zabytek można oglądać z zewnątrz, wnętrza dostępne dla gości pensjonatu.
Obiekt posiada 2 sale konferencyjne, taras widokowy oraz pokoje: jedno, dwu i trzyosobowe, łącznie dla 32 osób. Kontakt: tel. 81/828 02 18, kom: 600 004 608
email: recepcja( małpa )piotrawin.pl
Dojazd:
droga wjazdowa znajduje się tuż przy ogrodzeniu kościoła. [Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi:
w otoczeniu dworu można bezpiecznie zaparkować.
Historia i opis:
Dokładna data budowy zachowanego do dziś dworu w Piotrawinie nie jest niestety znana, jednak murowana budowla stała w tym miejscu już w pierwszej połowie XV wieku. Umiejscowienie tuż obok kościoła wskazuje, że była to własność duchownych, co potwierdza Jan Długosz w „Liber beneficjorum dioecesis Cracoviensis” (czyli księdze beneficjów i dóbr kościelnych), opisując Piotrawin jako świetnie prosperujący folwark biskupi, który odwiedził osobiście w 1437 roku. W tym samym roku rozpoczęto (zakończoną cztery lata później) budowę (zachowanego do dziś) murowanego kościoła gotyckiego. Wiadomo też, że w 1626r. stał tu zespół budynków murowanych zwany Canonicorum Collegium ukazany na ikonografii z tego właśnie roku, a opisany w 1671r. przez podróżującego po Polsce Ulryka Werduma jako „piękne obiekty z grubymi murami i wieżami”. Przeprowadzony w 1725r. spis piotrawińskiego inwentarza opisuje zabudowę sakralną i plebańską z dworem oraz browar i budynki folwarku.
Po 1870r. włości Piotrawin i Kępa Piotrawińska zakupił były powstaniec, porucznik „Rokita”, czyli Ludomir Cywiński (1839-1915) herbu Puchała wraz z żoną Zofią z Targowskich, córką właściciela Rudy Kościelnej. Wcześniej Ludomir gospodarował na niewielkim folwarku Raj znajdującym się naprzeciwko Piotrawina, po drugiej stronie Wisły.
Cywińscy dokonali przebudowy zakupionego dworu dwukrotnie, pierwszy raz pod koniec XIX w. a potem w 1927r.
Folwark piotrawiński zarządzany przez właściciela, który studiował agronomię w Paryżu przynosił dochody, więc Cywińscy mogli pozwolić sobie na zakup sąsiednich dóbr w Kamieniu, który sfinalizowali około 1880r. W 1915r. po śmierci Ludomira dobra Piotrawin odziedziczył młodszy z jego synów, Juliusz (1881-1948) żonaty ze Stefanią Mrozowską, działaczką Kluczkowickiego Koła Ziemianek. Mieszkali oni tutaj do końca II wojny światowej, kiedy to po bandyckim napadzie i ostrzelaniu dworu postanowili się wyprowadzić.
Na mocy dekretu o reformie rolnej z 1944r. majątek Cywińskich obejmujący wówczas około 189 ha przejęło państwo i dokonano jego parcelacji.
Obecnie dwór jest własnością prywatną i mieści się w nim kameralny pensjonat z restauracją i bajecznym widokiem na Wisłę. Staraniem właścicieli obiekt jest sukcesywnie restaurowany a jego obecny wygląd to odzwierciedlenie stanu rezydencji z okresu międzywojennego.
Galeria
zdjęcia wykonane w maju 2014
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. lubelskie, pow. opolski, gmina Łaziska