Strzyżów-Godowa – Dwór Dydyńskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,40 z 5 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: Środowiskowy Dom Samopomocy.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: przekształcone budynki folwarku.
Zwiedzanie: wstęp na teren dawnego parku ograniczony dla osób postronnych. Ze względu na charakter mieszczącej się tu placówki wnętrza dworu są niedostępne dla zwiedzających. Budynek można oglądać wyłącznie spoza ogrodzenia.
Dojazd: do budynku prowadzi boczna uliczka.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: w pobliżu dworu można bezpiecznie zaparkować samochód.
Historia i opis:
W połowie XVIII w. dobra w Godowej (obecnej dzielnicy Strzyżowa) i kilka innych wsi wraz z częścią Strzyżowa nabył od rodu Wielopolskich Antoni Dydyński herbu Gozdawa, szambelan na dworze królewskim Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz komornik graniczny w Pilźnie.
W 1774 roku Antoni ożenił się z Konstancją Rosnowską. Dydyńscy zamieszkali w drewnianym dworze obronnym stojącym na wzgórzu w pobliżu ujścia rzeki Stobnicy do Wisłoka. Według przekazów ustnych drewniane fortalicjom spłonęło w II połowie XVIII w. W tym okresie Antoni rozpoczął budowę nowej rezydencji, murowanej z kamienia i cegły. Budowa dworu trwała blisko 20 lat gdyż głównym budulcem był kamień wydobywany z dna rzeki Stobnicy. Obiekt ukończono około 1786r. pod nieobecność Antoniego, który przebywał wówczas we Wiedniu. Nieopodal dworu stanęły również murowane zabudowania gospodarcze przypisane do tutejszego folwarku.
Po bezpotomnej śmierci Antoniego jego majątek zasilił założoną przez niego fundację familijną, której celem było wspieranie uczącej się młodzieży z rodów Dydyńskich i Rosnowskich. Administratorem włości w Godowej był bratanek Antoniego, Michał Marcin Klemens Dydyński, a po nim Teresa Dydyńska.
W latach 1855- 1890 Godowa należała do Funduszu Ossolińskich, z ramienia którego zarząd sprawowała Konstancja Wołkowicka z Dydyńskich. W 1905 r. włości godowskie przejął Instytut Wychowania Biednej Młodzieży w Krakowie, prowadzony przez Stanisława Dydyńskiego, wnuka Michała Marcina Klemensa.
Dwór przebudowano w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Powstał typowo klasycystyczny, prostokątny piętrowy budynek, którego główną ozdobą był czterokolumnowy portyk z tarasem pośrodku fasady frontowej. Kolejna przebudowana miała miejsce w 1926 r. Następne prace remontowe przeprowadzono dopiero w latach 70-tych XX w.
Ciekawostki:
W pobliżu pałacu zachowały się ślady umocnień i obwarowań dawnego fortalicjum, datowane prawdopodobnie na XIV wiek. Podobno są tu też tunele podziemne łączące pałac ze Strzyżowem jednak brak jest obecnie widocznych śladów po tego rodzaju konstrukcjach.
Galeria
Dwór Dydyńskich w Strzyżowie-GodowejDwór Dydyńskich w Strzyżowie-GodowejDwór Dydyńskich w Strzyżowie-Godowej
Dwór Dydyńskich w Strzyżowie-GodowejDwór Dydyńskich w Strzyżowie-GodowejDwór Dydyńskich w Strzyżowie-Godowej
zdjęcia wykonane w maju 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. strzyżowski, gmina Strzyżów
Adres: Strzyżów, ul. Modrzewiowa 1A
Współrzędne GPS
Atrakcje turystyczne w okolicy:
Mini skansen „Zagroda chłopska” – Strzyżów-Godowa
Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej – Strzyżów, ul. Łukasiewicza 10
Zabudowa rynku – Strzyżów
Poniemiecki tunel kolejowy z lat 1942-43 – Strzyżów
Synagoga – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna – Strzyżów
Kościół Parafialny – Strzyżów
Cerkiew – Bonarówka, 8 km od Strzyżowa
Dwór – Nowa Wieś Czudecka, 9 km od Strzyżowa
Fragmenty murów zamku – Czudec, 12 km od Strzyżowa
Dawny młyn (1909r.) – Wyżne, 12 km od Strzyżowa

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *