafiła w posiadanie Zamoyskich a później Straszewskich, aby w 1901r. ponownie wrócić do Lubomirskich. W 1928r. rozpoczęto prace renowacyjno-budowalne, które zostały przerwane przez wybuch II wojny światowej. W 1949r. już bez udziału Lubomirskich kontynuowano prace budowlane finansowane przez skarb państwa, ostatecznie zakończone sukcesem. Po transformacji ustrojowej w 1991r. ród Lubomirskich rozpoczął starania o odzyskanie wiśnickiej rezydencji, jednak cały proces formalno prawny związany z przejęciem własności nie został zamknięty do dnia dzisiejszego. Odbudowany zamek został przeznaczony na muzeum i taką funkcje pełni do dnia dzisiejszego.
Ciekawostki:
Prawie jak współczesna ‘CIA’ 😉
Zamek w Wiśniczu był gniazdem rodowym rodzin, które w ówczesnej Polsce były bardzo wpływowe i zamożne, a jak wiadomo od dawien dawna wiedza to potęga, więc nie dziwi jedna ze wspólnych cech, jaką przejawiali zarówno Kmitowie jak i Lubomirscy. Przy kaplicy zamkowej znajduje się komnata, w której stojąc w jednym narożniku słychać wyraźnie nawet cichy szept z przeciwległego kąta. Ponoć za czasów Kmitów był to pokój spowiedzi a w jednym z kątów stał konfesjonał (w tym przypadku wyznanie grzechów raczej nie było tajemnicą).
Lubomirscy natomiast podeszli do tematu podsłuchów mniej finezyjnie, zlecając budowę małego pomieszczenia nad salą, w której kwaterowało wojsko. Przebywający tam zaufany człowiek miał za zadane donosić panu o niepokojących rozmowach zasłyszanych wśród żołnierzy.
Legenda:
Podobno przy rozbudowie zamku prowadzonej przez Stanisława Lubomirskiego zatrudnieni byli jeńcy tureccy i tatarscy spod Chocimia, którzy korzystając z tego, że pracowali na wzgórzu postanowili spróbować powietrznej drogo ucieczki. Konstruowali skrzydła i próbowali na nich odlecieć z zamku. Niestety daleko nie dolatywali, a w miejscu ich upadku wznoszono kamienne kolumny. Do dziś zachowały się cztery takie pomniki, po jednym w: Wiśniczu, Bochni, Kopalinach i Łomnej.
Galeria
Zamek_Wiśnicz_foto_1Zamek_Wiśnicz_foto_2Zamek_Wiśnicz_foto_3
Zamek_Wiśnicz_foto_4Zamek_Wiśnicz_foto_5Zamek_Wiśnicz_foto_6
Zamek_Wiśnicz_foto_7Zamek_Wiśnicz_foto_8Zamek_Wiśnicz_foto_9
Zamek_Wiśnicz_foto_14Zamek_Wiśnicz_foto_15Zamek_Wiśnicz_foto_11Zamek_Wiśnicz_foto_19
Zamek_Wiśnicz_foto_12Zamek_Wiśnicz_foto_13Zamek_Wiśnicz_foto_10Zamek_Wiśnicz_foto_18
Zamek_Wiśnicz_foto_16Zamek_Wiśnicz_foto_17Zamek_Wiśnicz_foto_20Zamek_Wiśnicz_foto_21
zdjęcia wykonane w czerwcu 2014
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. małopolskie, pow. bocheński, gmina Nowy Wiśnicz
Adres: Stary Wiśnicz
WspółrzędneKoordynaty GPS

baner

Komentarze do “Wiśnicz – Zamek Lubomirskich

  1. Meduza | napisał(a)

    Może jak twierdzą niektórzy mało tu wyposażenia i skąpe wystawy ale za to klimat panujący na wiśnickim zamku jest jedyny w swoim rodzaju. Tu naprawdę czuje się potęgę tej twierdzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *