Tarnobrzeg-Dzików – Zamek Tarnowskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,27 z 33 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany, odrestaurowany.
Funkcja teraźniejsza: Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: kordegarda, stajnia, wozownia, kuchnia, zabudowania gospodarcze.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku wolny. Godziny otwarcia muzeum:
poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek: w godz. 10:00 – 16:00
sobota, niedziela:
od maja do września w godz 13:00 – 17:00
od października do kwietnia w godz. 12:00 – 16:00
Kontakt: tel. 503 161 400
Zamkowa kawiarnia czynna w godzinach:
wtorek – piątku: 11:00 – 18:00
sobota – niedziela: 13:00 – 18:00
Dojazd: jadąc główną trasą 723 przy stacji benzynowej należy skręcić w ulicę Sandomierską lub na skrzyżowaniu w ulicę Wyszyńskiego.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: w pobliżu brak wydzielonego parkingu, wjazd na teren zamku tylko dla upoważnionych .
Historia i opis:
Dzików_dwór_wieżowy - XV w.Zalążkiem późniejszej siedziby rodowej Tarnowskich w Dzikowie (obecnej dzielnicy Tarnobrzega) był dwór basztowy z przełomu XIV i XV w. usytuowany na skarpie wiślanej (rekonstrukcja po lewej). W 1522 r. Jan Spytko Tarnowski herbu Leliwa nabył to fortalicjum od Andrzeja Ossolińskiego.
W XVII w. Michał Stanisław Tarnowski do istniejącego obiektu dobudował prostopadle od północy piętrowe skrzydło (obecny człon główny zamku). Powstały budynek uzyskał kształt litery L. Scalając skrzydła ujednolicono pokrycie dachowe, a w starszej części wyburzono drewniane stropy i przeznaczono ją na Kaplicę. Nowa rezydencja otrzymała system obronny w postaci murów od zachodu, suchej fosy od południa i wschodu oraz dwóch narożnych bastionów. Na teren zamku prowadził most zwodzony (w miejscu obecnego mostku murowanego), a wejścia strzegły dwie piętrowe strażnice z wieżą pośrodku. Dalsze prace przerwała śmierć Michała Stanisława, a potop szwedzki i problemy rodzinne dodatkowo opóźniły przeprowadzkę do Dzikowa.
W drugiej połowie XVIII w. Jan Jacek Tarnowski postanowił kontynuować rozbudowę dzikowskiej rezydencji. Od wschodu, równolegle do Kaplicy dobudowano częściowo podpiwniczone skrzydło, a elewacja północna otrzymała parterowy balkon na czterech kolumnach. Zlikwidowano dużą część fortyfikacji i fos, w miejscu których powstał park krajobrazowy.
W 1809 r. w trakcie wojny polsko – austriackiej zamek splądrowali i prawie zupełnie zniszczyli Austriacy. Obiekt pozostawał w ruinie, aż do 1830r., kiedy to Jan Feliks Tarnowski zdecydował się przenieść w końcu siedzibę rodu do Dzikowa. Zamek przebudowano i odrestaurowano według najnowszych wówczas trendów. Obiekt zyskał dwa ryzality (wybrzuszenie w elewacji) korpusu głównego. Pierwszy od strony dziedzińca, który pełnił role zadaszenia głównego wejścia. Nad nim górowała smukła wieżyczka zakończona dachem ostrosłupowym. Po przebudowaniu tarasu widokowego przy elewacji północnej powstał drugi ryzalit ozdobiony czterema półkolumnami i zwieńczony trójkątnym dachem. Na parterze urządzono kilka pomieszczeń dla służby, a w wyniku przebudowy piętra powstała sala zwana „Sejmową”, która tak jak i Kaplica miała wysokość dwóch kondygnacji – piętra i poddasza.
tarnobrzeg_zamek_rekonstrukcja_1tarnobrzeg_zamek_rekonstrukcja_2tarnobrzeg_zamek_rekonstrukcja_3
Zamek stał się rezydencją rodową oraz muzeum skupiającym cenne pamiątki Tarnowskich oraz kolekcję dzieł sztuki. Przed wybuchem I wojny światowej nie użytkowana część poddasza została zaadoptowana na pokoje gościnne.
Zamek_w_Dzikowie_po_pożarze_1927rW nocy z 21 na 22 grudnia 1927 r. zamek strawił wielki pożar, po którym pozostało tylko jedno skrzydło. W ratowaniu dobytku brała udział cała wieś i niestety kilku z ochotników przypłaciło to życiem. W latach 1928-29 zamek odbudowano nadając mu nowy styl. Zmiany dotyczyły detali zdobniczych okiem i portali, a niewielka wieżyczka na zadaszeniem wejścia została zastąpiona dużą sześcioboczną wieżą z zegarem zwieńczoną pokaźnym miedzianym hełmem dachowym. Po II wojnie światowej zamek przekazano w użytkowanie zespołu szkół rolniczych.
zamek_tarnobrzeg_dzików_archiwalne_foto
W 2007r. rozpoczął się gruntowny remont zabytku, którego efekty możemy dziś podziwiać (dla porównania zdjęcie sprzed remontu powyżej).
Galeria
Zamek w Tarnobrzegu-DzikowieZamek w Tarnobrzegu-DzikowieZamek w Tarnobrzegu-Dzikowie
Zamek w Tarnobrzegu-DzikowieZamek w Tarnobrzegu-DzikowieZamek w Tarnobrzegu-Dzikowie
Zamek w Tarnobrzegu-DzikowieZamek w Tarnobrzegu-DzikowieZamek w Tarnobrzegu-Dzikowie
Zamek w Tarnobrzegu-DzikowieZamek w Tarnobrzegu-DzikowieZamek w Tarnobrzegu-Dzikowie
Zamek w Tarnobrzegu-DzikowieZamek w Tarnobrzegu-DzikowieZamek w Tarnobrzegu-Dzikowie
zdjęcia wykonane w marcu i listopadzie 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. tarnobrzeski, gmina Tarnobrzeg
Adres: Tarnobrzeg, ul. Sandomierska 27
Współrzędne
Atrakcje w okolicy:
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega (dawny spichlerz z 1843r.) – ul. Pawłowskiego 14
Klasztor Dominikanów z cudownym obrazem Matki Boskiej – przy Rynku
Klasztor sióstr Dominikanek – Tarnobrzeg – Wielowieś, ul. Piętaka
Gotycki kościół – Tarnobrzeg – Miechocin

baner

Komentarze do “Tarnobrzeg-Dzików – Zamek Tarnowskich

  1. teresa.tyttlik. | napisał(a)

    Pięknie odnowiony. Mam bardzo miłe wspomnienia z Zamkiem Rezydencji Tarnowskich. W dzieciństwie często chodziłam do tego Zamku.

  2. Elżbieta Muszyńska | napisał(a)

    Zamek zrobił na mnie duże wrażenie. Pan przewodnik ( wspaniały człowiek-pasjonata) fantastycznie oprowadził nas po zamku i cudownie opowiadał o ówczesnych dziejach. Wielka szkoda, że nie jest bardziej promowany w mediach i internecie, a zasługuje na uwagę co najmniej na równi z pałacem w Baranowie Sandomierskim.

  3. Basia | napisał(a)

    Piękny zameczek wart polecenia dla wszystkich. Zrobił na mnie większe wrażenie niż zamek w Baranowie Sandomierskim. Wiele pięknych eksponatów do obejrzenia i wiele komnat do zwiedzenia. Szkoda tylko że tak mało o nim na stronach Internetu. Zachęcam wszystkich komu będzie po drodze wstąpcie i odwiedźcie to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *