Odrzykoń – Zamek Kamienieckich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,33 z 6 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: zabezpieczona ruina.
Funkcja teraźniejsza: muzeum, kawiarnia.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: brak.
Zwiedzanie: wstęp na teren zamku płatny. W cenie biletu uwzględnione jest oglądanie wystaw muzealnych – militaria i przedmioty związane z dawnymi właścicielami zamku.
Godziny otwarcia:
w okresie od 15 kwietnia do 5 listopada:
wszystkie dni tygodnia w godzinach 10.00- 19.00
Kontakt: tel. 788 837 412, 888 959 661
e-mail: zamek.kamieniec@gmail.com
Dojazd: zamek stoi pomiędzy miejscowościami Odrzykoń i Korczyna.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: u podnóża zamku są wyznaczone miejsca parkingowe.
Historia i opis:
Historia zamku w Odrzykoniu sięga połowy XIV w., kiedy to na wzgórzu zwanym Kamieniec stała murowana budowla będąca własnością królewską. W 1396r. otrzymał ją w podziękowaniu za zasługi rycerz Klemens herbu Pilawa z Moskorzewa. Powstał wtedy zamek górny (wysoki) oraz przedzamcze wschodnie. 11 lat później Moskorzewscy przyjęli nazwisko Kamienieccy. W I poł. XV w. powstało podzamcze zachodnie z czworoboczną basztą. Pod koniec tego samego wieku po śmierci Mikołaja Kamienieckiego doszło do podziału zamku pomiędzy dwóch braci Marcina i Klemensa Kamienieckich.
Zamek_Odrzykon_plan
Syn Marcina – Jan Kamieniecki sprzedał swoją część budowli, czyli zamek średni (wschodni) Sewerynowi Bonerowi, którego córka, Zofia wyszła za mąż za Jana Firleja herbu Lewart. W tym okresie Kamienieccy zafascynowani ruchem reformacyjnym zniszczyli własną kaplicę na zamku górnym. W 1609r. Kamienieccy sprzedali swoją część Skotnickim, którzy odbudowali kaplicę i rozbudowali część mieszkalną popadając przy okazji w konflikt z Firlejami. Waśnie zażegnał dopiero ślub łączący oba rody i dający Firlejom prawo do całego obiektu.
W 1657r. w czasie potopu szwedzkiego wojska Rakoczego zdobyły warownię niszcząc ją i mordując obrońców. Po tych wydarzeniach zamek częściowo odbudowano, ale kolejny najazd szwedzki w 1702r. całkowicie zrujnował zamczysko. Przechodziło ono kolejno w ręce rodów Scipio del Campo, Branickich i Jabłonowskich. Zofia Jabłonowska poślubiła Aleksandra Fredrę, który po zapoznaniu się z historią sporu Firlejów i Skotnickich oparł na niej swoje późniejsze dzieło pod tytułem „Zemsta”.
Córka Fredry wyszła za mąż za hr. Szeptyckiego, a jej siostra cioteczna poślubiła Starowiejskiego i tym sposobem zamek znów podzielono między dwa rody. Starowiejscy zajęli zamek górny z częścią zachodnią, a zamek średni z częścią wschodnią Szeptyccy. Niedługo później budynek popadający w ruinę zaczął służyć jako źródło budulca dla okolicznych mieszkańców (jak duże były tu pokłady materiału budowlanego widać na poniższej rekonstrukcji z przedwojennej pocztówki). Zamek Odrzykoń pocztówkaW rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej w 1894r. pośród murów postawiono pomnik Tadeusza Kościuszki. Dziesięć lat później rozpoczęły się próby zabezpieczenia zabytku.
W 1915r. toczyły się tutaj walki zbrojne. Podczas II wojny światowej w ruinach działał zbrojny oddział polskiej partyzantki. W latach siedemdziesiątych XX w. zawaliła się baszta wschodnia.
Obecnie w ruinach funkcjonuje muzeum utworzone tutaj w 1995r. oraz kawiarnia.
Legendy i duchy:
Z kamienieckim zamkiem związana jest legenda o prządkach, które stoją na wzgórzu nieopodal. Kasztelan Odrzykoński miał trzy córki bliźniaczki, które lubiły swawole i stroniły od pracy. Zaloty wielu rycerzy panny odrzucały do momentu, kiedy na zamku pojawiło się trzech braci z zacnego rodu. Bliźniaczki zaręczyły się z rycerzami, a że czas był niespokojny i wojny okolice nękały wnet bracia musieli do boju ruszać. Chcieli oni mieć jakąś pamiątkę przypominającą o ukochanych, więc zgodnie z obyczajem poprosili o haftowane koszule, po które mieli zajechać za 2 tygodnie. Panny zabrały się do pracy, lecz starym zwyczajem szybko pogrążyły się w żartach i rozmowach. Nagle uświadomiły sobie, że to już sobota i tylko dzień został do przyjazdu ukochanych, więc ostro zabrały się do pracy, aż zastał je niedzielny poranek. Matka nakazała skończyć prace i uszanować dzień święty, ale siostry nie usłuchały i wybiegły na pobliskie wzgórze myśląc, że w słońcu przędza będzie się lepiej snuć. Przędły, więc w pośpiechu, a przechodzący ludzie żegnali się widząc łamanie boskich przykazań. Wreszcie do zamku zajechali trzej bracia i razem z matką ruszyli na wzgórze do ukochanych. Niestety zamiast panien zobaczyli trzy skały wilgotne od rosy jakby płakały. Były to bliźniaczki przez Boga w skały zaklęte za prace w niedzielę.
Galeria
Zamek Kamieniec w OdrzykoniuZamek Kamieniec w OdrzykoniuZamek Kamieniec w Odrzykoniu
Zamek Kamieniec w OdrzykoniuZamek Kamieniec w OdrzykoniuZamek Kamieniec w Odrzykoniu
Zamek Kamieniec w OdrzykoniuZamek Kamieniec w OdrzykoniuZamek Kamieniec w Odrzykoniu
zdjęcia wykonane w maju 2005
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. krośnieński, gmina Korczyna
Adres: Korczyna Podzamcze
Współrzędne
Atrakcje turystyczne w okolicy:
Trzy Prządki – rezerwat skalny – Czarnorzeki | odległość: 2 km
Muzeum Podkarpackie – Krosno, Piłsudskiego 16 | odległość: 8 km
Muzeum Rzemiosła – Krosno, Piłsudskiego 19 | odległość: 8 km
Dwór – Kombornia | odległość: 12 km

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *