Sieniawa – Pałac Czartoryskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,78 z 41 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany, odrestaurowany.
Funkcja teraźniejsza: hotel, restauracja.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: oficyna, dwór letni, dwie kordegardy, domek ogrodnika, spichlerz, stajnie, rządcówka, altana.
Zwiedzanie: wstęp do parku pałacowego jest bezpłatny, dla gości hotelowych nieograniczony natomiast dla osób zwiedzających otwarty w godz. od 7.00 do 22.00. Regulamin zakazuje wprowadzania zwierząt oraz urządzania pikników. W czasie gdy trwają imprezy zorganizowane park może być niedostępny.
Kontakt: tel. 16/649 17 00
Dojazd: będąc w Sieniawie należy kierować się na Manasterz, droga nr 870. Bramę pałacową widać z ulicy.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: tuż przy bramie wejściowej jest obszerny bezpłatny parking.
Historia i opis:
Z inicjatywy hetmana wielkiego koronnego Adama Mikołaja Sieniawskiego w latach 1718-20 w Sieniawie wybudowano pomarańczarnię, w której hodowano rzadkie drzewa tropikalne. Po przebudowie, w roku 1726 pomarańczarnię zaczęto określać mianem pałacu letniego, wokół którego trwało zakładanie ogrodów.
W latach 1743-45 miała miejsce kolejna rozbudowa pałacu zlecona przez jego nowych właścicieli – rodzinę książąt Czartoryskich. Obiekt otrzymał wtedy boczne pawilony, a rozbudowane wnętrza mieściły 13 pomieszczeń użytkowych. Pod koniec XVIII w. Czartoryscy spędzali dużo czasu w sieniawskim majątku, co zaowocowało koleją przebudową wnętrz rezydencji. Znacząca rozbudowa miała miejsce w latach 1881-1883, a w jej wyniku pawilony boczne otrzymały dodatkową kondygnację oraz po dwie klatki schodowe i łazienki. Pałac posiadał wówczas 36 pomieszczeń. XIX w. był dla Sieniawy czasem rozkwitu życia towarzyskiego i kulturalnego skupionego wokół mieszkającego tu rodu książęcego.
pałac_sieniawa_foto_archiwalne
I wojna światowa przyniosła zniszczenia pałacu, który służył wówczas jako austriacki szpital polowy. Po wojnie zrujnowany budynek jedynie zabezpieczono, a rodzina książęca zamieszkała obok, w drewnianym dworku letnim. W latach 30-tych XX w. odbudowę rezydencji rozpoczął Augustyn Czartoryski, jednak została ona przerwana przez wybuch II wojny światowej.
Kolejna wojna nie przyniosła na szczęście poważniejszych uszkodzeń, lecz niestety nastąpiły one w okresie powojennym. Opustoszały i ograbiony zespół pałacowy służył jako „poligon” ćwiczeń dla miejscowej straży pożarnej. Zrujnowany zabytek doczekał się remontu dopiero w latach 1984-1986, a prace wykonano dzięki nowemu właścicielowi – firmie Iglopol. W tym okresie zaczął funkcjonować tu hotel. W latach 90-tych XX w. zespół pałacowy trafił w posiadanie Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i rozpoczęły się gruntowne prace renowacyjne. Ostatnie remonty miały miejsce w latach 1998-2002 a ich wynik możemy podziwiać do dziś. Zabytkowy kompleks mieści obecnie ekskluzywny hotel oraz restaurację.
Legendy:
28 października 1792 roku w sieniawskim pałacu odbyło się huczne przyjęcie z okazji imienin Tadeusza Kościuszki, który gościł tu wtedy na zaproszenie Księżnej Izabeli Czartoryskiej. Kościuszko był najwyraźniej zachwycony towarzystwem Anny, córki ks. Izabeli, gdyż pozostawił po sobie kamień pamiątkowy, w którym polecił wyryć tekst: „Na pamiątkę dni szczęśliwych w Sieniawie”.
Kamień ów do dziś znajduje się w pobliżu pałacu, a miejscowa legenda głosi, że ten, kto na nim usiądzie i pomyśli życzenie wnet będzie się cieszył jego spełnieniem.
Ciekawostki:
Rafael_Santi_Portret_młodzieńca_fotoJeszcze przed wybuchem wojny, w 1939 roku, osławiona kolekcja dzieł sztuki Czartoryskich z rodzinnego muzeum w Gołuchowie koło Poznania i z Krakowa, została przewieziona i złożona w piwnicach wiejskiej rezydencji w Sieniawie. W skrzyniach znajdowały się takie dzieła jak: „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Portret młodzieńca” pędzla Rafaela Santi. Ten drugi uchodzi za najcenniejszy obraz z polskich zbiorów dzieł sztuki.
Ukryte dobra odnaleźli naziści i mówi się, że spory o nie toczyli Hermann Goering i generalny gubernator Hans Frank. Wiadomo, że „Portret młodzieńca” trafił w ręce Franka i zawisł na Wawelu, z którego gubernator uczynił swoją kwaterę.
Po aresztowaniu Franka przez Amerykanów, odzyskano dziewięć obrazów a wśród nich „Damę z gronostajem” oraz jeden obraz Rembrandta. Portretu młodzieńca niestety nie znaleziono.
Po nagłośnieniu hipotezy, że Niemcy ukryli w okolicy Wałbrzycha tzw. „złoty pociąg”, pojawiły się spekulacje, jakoby w nim, oprócz sztab złota miały znajdować się nieodnalezione dotąd dzieła sztuki a w tym to najcenniejsze, czyli „Portret młodzieńca” Rafaela.
Galeria
Pałac Czartoryskich w SieniawiePałac Czartoryskich w SieniawiePałac Czartoryskich w Sieniawie
Pałac Czartoryskich w SieniawiePałac Czartoryskich w SieniawieOficyna-Pałac w Sieniawie
Dwór Letni-Pałac w SieniawieKordegarda-Pałac w SieniawieDom Ogrodnika-Pałac w Sieniawie
Rządcówka-Pałac w SieniawieSpichlerz-Pałac w SieniawieStajnie-Pałac w Sieniawie
zdjęcia wykonane w październiku 2013
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. przeworski, gmina Sieniawa
Adres: Sieniawa, ul. Kościuszki 32
Współrzędne GPS
Atrakcje w okolicy:
Krypta Czartoryskich – kościół parafialny NMP – Sieniawa, ul. T. Kościuszki
Dawna cerkiew greckokatolicka – Sieniawa
Ratusz – Sieniawa
Pałac Mirków (wybudowany pod koniec XX w.) – Leżachów | odległość: 4 km

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *