Przemyśl-Bakończyce – Pałac Lubomirskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,43 z 14 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska – siedziba władz uczelni.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: rządcówka, spichlerz, oficyny.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku nieograniczony i darmowy. Wnętrza pałacu można zobaczyć w godzinach pracy uczelni.
Dojazd: brama do parku stoi na łuku drogi w sąsiedztwie bloku.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: w otoczeniu parku są darmowe parkingi.
Historia i opis:
Bakończyce to obecnie dzielnica Przemyśla. Niegdyś te tereny należały do Węgier i był tutaj zwierzyniec, a po przyłączeniu do Polski w jego miejscu powstał folwark z dworem obronnym. W XVII w. majątek bakończycki trafił w posiadanie rodu Cetnarów, którzy z kolei odsprzedali go Czartoryskim.
W 1868r. dobra te zakupił Hieronim Adam Lubomirski, który wraz z żoną Felicją z Markiewiczów często bywał w Bakończycach. W 1882r. przyszedł tu na świat ich syn – Jerzy Ignacy, a ponieważ w folwarku nie było odpowiedniej siedziby Lubomirscy podjęli decyzję o budowie pałacu, która rozpoczęła się w 1885r. i trwała dwa lata.
Wzniesiono dwukondygnacyjny pałac w kształcie prostokąta z licznymi wypustami z elewacji, pięcioma ozdobnymi basztami, tarasem oraz wieżą zwieńczoną gloriettą widokową. Tak ukształtowany budynek był mieszanką różnych stylów architektonicznych. Z powodu braku środków finansowych nie wykończono jednak jego wnętrz. Rezydencję otaczał park ze stawem, wokół stały oficyny, a nieopodal funkcjonował folwark z browarem.
Po śmierci Hieronima Bakończyce przypadły jego córce Karolinie, która swoje życie poświęciła działalności dobroczynnej. W trakcie I wojny światowej, gdy Lubomirscy przebywali w Wiedniu ich majątek mocno ucierpiał. Spłonął pałac w Bakończycach, a brak funduszy nie pozwolił na jego całkowite odremontowanie. W czasie II wojny światowej Bakończyce zajęli najpierw Sowieci a potem Niemcy. Karolina schroniła się u swojego brata Jerzego w Rozwadowie gdzie zmarła w roku 1940.
Ostatnim nominalnym właścicielem dóbr bakończyckich był Jerzy Ignacy, który nigdy tam nie zamieszkał. Po wojnie obiekt użytkowała szkoła rolnicza a później Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Od 2006r. pałac użytkuje Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska. Wnętrza rezydencji zostały zaadaptowane na potrzeby szkoły. Wszystkie zabudowania towarzyszące również są użytkowane. Odnowiona jest także neogotycka brama wjazdowa na teren posiadłości.
Galeria
Pałac Lubomirskich w Przemyślu-BakończycachPałac Lubomirskich w Przemyślu-BakończycachPałac Lubomirskich w Przemyślu-Bakończycach
Pałac Lubomirskich w Przemyślu-BakończycachPałac Lubomirskich w Przemyślu-BakończycachPałac Lubomirskich w Przemyślu-Bakończycach
zdjęcia wykonane w lipcu 2006 | skany odbitek
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. przemyski, gm. Przemyśl
Adres: Przemyśl, ul. Tymona Terleckiego 6
Współrzędne GPS

baner

Komentarze do “Przemyśl-Bakończyce – Pałac Lubomirskich

  • mazurqas | napisał(a)

   Nie wiem jak obecnie z parkingami szkoły (czy są ogólnodostępne), my zawsze parkowaliśmy na małym parkingu przy bloku w pobliżu bramy.

 1. Grace Condra | napisał(a)

  Could you help me, please. My grandfather’s sister, Agnes Lloyd, worked as a companion for Princess Lubomirska until her death in 1940. Agnes returned to Ireland, arriving here in 1946. Her address in Poland was: Bakonczyce, Przemysl, Poland.
  Do you know who I could ask for help to try and construct some history of her time in Poland and the family she worked for, please? I have some photographs which I think were of her, also some copies of her Passport – one of which was stamped in Warsaw, and one in Lwow.
  Przepraszam, nie znam żadnego polskiego.
  Dziękuję Ci
  Grace Condra, Tralee, Co Kerry, Republic of Ireland. V92 D2C9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *