Tyniowice – Dwór Łada Grodzickich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,33 z 3 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: szkoła.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: spichlerz.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku wolny. Wstęp do wnętrz (po uzgodnieniu) w godzinach pracy szkoły.
Dojazd: należy skręcić w drogę przy kościele.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: w otoczeniu parku parkingów, zaparkować można na poboczu.
Historia i opis:
Tyniowice powstały prawdopodobnie już w połowie XIV wieku. W źródłach występują pod nazwami Tiniowice oraz Tyniewice. Na początku XVII w. ziemie te należały do Anny Pileckiej Kostkowej, a następnie do jej syna, Mikołaja Rafała Kostki. Później rządzili tu m. in. Aleksander Trzciński, Nieborowscy, od XVIII w. Morscy, a po nich Dzieduszyccy i Marynowscy. Stanisława Leonia Marynowska wniosła majątek w Tyniowicach do rodu Łada Grodzickich. Zamieszkiwała tu wraz z mężem Marianem (zmarłym w 1925r.) i synem Juliuszem.
W centralnym miejscu wsi, nieopodal kościoła stoi murowany dwór Łada Grodzickich, nawiązujący swoją architekturą do stylu zameczku szwajcarskiego. Obiekt zachowany do dziś powstał około 1910 roku w skutek przebudowy stojącego tu od XIX wieku dworu Zofii Marynowskiej. Charakteryzuje go zadaszony podjazd z tarasem, wykusz (wystające z fasady okno) przy krótszej fasadzie bocznej, drewniany balkon oraz górująca nad bryłą budynku prostokątna wieżyczka. Tuż obok stoi zabytkowy spichlerz. Zespół dworski otacza park z dwoma bramami wjazdowymi, jedna reprezentacyjna i druga od strony dawnego folwarku.
Wraz z końcem II wojny światowej, na mocy dekretu PKWN z 1944 roku dobra Łada Grodzickich przejął rząd komunistyczny, a mieszkająca we dworze Stanisława wraz z synem Juliuszem została wykwaterowana. Zespół dworski przekazano w zarząd Samopomocy Chłopskiej. Od 1954 do 1981 roku mieściła się tu szkoła, która wznowiła swoją działalność po zakończeniu remontu budynku w 1990.
Obecnie zabytek jest zachowany w dobrym stanie wizualnym. W parku oprócz spichlerza znajdują się jeszcze boiska i place zabaw dla dzieci.
Galeria
Dwór w TyniowicachDwór w TyniowicachDwór w Tyniowicach
Dwór w TyniowicachDwór w TyniowicachDwór Tyniowicach
Dwór w TyniowicachDwór w TyniowicachSpichlerz w Tyniowicach
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. jarosławski, gmina Roźwienica
Adres: Tyniowice 1
Współrzędne GPS

baner

Komentarze do “Tyniowice – Dwór Łada Grodzickich

  1. mazurqas | napisał(a)

    Serdeczne podziękowania dla Pana Mariana Wolskiego za przesłanie informacji umożliwiających zweryfikowanie historii dworu. Dziękuje i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *