rezydencja stoi w pobliżu Sądu Okręgowego. [Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi:
brak darmowych parkingów w najbliższym otoczeniu, uwaga na strefy ograniczenia ruchu.
Historia i opis:
Pałac Letni w Rzeszowie wzniesiono pod koniec XVII w. z inicjatywy Hieronima Augustyna Lubomirskiego herbu Drużyna. W połowie XVIII w. za sprawą Jerzego Lubomirskiego obiekt wraz z otaczającym go parkiem został rozbudowany. Obok pałacu powstał ogromny staw na środku którego utworzono wyspę, a na niej zwierzyniec. Przebudowany pałac stanowił modną w tamtych czasach letnią rezydencję tzw. „maison de plaisance” (mieszkanie dla przyjemności).
Rezydencję od Franciszka Lubomirskiego nabyła rodzina Kostheimów sprzedając ją następnie Nieciom. W 1904 roku obiekt został ponownie przebudowany. Na piętrze mieszkanie wynajmowała rodzina Grotowskich i to właśnie tutaj w roku 1933 urodził się Jerzy Grotowski, jeden z czołowych reformatorów teatru XX wieku.
Przed II Wojną Światową w pałacu utworzono dowództwo 10 Brygady Kawalerii dowodzone przez gen. Maczka. W latach 80-tych XX w. zabytek gruntownie odrestaurowano. Mieściła się tutaj filia Akademii Muzycznej w Krakowie, a później przez 11 lat, do 30 czerwca 2013 roku dzierżawił go Uniwersytet Rzeszowski.
W 2012 roku po prawie 10 latach sporów sądowych pałac wrócił do spadkobierców ostatnich właścicieli – rodziny Nieciów. Zabytek wyceniono na około 5 mln zł, a Nieciowie musieli wpłacić 950 tys. zł jako zwrot zrewaloryzowanej kwoty odszkodowania, jakie otrzymali przy wywłaszczeniu. Od 2013 roku letni pałac Lubomirskich ma nowego właściciela, jest nim Okręgowa Izba Lekarska.
Galeria
zdjęcia wykonane w sierpieniu 2010
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. rzeszowski, gmina Rzeszów
Adres: Rzeszów, ul.Dekerta 2
Współrzędne
Atrakcje w okolicy:
Wille secesyjne z przełomu XIX i XX wieku – Rzeszów, Aleja Pod Kasztanami
Budynek PKO BP – Rzeszów, ul. 3-go maja 23
Muzeum Okręgowe – Rzeszów, ul. 3 Maja 19
Instytut Muzyki – Rzeszów, ul. Dąbrowskiego 83
Instytut Jana Pawła II – Rzeszów, ul. 17 Pułku Piechoty 5
Synagoga Staromiejska – Rzeszów, ul. Bożnicza 2
Teatr im Wandy Siemaszkowej – Rzeszów, ul. Sokoła 7/9
Pałac Biskupów Rzeszowskich – Rzeszów, ul. ks. Jałowego 6
Muzeum Dobranocek z PRL-u – Rzeszów, ul. Słowackiego 8