dawna leśniczówka z XIX wieku (obecnie dom mieszkalny), murowana gorzelnia i stajnia.
Zwiedzanie:
wstęp na teren posesji wolny. Przed rozpoczęciem oglądania rezydencji proponuję uzyskać zgodę pracowników ośrodka, pałac zamknięty dla zwiedzających.
Dojazd:
zespół pałacowy stoi w pobliżu głównej drogi. [Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi:
kilka miejsc parkingowych w przy ogrodzeniu parkowym.
Historia i opis:
Pierwotnie Ruda Różaniecka była własnością królewską podlegającą dzierżawie. W okresie wolnej Polski ostatnim właścicielem włości różanieckich był Jerzy August Mniszech, który prawdopodobnie wybudował tutaj pierwszy pałac. Po włączeniu tych ziem w zabór austriacki Rudę nabyła rodzina Brunickich, a w połowie XIX w. przejął ją Baron Ludwik Wattmann Maelcamp de Beaulieu żonaty z Henriettą Brunicką. Na przełomie XIX i XX w. stary pałac został odbudowany wg nowych planów. Kolejne przebudowy miały miejsce w okresie międzywojennym i zaskutkowały powstaniem obiektu bogatego w architektoniczne zdobienia. Prostokątny budynek otrzymał pokaźne i liczne ryzality (wypusty), poprzedzający wejście kolumnowy portyk (ganek) dźwigający taras, boczne wieżyczki nakryte smukłymi hełmami i taras od strony ogrodu. Korpus obiektu nakryto dachami mansardowymi. Poniżej archiwalna pocztówka pokazująca pałac około 1905 roku.
W czasie I wojny światowej obiekt został splądrowany, a następnie spalony przez wojska rosyjskie. Ostatnim dziedzicem w Rudzie Różanieckiej był syn Ludwika i Henrietty – Hugon. Od 1960 r. w Pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej.
Galeria
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. lubaczowski, gmina Narol
Adres: Ruda Różaniecka 53
Współrzędne
Atrakcje w okolicy:
Centrum Koncertowo-Wystawiennicze – Narol, ul. Krupiecka