Julin – Pałac Myśliwski Potockich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,87 z 47 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: oczekuje na remont.
Funkcja teraźniejsza: pustostan.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: dyrektorówka , kuchnia, lodownia.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku nieograniczony i wolny, ze względu na stan techniczny pałac zamknięty dla zwiedzających.
Dojazd: w tym przypadku najrozsądniej skorzystać ze współrzędnych GPS (pod mapą).
Parkingi: darmowy parking leśny przy wejściu do parku.
Historia i opis:
Pałacyk Myśliwski w Julinie został wzniesiony dla Romana Potockiego w 1880 roku. Budynek o nieregularnym kształcie wybudowano z bali sosny, jodły i świerku w stylu tyrolsko-szwajcarskim. Fasady nie były oszalowane. Najwyższa część pałacyku jest dwukondygnacyjna, reszta parterowa, a całość przykryta dachem złożonym z kilku dachów dwuspadowych, odrębnych dla poszczególnych części budynku. Na dachach sterczały dekoracyjne kominy i wieżyczka obserwacyjna zwana „belweder”. Sala kominkowa i hol wykończone są drewnem modrzewiowym, z którego wykonano też boazerie.
W parku pałacowym postawiono również drewniany pawilon i budynek przy bramie. Po 1890r. przy bramie wybudowano tzw. Dyrektorówkę oraz lodownię, naprzeciwko których stanęła kuchnia, a następnie wzniesiono stajnię ze stodołą. W murowanej stróżówce zamieszkiwał dozorca i ogrodnik zajmujący się pielęgnowaniem parku.
Potoccy mieszkali tu każdego roku przez cały sierpień. Wakacyjne pobyty składały się z porannych polowań i wieczornych przyjęć z tańcami. Na przełomie XIX i XX w. pałacyk odwiedzali znani arystokraci tacy jak: książę Stanisław Radziwiłł, arcyksiążę Franciszek Ferdynand oraz arcyksiążę Rudolf – następca tronu austriackiego.
W czasie I wojny światowej w obiekcie urządzono austriacki szpital polowy. Za sprawą Alfreda Potockiego w latach 20-stych XX w. zespół juliński zyskał wodociągi i nowoczesną elektrownię. Rozbudowano także sam pałac oraz kuchnię, a w parku powstały pola golfowe, kort tenisowy oraz ogród kwiatowy. W owych czasach gościli tu m. in. prezydent Ignacy Mościcki i książę Kentu Jerzy. W pałacu znajdowała się bogato wyposażona biblioteka, a ściany zdobiły cenne obrazy oraz niezliczone trofea myśliwskie.
Pod koniec II wojny światowej część z tych dóbr została uratowana przez Alfreda III Potockiego, który przewiózł je do Łańcuta, a następnie wywiózł do Wiednia. Niestety, w trakcie wojny nie udało się uniknąć zniszczeń części zespołu pałacowego.
Po reformie rolnej z 1944r. zespół w Julinie przejął urząd miejski w Rzeszowie, a następnie użytkowały go Lasy Państwowe, Centrala Drzewna, Huta Stalowa Wola, Wojewódzki Ośrodek Sportu i Turystyki, Rakszawskie Zakłady Włókiennicze. Utworzono tu ośrodek wypoczynkowy organizujący wczasy i kolonie. Pałac znów zaczął tętnić życiem – wczasowicze znajdowali tu idealne miejsce na wypoczynek i zabawę, ale również ciszę, spokój i świeże powietrze. Infrastruktura rekreacyjna ośrodka obejmowała basen, boiska do koszykówki, piłki nożnej, tenisa oraz dwa boiska do siatkówki. Odbywały się tu również wystawne i huczne bale sylwestrowe, a także imprezy okolicznościowe takie jak wesela czy święta branżowe np. bale z okazji dnia energetyka.
Obecnie właścicielem zespołu pałacowego w Julinie jest Muzeum Zamek w Łańcucie. Wyeksploatowane obiekty wymagają niestety pilnego i kosztownego remontu.
Galeria
Pałac Myśliwski w JuliniePałac Myśliwski w JuliniePałac Myśliwski w Julinie
Pałac Myśliwski w JuliniePałac Myśliwski w JuliniePałac Myśliwski w Julinie
Kuchnia - Pałac Myśliwski w JulinieKuchnia - Pałac Myśliwski w JulinieStróżowka - Pałac Myśliwski w Julinie
zdjęcia wykonane w październiku 2010r.
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. łańcucki, gmina Rakszawa
Adres: Wydrze, przysiółek Julin
Współrzędne GPS
Atrakcje w okolicy:
Zabytkowe budynki stadniny – Julin | odległość: 1,5 km
Spichlerz Gorzelniany – Brzóza Stadnicka | odległość 4 km'”

baner

Komentarze do “Julin – Pałac Myśliwski Potockich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *