Rokietnica – Pałac Pinińskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,81 z 16 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: pustostan.
Funkcja teraźniejsza: brak.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: spichlerz, stajnia.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku wolny. Wstęp do wnętrz niemożliwy.
Dojazd: należy skręcić w drogę naprzeciwko Zespołu Szkół.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: w pobliżu zabytku brak jakichkolwiek parkingów, zaparkować można na obrzeżach parku.
Historia i opis:
Historia Rokietnicy sięga połowy XIV w. i przez dwa kolejne stulecia związana jest z rodem Derszniaków, jej pierwszych właścicieli. Potem wraz z trzema wsiami trafiła kolejno w ręce Krasickich i Pinińskich.
Po śmierci Jerzego Pinińskiego Rokietnica przypadła jego synowi Kajetanowi, który w I poł. XVIII w. rozpoczął tu budowę pałacu. Obiekt ten ukończył jego bratanek Leonard Piniński, który w 1850r. zamienił się majątkiem ze swoim szwagrem Karolem Nikorowiczem biorąc w zamian włości grzymałowskie.
Dziewięć lat później dobra rokietnickie trafiły w posiadanie rodu Dembowskich, ci jednak tu nie mieszkali a w pałacu urządzali jedynie okolicznościowe imprezy.
W 1903r. budynek nabył Czesław Świerzawski, za którego sprawą dokonano jego przebudowy. Nowy obiekt składał się z dwóch dwukondygnacyjnych skrzydeł połączonych pod katem prostym. Przed głównym wejściem postawiono arkadowy portyk (ganek) z tarasem, a z boku znajdował się prostokątny ryzalit (wypust z fasady) przechodzący w wieżyczkę z dachem stożkowym. Świerzawscy użytkowali budynek przez cztery lata a potem przechodził on kolejno w ręce Kazimierza Lubomirskiego, Józefa Romera, i Bogusława Cieńskiego.
Ten ostatni dokonał parcelacji majątku rokietnickiego (podział na mniejsze działki w celu sprzedaży). Nie użytkowany pałac stopniowo popadał w ruinę a zniszczeń przysporzyły działania wojenne w 1915r. Dwa lata później nabył go Eustachy Uznański i dzięki niemu przeprowadzono remont. Pożar w roku 1927 zniszczył jedno skrzydło budynku, które zostało później odbudowane do stanu surowego. Pałac posiadł wtedy bieżącą wodę i system kanalizacji, lecz ogrzewanie nadal zapewniały piece węglowe. Po śmierci Eustachego zadłużony majątek przejął bank.
W czasie II wojny światowej pałac zajęły władze okupacyjne. Po wojnie w budynku funkcjonowało gimnazjum a potem szereg różnych instytucji, co zaowocowało zupełną degradacją układu wnętrz. Kolejne lata to postępujący upadek rezydencji. W 1984r. pałac zabezpieczono i przygotowano do sprzedaży. Cztery lata później znalazł nabywcę, którym była osoba prywatna. Rozpoczął się remont, którego jednak do dnia dzisiejszego nie udało się go zakończyć. Stan techniczny wskazuje na zawieszenie prac remontowych. W jego otoczeniu stoją jeszcze spichlerz i stajnia. Zespół pałacowy otacza zaniedbany, sporych rozmiarów stary park.
Galeria
Pałac Pinińskich w RokietnicyPałac Pinińskich w RokietnicyPałac Pinińskich w Rokietnicy
Pałac Pinińskich w RokietnicyPałac Pinińskich w RokietnicyPałac Pinińskich w Rokietnicy
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. jarosławski, gmina Rokietnica
Adres: Rokietnica
Współrzędne

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *