Nozdrzec – Pałac Skrzyńskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,30 z 23 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: własność prywatna od 2014r.
Funkcja teraźniejsza: nieokreślona.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: kaplica, oficyna.
Zwiedzanie: teren posesji ogrodzony i zamknięty, obiekt można podziwiać wchodząc od strony Sanu.
Dojazd: zespół pałacowy stoi przy drodze nr 835.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: w sąsiedztwie ogrodzenia można bezpiecznie zaparkować.
Historia i opis:
Pierwsze wzmianki o wsi Nozdrzec nazywanej wtedy Nieczujów pochodzą z XV w. Należała ona wówczas do rodu Wapowskich herbu Nieczuja, którzy posiadali tutaj (nieistniejący już dzisiaj) zamek. Kolejnymi właścicielami tych ziem byli kolejno m.in. Rzeszowscy, Tarnowscy, Wolscy, Prekowie i Skrzyńscy.
Dla galicyjskiego posła Ludwika Skrzyńskiego w 1843r. wybudowano w Nozdrzcu (zapewne w miejscu dawnego zamku Wapowskich) pałac zaprojektowany prawdopodobnie przez Aleksandra Fredrę. Powstał prostokątny obiekt, którego fasada frontowa zwrócona była na zachód, a do północno-wschodniego narożnika przylegała rotunda (koliste pomieszczenie) z kopułą.
pałac_nozdrzec_foto_archiwalneW 1915r. wieś i pałac spaliły wojska carskie. Po zakończeniu wojny pałac odbudowano z uwzględnieniem niewielkich zamian. W początkowym okresie II wojny światowej stacjonowała w nim duża jednostka policji niemieckiej. W trakcie działań wojennych obiekt popadł w ruinę, a w okresie powojennym był schronieniem dla okolicznych mieszkańców ukrywających się przed bandami Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Zdewastowany pałac został odnowiony w latach 80 –tych XX w. dzięki Krośnieńskim Hutom Szkła, które przeznaczyły go na ośrodek szkoleniowy, ale organizowane były tu również uroczystości okazjonalne i inne imprezy. Niestety po upadku hut szkła przyszły również ciężkie czasy dla rezydencji która została zabezpieczona na poczet zaległych zobowiązań właściciela.
Po dwunastu nierozstrzygniętych przetargach, w 2014r. syndyk zarządzający majątkiem Krośnieńskich Hut Szkła sprzedał pałac wraz z oficyną, kaplicą i ponad trzy hektarowym parkiem za kwotę 1,5 mln zł (kwota wywoławcza w pierwszym przetargu została ustalona na 4,5 mln zł więc ostatecznie obiekt sprzedano niemalże w okazyjnej cenie). Nowy właściciel, którym jest firma z okolic Przemyśla wstępnie deklarował, że w pałacu będzie prowadził działalność hotelarsko-gastronomiczną.
Do dziś w otoczeniu pałacu znajduje się zachowana oficyna oraz kaplica. Zabudowana stoją w bliskim sąsiedztwie ujścia rzeki Baryczki do Sanu.
Galeria
Pałac Skrzyńskich w NozdrzcuPałac Skrzyńskich w NozdrzcuPałac Skrzyńskich w Nozdrzcu
Pałac Skrzyńskich w NozdrzcuPałac Skrzyńskich w NozdrzcuPałac Skrzyńskich w Nozdrzcu
Pałac Skrzyńskich w NozdrzcuPałac Skrzyńskich w NozdrzcuKaplica-Pałac w Nozdrzcu
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. brzozowski, gmina Nozdrzec
Adres: Nozdrzec 226
Współrzędne GPS

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *