tak jak przed upaństwowieniem jest to obecnie dom mieszkalny rodziny Tarnowskich.
Zabytkowe obiekty towarzyszące:
zabudowania gospodarcze.
Zwiedzanie:
rezydencja wykorzystywana jest jako prywatne mieszkanie w związku z tym w chwili obecnej nie ma możliwości oglądnięcia budynku wewnątrz ani z zewnątrz. Wstęp do parku również niemożliwy.
Dojazd:
zespół pałacowy stoi pomiędzy Rudnikiem a Kopkami. [Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi:
brak parkingów, można bezpiecznie zaparkować auto.
Rys historyczny:
Miasto Rudnik założono w II poł. XVI w. na terenach wsi Kopki. Pierwszy murowany dwór między Rudnikiem a Kopkami wzniósł prawdopodobnie około 1760r. Jan Chryzostom Grabiński ówczesny dzierżawca a później właściciel tych ziem. Po jego śmierci włości rudnickie często zmieniały właścicieli aż do lat 40-tych XIX w. kiedy to nabył je hrabia Wilhelm Hompesch a po nim przeszły one na własność jego syna Ferdynanda. To właśnie jemu Rudnik zawdzięcza rozwój przemysłu wikliniarskiego. Przejęty dwór Ferdynand rozbudował w pałac. W XIX w. budynek zyskał dodatkową kondygnację, a pod koniec tego samego stulecia dobudowano nowe skrzydło. Kolejne rozbudowy wzbogaciły go o dwie wieże i dekoracyjne tarasy.
Po śmierci Ferdynanda Hompesh’a w 1898 r. majątek rudnicki wraz Kopkami nabyła od Zofii Hompesch żona Stanisława Tarnowskiego – Róża z Branickich. Ponieważ prof. Stanisław Tarnowski był Rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, rodzina bywała w Rudniku tylko w okresie wakacyjnym. Z tego powodu wkrótce majątek objął Hieronim, syn Stanisława. Za jego sprawą w 1913 r. rozpoczęto przebudowę pałacu, której wyniki zachowały się do czasów dzisiejszych. W okresie I wojny światowej rudnicki majątek bardzo ucierpiał, ale pałac ocalał. W trakcie kolejnej wojny część pałacu zajęło niemieckie Luftwaffe, co nie przeszkodziło Hieronimowi nieść pomoc dla żołnierzy Armii Krajowej i okolicznych mieszkańców. W 1944 r. Tarnowscy zostali wysiedleni, a majątek zajęli komuniści. Na przestrzeni kolejnych lat w pałacu mieściła się najpierw szkoła, a później internat. W latach 90-tych XX w. budynek opustoszał popadając w ruinę. W 1996 r. pałac ponownie powrócił w posiadanie rodu Tarnowskich.
Ciekawostki:
Na długo przed wybudowaniem dworu przez Jana Chryzostoma Grabińskiego stał w Rudniku inny dwór będący siedzibą właścicieli miasta. Został on zniszczony prawdopodobnie w 1656r. podczas bitwy pomiędzy strażą króla szwedzkiego Karola Gustawa i oddziałem wojsk polskich dowodzonym przez rotmistrza Szandarowskiego. Podczas tego starcia omal nie zginął król Karol Gustaw. Po tych wydarzeniach siedziba właścicieli rudnickich włości została przeniesiona do pobliskiej Łętowni. Bitwa po Rudnikiem została uwieczniona przez Henryka Sienkiewicza w 2-im tomie „Potopu” a jej bohaterem autor uczynił sługę plebańskiego – Michałka.
Galeria
zdjęcia wykonane w marcu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. niżański, gmina Rudnik n. Sanem
Adres: Rudnik-Kopki
Współrzędne
Atrakcje w okolicy:
Centrum Wikliniarstwa – Miejski Ośrodek Kultury – Rudnik, ul. Mickiewicza 41
Do ciekawostek – pałac rudnicki jest jednym z bohaterów niezwykle ciekawej książki opisującej losy rodziny Tarnowskich na przestrzeni ostatniego stulecia pt . „Ostatni mazur”. Napisana przez Andrew Tarnowskiego potomka Hieronima.
Do ciekawostek – pałac rudnicki jest jednym z bohaterów niezwykle ciekawej książki opisującej losy rodziny Tarnowskich na przestrzeni ostatniego stulecia pt . „Ostatni mazur”. Napisana przez Andrew Tarnowskiego potomka Hieronima.
Tak! Wspaniała książka!