Przecław – Zamek Reyów

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,74 z 27 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany, własność prywatna.
Funkcja teraźniejsza: muzeum, restauracja.
Zabytki w otoczeniu: oficyna, kapliczka.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku wolny codziennie od godz 9:00.
Zamek czynny od kwietnia do końca października.
Godziny otwarcia muzeum:
poniedziałek – piątek w godz. od 9:00 do 17:00
niedziela w godz.  od 12:00 do 19:00
Restauracja czynna wt.-niedz. od godz. 12:00
Kontakt: tel. 017 774 70 64 kom. 660 734 885
Dojazd: zamek stoi na wzgórzu niedaleko centrum miasta.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: w obrębie parku znajduje się darmowy parking.
Historia i opis:
Początki Zamku w Przecławiu sięgają pierwszej połowy XVI w., kiedy to Mikołaj Ligęza herbu Półkozic na wzgórzu nieopodal Wisłoki obok drewnianego zameczku myśliwskiego postawił murowany dwór obronny otoczony wałami ziemnymi. W 1578 r. po ślubie Anny z Ligęzów z Andrzejem Koniecpolskim herbu Pobóg dwór w Przecławiu został rozbudowany w stylu renesansowym.
W 1654 r. Achacy Koniecpolski sprzedał przecławski majątek Tarnowskim herbu Leliwa, a sam za bigamię został skazany na banicję. Rok później podczas potopu szwedzkiego spłonął drewniany zameczek myśliwski i splądrowano rezydencję murowaną.
W 1668 r. właścicielem włości przecławskich został Władysław Rey herbu Oksza (prawnuk Mikołaja Reya z Nagłowic). Majątek zakupiony przez Władysława obejmował także pobliski Zamek Rzemień oraz dobra kolbuszowskie z Werynią. W latach 1808-1810 hr. Kajetan Rey rozbudował rezydencję przecławską o czworoboczny narożnik (alkierz). Pod koniec XIX w. z inicjatywy Mieczysława Reya budynek został ponownie powiększony o kolejny alkierz z tarasem oraz okrągłą wieżyczkę, zyskując cechy zamku. Plany powstawania zamku z podziałem na ważniejsze fazy rozbudowy przedstawia poniższy plan (faza II – przebudowa Koniecpolskich, faza III – ostateczny kształt nadany przez Reyów).
Przecław-zamek_plany
W skutek dwóch wojen światowych obiekt uległ zniszczeniom, których dopełnił pożar w 1967 r. Trzy lata później zamek przejęły zakłady WSK PZL Mielec i rozpoczęła się renowacja obiektu, która trwała do 1988 roku.
W 2005 r. syndyk zarządzający majątkiem WSK PZL Mielec sprzedał zabytek Państwu Dorocie i Andrzejowi Tyszkiewiczom, właścicielom firmy Melex. Po 1990r. rodzina Reyów rozpoczęła starania o odzyskanie przecławskiej rezydencji co zaskutkowało decyzją wojewody podkarpackiego z 2011r. która stwierdza iż zamek nie podlegał dekretowi PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej. To pierwszy sukces spadkobierców Stanisława Reya, ostatniego przedwojennego właściciela Przecławia, jednak droga do odzyskania majątku jeszcze długa (pozostaje kwestia aktualnych właścicieli którzy zakupili obiekt i przeprowadzili jego remont).
Obecnie w zamku mieści się restauracja oraz muzeum, które oferuje zwiedzanie zabytkowych wnętrz wraz z przewodnikiem. Restauracja, muzeum i hotel są otwarte od początku kwietnia do końca października. Przez cały rok od godz. 9.00 można bezpłatnie korzystać z pięknie wypielęgnowanego parku zamkowego oraz parkingu w jego obrębie. Zwiedzanie jest utrudnione w przypadku, gdy w rezydencji odbywa się impreza zamknięta lub wesele. Tuż przy zamku stoi pięknie zachowana oficyna.
Legendy i duchy:
Pod koniec XIX w. hr. Mieczysław Rey gościł na zamku dwóch lotników Żwirko i Wigurę, którzy zmuszeni byli awaryjnie lądować na zamkowym dziedzińcu. Lotnicy spędzili w przecławskiej rezydencji dwa dni czekając na naprawę samolotu. Piloci opowiadali, że w niezamieszkałej części zamku słyszeli grający fortepian. Podobno grała na nim Maria – zmarła córka hr. Mieczysława Reya.
Galeria
Zamek Reyów w PrzecławiuZamek Reyów w PrzecławiuZamek Reyów w Przecławiu
Zamek Reyów w PrzecławiuZamek Reyów w PrzecławiuZamek Reyów w Przecławiu
Zamek Reyów w PrzecławiuZamek Reyów w PrzecławiuZamek Reyów w Przecławiu
zdjęcia wykonane w listopadzie 2010
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. mielecki, gmina Przecław
Adres: Przecław, ul. Podzamcze 8
Współrzędne GPS
Atrakcje w okolicy:
Kościół Najświętszej Marii Panny – Przecław 26
Młyn wodny – Rzemień
Dwór Wilczyńskich – Korzeniów
Dwór – Niwiska

baner

Komentarze do “Przecław – Zamek Reyów

  1. Czekar | napisał(a)

    W jaki sposób pod koniec XIX w hr Mieczysław Rey mógł gościć pilotów Źwirko (ur. 16 września 1895 w Święcianach) i Wigurę (ur.ur. 9 kwietnia 1903 w Żytomierzu albo 9 kwietnia 1901 w Warszawie)? Bardzo ciekawa legenda!

    • PRey | napisał(a)

      To nie mógł być Mieczysław, a raczej Stanisław i raczej w latach 20-tych XX wieku, a nie pod koniec XIX w.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *