Śmiłów – Dwór Wiercińskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,97 z 38 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: odrestaurowany, użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: dom mieszkalny, muzeum.
Zabytki w otoczeniu: oficyna, spichlerz.
Zwiedzanie: Oglądanie dworu z zewnątrz oraz zwiedzanie wnętrz w godzinach:
wtorek – niedziela: 10:00 – 17:00
W innych terminach po uprzednim omówieniu się.
Kontakt:
e-mail: muzeum( małpa )dworwsmilowie.pl
tel.: 603 928 100
Dojazd: Śmiłów leży niedaleko drogi nr 79 Sandomierz – Ożarów.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: przy bramie wejściowej znajduje się parking.
Historia i opis:
Według najstarszych dostępnych źródeł pisanych majątek ziemski w Śmiłowie od co najmniej XV w należał do klucza dóbr Czyżowskich, którego właścicielami był ród Czyżowskich. Około połowy XVIII w. po śmierci Aleksandra Zakliki Czyżowskiego, pałac w Czyżowie wraz z przynależnymi włościami odziedziczyła jego siostra Teresa, wnosząc je później około 1748 r. jako wiano dla Andrzeja Szczepanowskiego herbu Korwin.
Prawdopodobnie w Śmiłowie stała już wcześniej bliżej nieznana siedziba zarządcy tych włości, z której korzystali być może również Czyżowscy, ale to Szczepanowscy postawili w Śmiłowie pierwszą rezydencję dworską. Po Andrzeju jego majątek odziedziczył syn Gabriel który w latach 90-tych XVIII w. zbył Śmiłów na rzecz Józefa Wiercińskiego herbu Ślepowron.
Obecnie zachowany dwór jest spuścizną pozostałą właśnie po Józefie Wiercińskim – komisarzu skarbowym powiatu sandomierskiego. Budowa dworu datowana jest na II połowę XVIII. Wzniesiono ubogi w detal architektoniczny budynek, zorientowany na godzinę 11, co przekładało się na równomierne nasłonecznienie pomieszczeń. Józef zmarł w 1804 roku pozostawiając majątek córce Katarzynie, która w latach 20-tych XIX wnosi go jako posag dla Cypriana Szymona Jana Baczyńskiego herbu Sas.
W tym okresie następuje znaczna przebudowa dworu, w wyniku której pośrodku elewacji frontowej powstaje pokaźnych rozmiarów czterokolumnowy portyk a elewacja ogrodowa otrzymuje portyk wgłębny, wsparty na sześciu kolumnach, zamknięty po dwóch stronach aneksami.
Stanisław, syn Cypriana również przebudował dwór przedłużając korpus obiektu od wschodu i zachodu.
Rezydencja ma dwutraktowy układ pomieszczeń w części środkowej i trzytraktowy w częściach bocznych (trakt środkowy stanowią sionki). Główna sień i salon usytuowane są na osi. W części północno-zachodniej zachowała się komnata sklepiona kolebkowo, która pełniła funkcję skarbczyka. Łącznie obiekt mieści 18 pomieszczeń. Z zewnątrz najbardziej charakterystyczną cechą dworu jest polski dach łamany z pięknymi lukarenkami.
Za czasów Czesława Cypriana Leona, syna Stanisława, na początku XX w. rozpoczęto remont wnętrz Śmiłowskiej rezydencji oraz adaptację poddasza na cele mieszkalne. Czesław był również właścicielem dworu w pobliskich Pisarach co zapewne było przyczyną tego, iż nie ukończył on przebudowy w Śmiłowie. Po jego śmierci 1933r. majątek odziedziczyła jego żona Helena a następnie w roku 1935 sprzedała go firmie „Aleksander Janasz i Synowie”.
Po zakończeniu II wojny światowej, na mocy dekretu o reformie rolnej z 1944r. majątek śmiłowski przejął Skarb Państwa. Od tego czasu we dworze mieściły się m.in. komisariat milicji obywatelskiej, biura i kwatery mieszkalne Stacji Hodowli Roślin w Jasicach – Oddział w Śmiłowie. Nie remontowany, wyeksploatowany i rozkradziony obiekt został opuszczony w latach 70-tych XX wieku.
W 1985 r. podupadłą rezydencję wraz z parkiem nabył Bogdan Szczerbowski wraz z żoną Janiną i pozostają jej właścicielami do dnia dzisiejszego.
Pisząc o dworze nie sposób nie wspomnieć o stojącej tuż obok przepięknej oficynie (choć przyznam że spichlerz jest równie cudny). Oficyna jest prawdopodobnie równolatką dworu. W XIX wieku otrzymała piętrowy ryzalit centralny w fasadzie głównej z neogotyckim łukiem i balkonem na piętrze. Parter mieścił dwie kuchnie: prawa pańska i lewa czeladna a na piętrze były pokoje dla gości.
Ciekawostki:
Wiosną 2014 roku, przez dwa dni w śmiłowskim dworze kręcono zdjęcia do filmu Borysa Lankosza „Ziarno prawdy”, w którym główną rolę, prokuratora Teodora Szackiego zagrał Robert Więckiewicz. Towarzyszyli mu między innymi Jerzy Trela i Magdalena Walach. Kryminał Lankosza jest ekranizacją prozy Zygmunta Miłoszowskiego. Większość zdjęć do filmu powstała w pobliskim Sandomierzu gdzie rozgrywa się główna akcja filmu.
Galeria
Śmiłów_Dwór_foto_1Śmiłów_Dwór_foto_2Śmiłów_Dwór_foto_3
Śmiłów_Dwór_foto_4Śmiłów_Dwór_foto_5Śmiłów_Dwór_foto_6
Śmiłów_Dwór_foto_7Śmiłów_Dwór_foto_8Śmiłów_Dwór_foto_9
Śmiłów_Dwór_foto_10Śmiłów_Oficyna_foto_11Śmiłów_Spichlerz_foto_12
zdjęcia wykonane we marcu 2014
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie, pow. opatowski, gmina Ożarów
Adres: Śmiłów 1
WspółrzędneGPS

baner

Komentarze do “Śmiłów – Dwór Wiercińskich

  1. Paloma Cieszkowska | napisał(a)

    Zgromadzonych w Śmiłowie zbiorów nie powstydziłby się niejeden pałac. Bez dotacji, pomocy państwa, gminy, starostwa, za to z wielkim zaangażowaniem, pasją, ogromnym nakładem pracy i środków finansowych. Ogromne wyrazy szacunku dla Właścicieli za to piękne miejsce.

  2. bozena czech | napisał(a)

    Pałac piękny, właściciel miły i rzeczowy. Widzimy ile straciliśmy i że można spróbować odzyskać atmosferę dworu mieszkalnego, zadbanego, urządzonego ze smakiem… nawiązującego do świetności licznych dawniej funkcjonujących dworów.. ileż ich było na kresach!! Ten przypomina dom Juliusza Słowackiego w Krzemieniu…jestem zachwycona.

  3. gość | napisał(a)

    Zwiedzając to miejsce (zresztą ciekawe), sam budynek z ,,historią” (jest w tych rejonach bardzo dużo takich) po zrobieniu jednego zdjęcia spotkałem się z dużą nieprzyjemnością i uwagami właściciela dworku, chociaż nie było żadnej informacji np. tabliczki o zakazie fotografowania, poczułem się jak dzieciak.
    Nie polecam tego miejsca! Wszędzie ,,na świecie” będąc w największych muzeach można robić zdjęcia ewentualnie za opłatą po uprzedniej informacji – tam nie widziałem nic specjalnie cennego w tych zbiorach…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *