Sandomierz – Dwór Strużyńskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,00 z 1 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany, odrestaurowany.
Funkcja teraźniejsza: „Hotel Sarmata”.
Zabytki w otoczeniu: oficyna.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku dworskiego nieograniczony i darmowy, wnętrza dostępne dla gości hotelu i restauracji.
Kontakt: tel.: +48 15/ 833 47 00
fax.: +48 15/ 833 47 01 kom.: +48 530 33 47 00
e-mail: recepcja@hotelsarmata.pl
Dojazd: zespół dworski stoi nieopodal Bramy Opatowskiej.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: na terenie hotelu są bezpłatne parkingi.
Historia i opis:
Dwór przy obecnej ulicy Zawichojskiej wzniesiono w 1861r. dla sekretarza rady miasta, Cypriana Strużyńskiego, który zamieszkiwał tu przez 40 lat wraz z żoną Matyldą z Nestorowiczów i ośmiorgiem dzieci.
Powstała klasyczna, murowana, parterowa rezydencja z charakterystycznym ryzalitem pośrodku fasady frontowej (północnej) z bocznymi podwójnymi pilastrami, przykryta dachem czterospadowym. Obiekt zaprojektował lokalny architekt Jan Lasota a głównym budulcem była gotycka cegła z XV-wiecznej Bramy Zawichojskiej, która runęła w 1857 roku. Wejście główne, usytuowane od strony południowej poprzedzał ganek podparty drewnianymi słupami.
Wewnątrz panował układ amfiladowy a każdy pokój miał po dwa okna. Do dworu należała parterowa, drewniana oficyna z gankiem oraz zabudowania gospodarcze i własna studnia.
W latach 90-tych XIX w. Cyprian rozbudował dwór dostawiając drewniane skrzydła od strony północnej i południowej, co wymusiło jednocześnie zmianę konstrukcji dachu na dwuspadowy. Po śmierci Cypriana (1901r.) i jego żony (1921r.) spadkobiercy dokonali częściowej parcelacji posiadłość, ale dwór pozostał w rodzinie. Do 1952r. mieszkał tu wnuk Cypriana i Matyldy – Witold, żonaty z Ireną z Karpińskich a następnie ich syn.
W późniejszym okresie dwór i oficynę zamieszkiwali potomkowie Strużyńskich oraz liczni przypadkowi lokatorzy gdyż obiekt objęty był ustawowym kwaterunkiem miejskim. Przez lata nieremontowana rezydencja została całkowicie opuszczona w 2001 roku. W tym samym roku pani Irena Strużyńska oraz pozostali współwłaściciele sprzedali dwór wraz z oficyną firmie Euro-Tour Sport & Travel Małgorzata i Mirosław Tusznio Sp. Jawna. Nowi inwestorzy zdołali przywrócić zespołowi dworskiemu jego dawny blask, którym obecnie czaruje jako hotel.
Ciekawostki:
Syn Cypriana – Tadeusz ożenił się z Wandą Gałecką, siostrą Andrzeja Struga (pseudonim artystyczny Tadeusza Gałeckiego), uznanego pisarza okresu międzywojennego oraz działacza PPS i senatora RP, który często gościł w sandomierskiej rezydencji Strużyńskich. Na tę okoliczność nazwiskiem pisarza nazwano niewielką sąsiednią uliczkę.
Galeria
Sandomierz_Dwór_Strużyńskich_foto_1Sandomierz_Dwór_Strużyńskich_foto_2Sandomierz_Dwór_Strużyńskich_foto_3
Sandomierz_Dwór_Strużyńskich_foto_4Sandomierz_Dwór_Strużyńskich_foto_5Sandomierz_Dwór_Strużyńskich_foto_6
zdjęcia wykonane we wrześniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie, pow. sandomierski, gmina Sandomierz
Adres: Sandomierz, ul. Zawichojska 2
WspółrzędneGPS

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *