Wieliczka – Pałac Przychockich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,00 z 3 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: zachowany.
Funkcja teraźniejsza: pustostan od lutego 2014 roku. Przeznaczenie docelowe – siedziba starostwa powiatowego.
Atrakcje w otoczeniu: malowidło chodnikowe 3D „Solny Świat”.
Zwiedzanie: obiekt można oglądać z zewnątrz.
Dojazd: zabytek stoi w południowej części rynku.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: wyłącznie miejska płatna strefa parkowania.
Historia i opis:
Pałac usytuowany w południowej pierzei Rynku Górnego wzniesiono w latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku z inicjatywy Kazimierza Przychockiego. Budynek stanął w miejscu średniowiecznego ratusza rozebranego po pożarze z roku 1776. Od 1818 r. pałac był własnością Kopalni Soli i ulokowano tu Urząd Salinarny. Prawdopodobnie na potrzeby urzędu obiekt przebudowano około 1819 roku. Mieściły się tutaj biura sprzedaży soli, a później kwatery prywatne wyższych pracowników kopalni. Następna przebudowa datowana na około 1878 rok była spowodowana kolejnym pożarem jaki ogarnął miasto w 1877 r.. Prawdopodobnie w tym okresie pałac przeszedł w posiadanie miasta i odtąd pełnił funkcje edukacyjne. Późniejsze prace budowlane miały miejsce w 1918 i w 1966 roku.
Do dziś zachowany budynek jest ubogi w detal architektoniczny a jego najbardziej charakterystyczną cechą są podwójne schody oraz centralny ryzalit fasady frontowej z malutkim balkonem podwieszonym na wysokości pierwszego piętra. Ostatni remont kapitalny obiektu miał miejsce w 1984 r. a w 2010 roku gruntownie odnowiono elewację frontową.
Przez kilkadziesiąt lat mieściło się tutaj gimnazjum im. Jana Matejki a później, aż do 2014 roku Zespół Szkół Zawodowych im. E. Dembowskiego, którego patron w dniu 24 lutego 1846 r. wyprowadził z tego miejsca do Krakowa oddział rewolucyjny górników i mieszczan wielickich.
Galeria
wieliczka_pałac_przychockich_foto_1wieliczka_pałac_przychockich_foto_2
wieliczka_pałac_przychockich_foto_3wieliczka_pałac_przychockich_foto_4
zdjęcia wykonane latem 2014
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. małopolskie, pow. wielicki, gmina Wieliczka
Adres: Wieliczka, Rynek Górny 2
WspółrzędneGPS

baner

Komentarze do “Wieliczka – Pałac Przychockich

  1. Patriota | napisał(a)

    Pałac bardzo fajnie pokazany 🙂 a od siebie dodam że budynek ma być zaadoptowany na siedzibę Starostwa Powiatowego. Projekt obejmuje nie tylko remont ale również dobudowę jednego piętra oraz nakrycie dachem mansardowym. Budowa ma ruszyć wiosną 2016 i potrwać około rok czasu. Za pałacem wyburzone będą budynki pomocnicze dawnej szkoły i w końcu będzie duży parking przy rynku. Jeżeli wszystko się uda wg mnie całość powinna wyglądać bardzo okazale. Informacje z Dziennika Polskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *