Urzejowice – Pałac Turnauów

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,90 z 10 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: remontowany.
Funkcja teraźniejsza: pustostan.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: brak.
Zwiedzanie: wstęp na teren dawnego parku tylko dla osób upoważnionych – własność prywatna.
Dojazd: pałac stoi w centrum wsi.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: w pobliżu są bezpłatne parkingi.
Historia i opis:
Najstarsze przekazy o istnieniu osady Urzejowice pochodzą z początku XV w. W 1875 r. majątek w Urzejowicach zakupił Herman Turnau żonaty z Genowefą de Sematycze Trzeciak. Nowi właściciele zainwestowali w rozwój i modernizację rolnictwa, co szybko przyniosło wymierne efekty. Mając dobrze prosperujący majątek Turnauowie zdecydowali się wybudować nową siedzibę.
W 1887r. pośrodku wsi wzniesiono okazały pałac. Powstał piętrowy obiekt na rzucie prostokąta, bogaty w architektoniczne zdobienia takie jak gzymsy i ryzality (wypusty z fasady). Naprzeciw fasady ogrodowej znajdował się spory staw, a w niewielkiej odległości za budynkiem stanęły zabudowania gospodarcze. Całość otaczał gęsto zadrzewiony park.
Turnauowie angażowali się również w życie całej wsi pomagając w kwestii rolnictwa, niosąc pomoc ubogim i inicjując budowę kościoła. Po bezpotomnej śmierci Hermana w 1906r. majątek odziedziczyła jego żona, która jeszcze mocniej udzielała się społecznie doprowadzając m. in. do ukończenia budowy kościoła i fundując jego wyposażenie oraz wykupując budynek na potrzeby ochronki i przekazując ziemie na budowę nowej szkoły.
Genowefa zmarła w 1920 r. a majątek ziemski w Urzejowicach zapisała bratankowi Hermana, Augustowi Turnau. August zamieszkał tu wraz z żoną Stellą Wattmann-Maelcamp-Beaulieu i rozpoczął rozbudowę rezydencji urzejowickiej, co zaowocowało zadłużeniem świetnie prosperującego majątku. August zmarł w roku 1924 r. a majątek przypadł jego córce Klotyldzie.
Większość swojego dorosłego życia Klotylda spędziła u boku męża w Krakowie. Była ona właścicielką majątku w Urzejowicach do II wojny światowej.
Po wojnie prawie przez 50 lat w pałacu mieściła się szkoła podstawowa. Kilka lat temu pałac trafił w prywatne ręce.
Obecnie trwa kolejny etap prac remontowych. Wejście na teren obiektu i do jego wnętrz możliwe wyłącznie za zgodą właścicieli. Jak dawniej obok zabytku znajduje się pokaźny staw a naprzeciwko, po drugiej stronie drogi stoi kościół ufundowany przez Turanuów. Nieopodal stawu stoi zabytkowy krzyż, który podobno został przywieziony przez Genowefę Turnau z Palestyny, a trochę dalej figura Matki Bożej Różańcowej sprowadzona również przez Genowefę, z Włoch. Idąc dalej trafimy na pokaźny głaz zwany Kamieniem Zakochanych.
Galeria
Pałac Turnauów w UrzejowicachPałac Turnauów w UrzejowicachPałac Turnauów w Urzejowicach
Pałac Turnauów w UrzejowicachPałac Turnauów w UrzejowicachPałac Turnauów w Urzejowicach
Pałac Turnauów w UrzejowicachPałac Turnauów w UrzejowicachPałac Turnauów w Urzejowicach
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. przeworski, gmina Przeworsk
Adres: Urzejowice
Współrzędne GPS
Atrakcje w okolicy:
Kościół Parafialny – Urzejowice

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *