Wieliczka – Pałac Konopków

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,75 z 4 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: zachowany w całości, odrestaurowany, użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: placówka zamiejscowa Małopolskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zabytki w otoczeniu: brak.
Zwiedzanie: brak możliwości zwiedzania wnętrz, budynek można oglądać z zewnątrz.
Dojazd: zabytek stoi we wschodniej części miasta niedaleko Zamku Żupnego.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: miejsca postojowe przy pobliskich sklepach lub miejska, płatna strefa parkowania.
Historia i opis:
Pałac przy dzisiejszym Placu Skulimowskiego wzniesiono w latach 80-tych XVIII wieku dla braci Jana i Piotra Konopków, udziałowców Kompanii Solnej Komercjonalnej. Piętrowy budynek w stylu barkowym stanął na wysokim tarasie, opasanym murami oporowymi. Do głównego wejścia prowadziły szerokie schody od zachodu. Pierwotnie rezydencja była centralnym obiektem założenia pałacowego, w skład którego wchodziły budynki gospodarcze, ogrody przylegające od wschodu oraz park ze stawem od strony północnej.
pałac_wieliczka_foto_archiwalneW 1804 roku, po śmierci Jana Konopki, pałac nabył Wyższy Urząd Salinarny i ulokowano tu kwatery mieszkalne dla rodzin urzędników salinarnych. Najprawdopodobniej na początku XX w., być może przy okazji remontu, elewacje budynku zyskały surowy, klasycystyczny wygląd, którego główną cechą są centralne ryzality elewacji dłuższych, zwieńczone trójkątnymi szczytami. Całość nakryto łamanym dachem polskim.
Od lat 50-tych XX wieku w pałacu mieściła się Miejska Biblioteka Publiczna. Nieremontowany obiekt stopniowo podupadał do tego stopnia, iż stan techniczny budynku oraz murów oporowych był tak fatalny, że rozważano nawet rozbiórkę budynku. Przełom nastąpił dopiero w 1985 roku, kiedy to władze Wieliczki przejęły pałac i rozpoczęły generalny remont. W latach 1988-1992 wykonano gro najpilniejszych prac budowlanych, jednak brak funduszy zmusił miasto do poszukiwania nowego inwestora. Udało się to dopiero w 2001 roku, gdy rezydencja przeszła na własność Skarbu Państwa z przeznaczeniem na placówkę zamiejscową Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Ukończono przeciągający się remont a rozległe piwnice pod tarasem okazały się idealne dla potrzeb placówki archiwizacyjnej.
Galeria
wieliczka_pałac_konopków_foto_1wieliczka_pałac_konopków_foto_2wieliczka_pałac_konopków_foto_3
wieliczka_pałac_konopków_foto_4wieliczka_pałac_konopków_foto_5wieliczka_pałac_konopków_foto_6
zdjęcia wykonane latem 2014r.
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. małopolskie, pow. wielicki, gmina Wieliczka
Adres: Wieliczka, Plac Skulimowskiego 1
WspółrzędneGPS

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *