Maćkowice – Pałac Skibniewskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,85 z 13 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: Dom Rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: brak.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku nieograniczony i darmowy, pałac można oglądnąć wewnątrz po uprzednim kontakcie z dyrektorem ośrodka, tel. 16/671 70 16
Dojazd: najwygodniej korzystać z namiarów GPS.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: można zaparkować niedaleko pałacu.
Historia i opis:
Wieś Maćkowice, aż do rozbiorów Polski wchodziła w skład dóbr królewskich. W drugiej połowie XVIII w. trafiła w posiadanie Lubomirskich, a potem należała kolejno do Derszniaków, Przedrzymierskich i Skibniewskich. Ci ostatni w połowie XIX w. w sąsiedztwie pozostałości po dawnym fortalicjum obronnym wybudowali murowany pałac. Wzniesiono obiekt w kształcie litery H, w którym część zachodnia miała trzy kondygnacje, a środkowa i wschodnia po dwie. Pałac otaczał naturalnie ukształtowany park krajobrazowy. Po II wojnie światowej budynek był opuszczony, aż do lat 60 –tych XX w. kiedy trafił w posiadanie spółdzielni rolniczo- produkcyjnej, która przeprowadziła jego remont. Obecnie pałac należy do Archidiecezji Przemyskiej. W pałacu mieści się Dom Rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej. Budynek otaczają pozostałości po dawnym parku krajobrazowym. Na południe od pałacu znajdują się śladowe fragmenty dawnego fortalicjum.
Ciekawostki:
Nieopodal pałacu znajduje się las zwany „Kopań”, w którym jak twierdzą miejscowi bije źródełko z uzdrawiającą wodą. Podobno jest ono połączone ze źródłem w Komarnicach koło Fredropolu. Jeżeli źródło wysycha w jednej miejscowości na pewno woda bije w drugim ujęciu.
Galeria
Pałac w MaćkowicachPałac w MaćkowicachPałac w Maćkowicach
Pałac w MaćkowicachPałac w MaćkowicachPałac w Maćkowicach
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. przemyski, gmina Żurawica
Adres: Maćkowice
Współrzędne GPS

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *