Przemyśl – Zamek Kazimierzowski

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,00 z 3 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany, odrestaurowana zachowana część.
Funkcja teraźniejsza: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: z zabudowy zamkowej zachowały się: skrzydło północne, budynek bramny, mury z basztami, fundamenty rotundy i palatium.
Zwiedzanie: wstęp na wzgórze zamkowe nieograniczony i darmowy.
Zwiedzanie zamku codziennie w godzinach otwarcia od 9:00 do 19:00. Wstęp płatny.
Kontakt: tel./fax 16 678 39 48
Dojazd: zamek stoi w centrum miasta.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: na wzgórzu zamkowym są wyznaczone parkingi.
Historia i opis:
Początki Przemyskiego zamku sięgają połowy XIV w., kiedy to za czasów panowania Kazimierza Wielkiego na wzgórzu postawiono murowaną twierdzę obronną. Pod koniec XV w. została ona prawie doszczętnie spalona. W latach 1514-53 zamek odbudowano dla Piotra Kmity nadając mu nowy dwuczłonowy kształt. Twierdza składała się z przedgródka oraz zamku właściwego. Przedgródek był umiejscowiony przy niższej części wzgórza od strony północno zachodniej i pełnił funkcje gospodarczą. Posiadał on dwie baszty drewniane i wały ziemne, które stanowiły dodatkową ochronę głównej budowli. Zamek właściwy od przygródka oddzielała fosa z mostem zwodzonym oraz żelazna brama. Miał on kształt czworoboku z czterema narożnymi basztami oraz basztą bramną. Dwie z baszt służyły jako magazyn broni i prochu, a jedna jako schronienie dla biskupa i kapituły przemyskiej. Na dziedzińcu znajdowały się budynki starosty i komnaty królewskie.
Przemyśl_plan_zamkuW pierwszej połowie XVII w. z inicjatywy Marcina Krasickiego dokonano przebudowy warowni. Nadbudowano basztę północną i wschodnią, a pomiędzy nimi utworzono część mieszkalną. Po śmierci Krasickiego następował stopniowy upadek zamku. W drugiej połowie XVII w. obiekt był już praktycznie ruiną. Ostatniej odbudowy podjął się Stanisław Poniatowski. Wyremontowano wtedy skrzydło mieszkalne, wzmocniono budynek bramny i zlikwidowano skrzydło południowo-zachodnie z basztami zastępując je murem.
W 1842r. prawdopodobnie podczas prac związanych z zakładaniem parku na wzgórzu zamkowym zniszczono pozostałości przedgródka. W II połowie XIX w. obiekt był jeszcze dwukrotnie częściowo remontowany. Od 1884 r. na zamku działa Przemyskie Towarzystwo Dramatyczne im. A. Fredry (najstarszy teatr amatorski w Polsce). W latach 2005-06 zabytek doczekał się prac renowacyjnych w wyniku, których m.in. wyremontowano pomieszczenia Teatru Fredreum, sali konferencyjnej i domu gościnnego, utworzono tzw. rezerwat archeologiczny, odnowiono elewacje i stolarkę drzwiową. Ostatnie prace remontowo-rewitalizacyjne Zamku Kazimierzowskiego przeprowadzono w okresie od lipca 2011 roku do końca grudnia 2012 roku.
Obecnie w zamku działa Przemyskie Centrum Kultury i Nauki. Budynek mieści m.in. Teatr Fredreum, restaurację, galerię i bibliotekę. Na dziedzińcu można oglądać odsłonięte pozostałości rotundy i palatium. Centrum kultury organizuje również cykliczne imprezy kulturalne i koncerty.
Galeria zdjęć
Zamek Kazimierzowski w PrzemyśluZamek Kazimierzowski w PrzemyśluZamek Kazimierzowski w Przemyślu
Zamek Kazimierzowski w PrzemyśluZamek Kazimierzowski w PrzemyśluZamek Kazimierzowski w Przemyślu
zdjęcia wykonane w lipcu 2006 | skany odbitek
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. przemyski, gm. Przemyśl
Adres: Przemyśl, al. 25 Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1
Współrzędne
GPS

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *