Pawłosiów – Dwór Siemieńskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,33 z 6 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: Centrum Integracji Społecznej.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: spichlerz, obora, stodoła.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku wolny. Do wnętrz można wejść w godzinach pracy instytucji.
Dojazd: mury dawnego zespołu pałacowego sąsiadują z drogą prowadzącą do Przeworska.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: darmowy parking przy bramie do parku.
Historia i opis:
Pierwotnie Pawłosiów nazywany był Pawłowe Sioło. Pierwsze wzmianki o dworze na tych ziemiach pochodzą z początku XVI w. kiedy to w spisie podatkowym widnieje folwark sołtysa z dworem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi. Ówczesna właścicielka Zofia Kostkowa w 1572 r. przekazała Pawłowe Sioło Jezuitom z Jarosławia. We wsi oprócz folwarku i zespołu dworskiego znajdował się również młyn i karczma. Jezuici w okresie dwóch stuleci gospodarowania Pawłowym Siołem znacznie rozbudowali stojący tu dwór.
Po kasacie zakonu dobra Jezuitów przejął rząd austriacki i wystawił na sprzedaż. W 1777 r. zakupił je Wilhelm Stanisław Siemieński herbu Dąbrowa. To właśnie Wilhelmowi przypisuje się przebudowę jezuickiego dworu na styl klasycystyczny. Była to budowla parterowa na planie wydłużonego prostokąta z czterospadowym dachem krytym gontem. Na przełomie XVIII i XIX w. zmianie uległa nazwa wsi na Pawłosiów. Dwór pozostał własnością rodu Siemieńskich aż do I wojny światowej. W 1888 r. gościł w Pawłosiowie następca tronu austriackiego arcyksiąże Rudolf.
Pałac w PawłosiowieNajwiększe zmiany w wyglądzie dworu miały miejsce za czasów Stanisława Kostki Konstantego Siemieńskiego-Lewickiego (1864-1918) który rozbudował go w pałac. Na początku XX w. do dworu dostawiono prostopadle wolnostojące, dwukondygnacyjne skrzydło. Boczną fasadę starszej i nowszej części połączono ukośnym jednokondygnacyjnym łącznikiem. Nieregularną bryłę zamykała trzykondygnacyjna wieża. Całość posiadała zdobienia architektoniczne charakterystyczne dla neogotyku. Tak wyglądający pałac przetrwał do roku 1915 kiedy to został uszkodzony podczas działań wojennych. Zniszczenia były na tyle poważne, iż mury nie nadawały się do odbudowy.
Siemińscy przeprowadzili się do oficyny, która zaczęła pełnić rolę dworu. Pałac stał na lewym zboczu wniesienia, które otaczał park krajobrazowy z rozległymi stawami i egzotycznym na ówczesne czasy drzewostanem. Na prawym zboczu stały zachowane do dziś dwie oficyny. Mniej więcej na szczycie wzgórza znajduje się późnobarokowa, murowana kapliczka wystawiona przez Jezuitów. Jedynym zachowanym elementem pałacu jest tabliczka herbowa Lewickich wmontowana w cokół stojący w klombie usytuowanym pośrodku dawnego podjazdu.
Ostatnim właścicielem majątku w Pawłosiowie był urodzony w 1892 r. Stanisław Siemieński-Lewicki żonaty z Krystyną z Potockich. Mieszkali oni w dworze aż do końca II wojny światowej. Po reformie rolnej Stanisław został zmuszony emigrować do Kanady, a zabudowania dworskie przekazano gimnazjum rolniczemu, później zaś mieścił się tutaj Zespół Szkół Ogrodniczych i Licealnych.
Od 2013r. w zabytkowych budynkach funkcjonuje Centrum Integracji Społecznej.
Galeria
Dwór w PawłosiowieDwór w PawłosiowieDwór w Pawłosiowie
Dwór w PawłosiowieDwór w PawłosiowieDwór w Pawłosiowie
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. jarosławski, gmina Pawłosiów
Adres: Pawłosiów 428
Współrzędne

baner

Komentarze do “Pawłosiów – Dwór Siemieńskich

  1. kaz | napisał(a)

    W informacji pominięto fakt, że przez kilka lat 1954-1960 funkcjonowało tu Technikum Weterynaryjne, które ukończyło ponad 60 absolwentów w dwóch rocznikach. Jeden z jego absolwentów – Michał Mazurkiewicz został wiele lat później profesorem i rektorem Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Wcześniej były tu kursy sanitariuszy wet. i oglądaczy mięsa.

    • absolwent Michał Mazurkiewicz | napisał(a)

      Uprzejmie proszę użytkownika „kaz” o kontakt mailowy – poczta- maryianek @interia.pl lub tel.606719125. Wiadomość dotyczy Michała Mazurkiewicza. Dziękuję i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *