Wieruszyce – Zamek Wieruskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,29 z 7 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: remontowany, zabezpieczony.
Funkcja teraźniejsza: brak.
Zabytki w otoczeniu: budynki gospodarcze.
Zwiedzanie: obiekt stoi na prywatnej posesji o czym informuje tabliczka na bramie.
Dojazd: będąc w Wieruszycach należy kierować się na Wolę Wieruszycką i wypatrywać parku na wzniesieniu po prawej stronie.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: w poblizu parku brak wyznaczonych parkingów.
Historia i opis:
Pierwotna budowla obronna w Wieruszycach została wzniesiona w XV w. dla Wieruskich herbu Szreniawa. Była to murowana z kamienia wieża obronna otoczona fosą. Około 1531r. obiekt został rozbudowany o piętrowe skrzydło północne z charakterystyczną, masywną basztą mieszkalną w północno-wschodnim narożniku (jest to część zamku zachowana do dziś – na planie zaznaczona na czarno).Wieruszyce_zamek_plan Rozbudowa dworu w zamek miała miejsce prawdopodobnie na początku XVII w. kiedy to wzniesiono trzeci człon budynku z loggią widokową. Część parterowa z otworami strzelniczymi pełniła funkcje obronne zaś piętro mieściło pomieszczenia mieszkalne i reprezentacyjne. Być może w tym samym okresie powstały też pobliskie zabudowania gospodarcze. Taki stan rezydencji przestawia spis inwentarza z roku 1746 sporządzony zapewne przy okazji przejęcia majątku przez Ołtarzewskich.
Niestety zmiana właściciela oraz ówczesne trendy w budownictwie rezydencjonalnym pociągnęły za sobą upadek wieruskiego zamku. W I połowie XIX w. Ołtarzewscy wybudowali w parku klasycystyczny dwór a zamek przekształcili w spichlerz.
Około 1830r. włości wieruszyckie zakupił Ferdynand Lubicz-Meysner, kapitan wojsk polskich. Około 1928r. majątek odziedziczyła wdowa po Tytusie Meysnerze, Antonina ze Skorupków-Padlewska, która następnie przekazała go swojemu bratankowi, Szymonowi Skorupce-Padlewskiemu.
Pod koniec II wojny światowej zniszczeniu uległ klasycystyczny dwór a stojący nieopodal zrujnowany już zamek na szczęście ocalał. Po wejściu w życie reformy rolnej z 1944r. Szymon Padlewski został zmuszony do opuszczenia upaństwowionego majątku.
Dopiero w roku 1970r. mocno zniszczony, częściowo zachowany zamek doczekał się pierwszego, niestety tylko częściowego remontu, wykonanego przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków z Krakowa. W 1981r. rezydencję wraz z towarzyszącymi zabudowaniami zakupił P. Marek Skrzyński i to właśnie dzięki niemu zachowane północne skrzydło wraz z basztą cieszy dziś oko. Zostało wykonane gro najważniejszych prac remontowych, które zabezpieczyły obiekt przed dalszą dewastacją. Najbardziej widoczną zmianą w układzie budynku jest przeniesienie głównego wejścia pierwotnie znajdującego się w fasadzie zachodniej do fasady południowej (na planie zaznaczono dawne wejście).
Galeria
Wieruszyce_Budynki gospodarcze_Foto1Wieruszyce_zamek_Foto2Wieruszyce_zamek_Foto3
Wieruszyce_zamek_Foto4Wieruszyce_zamek_Foto5Wieruszyce_zamek_Foto6Wieruszyce_zamek_Foto7
Wieruszyce_zamek_Foto8Wieruszyce_zamek_Foto9Wieruszyce_Budynki gospodarcze_Foto10
zdjęcia wykonane w czerwcu 2014
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. małopolskie, pow. bocheński, gm. Łapanów
Adres: Wieruszyce
WspółrzędneGPS

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *