Niezdów – Pałac Lubomirskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,56 z 16 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: stan zewnętrzny wskazuje na to, że remont nie został ukończony.
Funkcja teraźniejsza: nie ustalona, obiekt prywatny.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: dwie oficyny, zabudowania gospodarcze.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku otaczającego pałac wolny i nieograniczony, wstęp na teren posesji przypałacowej zabroniony, pałac niedostępny.
Dojazd: należy kierować się na park w Opolu Lubelskim.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: darmowy parking przy bramie wejściowej do parku.
Historia i opis:
Pałac w Niezdowie wzniesiono ok. 1787 roku wg projektu Franciszka Degena. Miała to być letnia, lub jak kto woli wiejska rezydencja Aleksandra Lubomirskiego, który na stałe rezydował w pobliskim Opolu Lubelskim. Powstał prostokątny budynek w stylu klasycystycznym z pokaźnym portykiem w fasadzie frontowej, nawiązujący do francuskich budowli z tego okresu. Posiadał bardzo bogate dekoracje wnętrz z marmurami na ścianach i płaskorzeźbami na sufitach oraz dwukondygnacyjną salę balową zwieńczoną kasetonową kopułą. Otoczony parkiem pałac stanowił część wielkiego opolskiego założenia rezydencjonalnego. W parku powstały również zabudowania towarzyszące takie jak oficyny, oranżeria, pawilony i budynki gospodarcze.
Rozalia Rzewuska, córka Aleksandra Lubomirskiego przed swoją śmiercią w 1865r. zapisała dobra Klucza Opolskiego Kazimierzowi Wydrychiewiczowi. Ze względu na to, iż Rzewuska przekazała pałac w Opolu Lubelskim Iwanowi Paskiewiczowi, Wydrychiewicz obejmując podarowany mu majątek, jako swą siedzibę wybrał Niezdów. Za jego czasów nieznacznie zmieniono bryłę pałacu głównie przez dobudowanie II półpiętra.
Po śmierci Wydrychiewicza zespół pałacowy w Niezdowie wraz z dobrami opolskimi zakupił w 1871 roku Franciszek Kleniewski. W pożarze z roku 1889 spłonęły wszystkie budynki gospodarcze. Po śmierci Franciszka Niezdów objął jego syn Władysław wraz z żoną Marią. Władysław był dobrym gospodarzem, ale jego prawdziwą pasją była literatura. Otaczał się ludźmi ze środowisk literackich, a w pałacu gościli m.in. Bolesław Prus, Władysław Reymont oraz Stefan Żeromski. Kleniewscy mieli trzynaścioro dzieci, z których Władysław otrzymał pałac w wyniku podziału majątku po śmierci ojca. Nie chciał on jednak mieszkać w Niezdowie, więc zamienił spadek ze swoimi siostrami, które były zakonnicami w Zgromadzeniu Sióstr Służek Najświętszej Marii Panny. Po ich śmierci rezydencja przeszła na własność zakonu.
pałac_niezdów_foto_archiwalne
Po II wojnie światowej majątek rozparcelowano, a zakonowi pozwolono zatrzymać dwie oficyny. W 1967 roku w pałacu utworzono szkołę zawodową, która funkcjonowała tu aż do odzyskania budynku przez zgromadzenie zakonne.
Obecnie pałac jest własnością prywatną.
Galeria
Pałac w NiezdowiePałac w Niezdowie
Pałac w NiezdowiePałac w NiezdowieOficyna w Niezdowie
zdjęcia wykonane w październiku 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. lubelskie, pow. opolski, gmina Opole Lubelskie
Adres: Opole Lubelskie – Niezdów
Współrzędne

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *