Nisko – Pałac Resseguierów

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,00 z 4 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany, całkowicie przebudowany.
Funkcja teraźniejsza: Szpital Powiatowy.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: brak.
Zwiedzanie: w budynku mieści się oddział szpitalny, więc z oczywistych powodów nie stanowi atrakcji do oglądania.
Dojazd: obiekt stoi w centrum miasta tuż obok plant.
Parkingi: do wyboru płatny parking na terenie szpitala lub bezpłatne parkingi miejskie z ograniczoną liczbą miejsc.
Historia i opis:
Najstarsze pisemne wzmianki o osadnictwie na ziemiach niżańskich pochodzą z pierwszej połowy XV w. Do końca XVI w. była to własność królewska, a od XVII w. wchodziła w skład włości Lubomirskich. Po rozbiorze Polski rząd austriacki zdecydował się wystawić te ziemie na sprzedaż. W 1834r. nowym właścicielem Niska został Karol Reinchenbach, a pobliski Sopot nabył hrabia Eugeniusz Kinsky.
Przełom w historii Niska nastąpił w 1867r., kiedy Reinchenbachowie zbyli je hrabiemu Rogerowi Resseguier de Miremont, wywodzącemu się z utytułowanego i zasłużonego rodu o francusko – austriackich korzeniach. Dzięki staraniom Rogera Nisko otrzymało statut starostwa i dokonano ponownego uruchomienia huty żelaza (nie udało się to rządowi austriackiemu, co prawdopodobnie przesądziło o sprzedaży miasta).
W 1868 r. syn Rogera – Olivier poślubił Marię Teresę z Kinskych, właścicielkę pobliskich dóbr sopockich. Po ślubie hrabiostwo zamieszkali w Nisku i połączyli obydwa majątki. Nastał okres szybkiego rozwoju miasta i całego regionu. Powstał tu m.in. pierwszy szpital, cegielnia, rzeźnia i koszary dla wojska. Po śmierci Rogera w 1887r. Oliver przejął wyłączny zarząd nad włościami.
Pałac w Nisku-archiwalniePałac w Nisku-archiwalnieResseguierowie mieszkali w pałacu stojącym w centrum miasta (obecnie jest to skrzydło szpitala powiatowego). Niestety nie doszukałem się dokładnych opisów jak wyglądała i jak zmieniała się bryła niżańskiej rezydencji, dlatego postaram się przedstawić to na archiwalnych pocztówkach z tego okresu. Wnioskując z wyglądu prawego skrzydła pałacu przypuszczam, że pierwsza pocztówka ukazuje jego pierwotny wygląd.
Maria i Olivier mieli czternaścioro dzieci, z których troje zmarło w dzieciństwie. Cała gromadka wychowywana była przez Marię, która wpajała im miłość i pomoc bliźnim, a w szczególności ubogim. Hrabina była fundatorką m.in. zachowanej do dziś, ochronki dla dzieci na Pławie (obecnie Stalowej Woli).
Pałac w Nisku-archiwalnieW 1911 r. majątek niżański nabył Maksymilian Francke, a rodzina Resseguierów przeniosła się do Wiednia. Część zamiejscowego majątku pozostała w rękach Rudolfa, syna Oliviera, który rezydował w pałacu myśliwskim w Morgach. W trakcie I wojny światowej pałac jak i wiele innych budynków Niska uległy poważnym uszkodzeniom. Rezydencja została odbudowana wg nowych założeń architektonicznych (foto po lewej).
Pałac w Nisku-archiwalniePałac w Nisku-archiwalnieW 1947r. w pałacu utworzono szpital PCK. Obiekt był rozbudowywany i modernizowany w latach 70-tych XX w. ale pomimo tego zachował bryłę rezydencji z okresu międzywojennego (pierwsze ujęcie – źródło: szpital-nisko.pl).
Niestety kolejne przebudowy spowodowały, że po 1998r. budynek całkowicie zatracił dawny wygląd (drugie foto – źródło: szpital-nisko.pl). Do dziś zachował się będący w trakcie rewitalizacji park przypałacowy, wraz z częścią dawnych murów otaczających zespół pałacowy.
Galeria
Pałac w NiskuPałac w NiskuPałac w Nisku
Pałac w NiskuPałac w NiskuPark w Nisku
zdjęcia wykonane w marcu 2014
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. niżański, gmina Nisko
Adres: Nisko, ul. Kościuszki 1
GPS: N: 50° 31′ 9.92″ E: 22° 8′ 35.96″
Atrakcje turystyczne w okolicy:
Kościół farny – Nisko
Kaplica (1910r.) – Nisko-Malce
Dwór Hofmokl – Ostrowskich – Zarzecze k. Niska | odległość: 6 km

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *