Tarnobrzeg-Mokrzyszów – Pałac Schindlerów

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,33 z 6 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: Oddział Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: oficyna.
Zwiedzanie: zabytek można oglądać z zewnątrz i częściowo wewnątrz (w trakcie pracy instytucji). Wstęp do parku zazwyczaj jest nieograniczony i zawsze bezpłatny. Obok Pałacu stoi mały hotelik o wdzięcznej nazwie „Dworek Pod Lipami” (nie jest to obiekt zabytkowy). Kontakt: tel. 015/822 40 15
Dojazd: obiekt stoi w parku sąsiadującym z ulicą Sienkiewicza.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: bezpośrednio przez bramą wjazdową znajduje się obszerny parking oraz kilka miejsc postojowych w otoczeniu pałacu i hoteliku.
Historia i opis:
Mokrzyszów to dawna wieś królewska, a obecnie dzielnica Tarnobrzega. Po pierwszym rozbiorze Polski wieś weszła w skład dóbr Cesarstwa Austrii i była dzierżawiona kolejno m.in. przez barona Karola Kaschmitz oraz Jana Feliksa Tarnowskiego. W 1835r majątek ten zakupił Antoni Teodor Schindler (Niemiec z Moraw). Neogotycki pałac został wybudowany w 1893r. nieopodal zabudowań folwarcznych w Mokrzyszowie. Powstał prostokątny piętrowy budynek z dwoma narożnymi wieżyczkami – jedną prostokątną i drugą wieloboczną. W elewację ogrodową wkomponowano parterowy ryzalit (wypust z fasady) oraz ganek nad schodami prowadzącymi do ogrodu. Wewnątrz zarówno na parterze jak i na piętrze panuje analogiczny układ pomieszczeń. Wzdłuż dłuższej fasady na osi budynku biegnie sień, z której można wejść do poszczególnych pokoi. Spadzisty dach wykonany był z łupka kamiennego i blachy.
Kolejnymi właścicielami dóbr mokrzyszowskich była spółka Artur i Maks Francke, a od 1905r. Zofia Tarnowska z Potockich rezydująca w pobliskim Dzikowie. Do 1916 roku Tarnowscy wykorzystywali rezydencję jako pałac myśliwski, przekazując ją następnie na siedzibę Zakładu Wychowawczego dla Sierot Wojennych.
Pod koniec lat 20-tych XX w. zespół pałacowy został zakupiony przez Ministerstwo Rolnictwa z przeznaczeniem na szkołę rolniczą, którą otwarto w obecności Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w 1929r. Szkoła funkcjonowała do roku 1939.
Po II wojnie światowej zaniedbany pałac przekazano na dom dziecka a później na siedzibę Wojewódzkiego Pogotowia Opiekuńczego. W latach osiemdziesiątych XX w. obiekt został wyremontowany i zaadoptowany na potrzeby Instytutu Kształcenia Nauczycieli. Od 1990r. mieścił się tu Wojewódzki Ośrodek Metodyczny przekształcony później w Ośrodek Doskonalenia Pedagogicznego.
Z pierwotnego wystroju rezydencji zachowały się m.in. oryginalna stolarka okienna i drzwiowa, a wewnątrz główna klatka schodowa z ostrołukowym sklepieniem i oryginalnymi modrzewiowymi schodami, salon w ryzalicie oraz część sufitów kasetonowych i boazerii. Praktycznie niezmieniona bryła obiektu jest zachowana w bardzo dobrym stanie. Wokół rozciągają się pozostałości po dawnym parku, a po drugiej stronie drogi, przy ulicy Zamkowej stoi oficyna z końca XVIII w. Obecnie w pałacu mieści się Oddział Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli.
Galeria
Pałac w Tarnobrzegu-MokrzyszowiePałac w Tarnobrzegu-MokrzyszowiePałac w Tarnobrzegu-Mokrzyszowie Pałac w Tarnobrzegu-MokrzyszowiePałac w Tarnobrzegu-MokrzyszowiePałac w Tarnobrzegu-Mokrzyszowie Pałac w Tarnobrzegu-MokrzyszowiePałac w Tarnobrzegu-MokrzyszowiePałac w Tarnobrzegu-Mokrzyszowie Pałac w Tarnobrzegu-MokrzyszowiePałac w Tarnobrzegu-MokrzyszowieOficyna - Pałac w Tarnobrzegu-Mokrzyszowie
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. tarnobrzeski, gmina Tarnobrzeg
Adres: Tarnobrzeg, ul. Sienkiewicza 206
Współrzędne GPS
Atrakcje turystyczne w okolicy:
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega (dawny spichlerz z 1843r.) – ul. Pawłowskiego 14
Klasztor Dominikanów z cudownym obrazem Matki Boskiej – przy Rynku
Klasztor sióstr Dominikanek – Tarnobrzeg – Wielowieś, ul. Piętaka
Gotycki kościół – Tarnobrzeg – Miechocin

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *