Lesko – Zamek Krasickich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,41 z 34 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: pensjonat „ZAMEK” należący do spółki Gliwicka Agencja Turystyczna.
Zabytki w otoczeniu: brak.
Zwiedzanie: wstęp na teren posesji wolny, wnętrza zaadoptowane na pensjonat – dostępne dla gości.
Kontakt: tel. (013) 469 62 68 fax: (013) 469 68 78
e-mail: sprzedaz@gat.pl
Dojazd: najwygodniej z ulicy Piłsudskiego skręcić w ulicę Krasickich wprost na parking.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: darmowy parking w sąsiedztwie parku, kilka miejsc parkingowych w otoczeniu zamku.
Historia i opis:
Pierwotny, prawdopodobnie drewniany dwór w Lesku wybudowano z inicjatywy Jana Kmity w II połowie XV w. Historia zamku murowanego rozpoczyna się w 1538r., kiedy Piotr Kmita herbu Szreniawa, Pan na Wiśniczu, po śmierci swojego brata Stanisława przejął dwór leski i postanowił przenieść siedzibę z pobliskiego Sobienia w bardziej dogodne miejsce. Rozpoczął budowę fortalicjum złożonego z piętrowej, murowanej wieży otoczonej murem.
Po bezdzietnej śmierci Piotra, Lesko podzielono pomiędzy Zarzyckich i Stadnickich – potomków jego siostry. Ostatecznie warownia przypadła Stadnickim, którzy dokonali jej przebudowy obniżając wieżę i dobudowując skrzydło mieszkalne. W 1656r. miała miejsce kolejna rozbudowa w wyniku, której fortalicjum otrzymało kształt czworoboku z narożnymi bastejami.
Lesko_zamek_planW 1702r. zamek został ograbiony i spalony przez Szwedów. Odbudowano go dopiero w II poł. XVIII w. na zlecenie nowego właściciela – Józefa Ossolińskiego. Po śmierci Józefa majątek leski odziedziczyła jego córka Maria, żona Józefa Mniszcha. W 1783r. zamek ponownie strawił pożar, po którym pozostawał on nie użytkowany przez dłuższy czas. Po ślubie Xawerego Krasickiego herbu Rogala z Julią Teresą Mniszech, na początku XIX w. rozpoczęto trwający niemal 38 lat remont ruiny. Obiekt przebudowano likwidując część zabudowy, a stawiając w to miejsce parterowe oficyny i oranżerię. Prace wykonano w oparciu o projekty przyjaciela Krasickich, poety Wincentego Pola. Kształt nadany rezydencji podczas tej przebudowy został utrzymany do dziś (patrz – plan powyżej).
zamek_lesko_archiwalne_foto
Pierwsza wojna światowa przyniosła kolejny pożar i następną odbudowę. Zniszczony zamek przedstawia archiwalne foto po prawej.
W pierwszych dniach września 1939r. August Krasicki zdecydował się opuścić Lesko wraz z rodziną i podręcznym dobytkiem. W zamku pozostało całe wyposażenie w postaci m.in. dzieł sztuki i mebli, które w większości zostało splądrowane i zniszczone przez wojska sowieckie.
W trakcie działań wojennych obiekt ponownie zniszczono i pozostawał on w takim stanie do 1954r., kiedy to rozpoczął się remont z przeznaczeniem na ośrodek wypoczynkowy kopalni Makoszowy. Obecnie funkcjonuje tu pensjonat pod nazwą „Zamek” zarządzany przez Gliwicką Agencję Turystyczną.
Od kilkunastu lat Związek Rodziny Hrabiów Krasickich ubiega się o zwrot zamku wraz z parkiem, który został odebrany rodzinie na mocy dekretu PKWN z 1944r. Pomimo przychylnych decyzji wojewody podkarpackiego, odwołania wniesione przez gminę (właściciela parku) oraz GAT (właściciela zamku) spowodowały odroczenie ostatecznego rozstrzygnięcia o własności zabytku.
Legendy i duchy:
Zamek w Lesku dzieli wspólną legendę z zamkiem Sobień w Załużu. Pod nieobecność Jana Kmity Sobień został oblężony i podpalony. Żona Jana, Anna wraz z garstką służby schroniła się w swojej komnacie. Świadoma bliskiej śmierci ubrała się w żałobne szaty. Po powrocie w zgliszczach zamku Jan odnalazł jedynie ulubioną biżuterię żony. Zrozpaczony Kmita przyrzekł jej wieczną wierność. Jak się później okazało duch Anny pozostał wiecznie wierny rodowi Kmitów przeprowadzając się razem z nim do nowej siedziby w Lesku gdzie był kilkakrotnie widziany. Niektóre legendy głoszą, że zamek leski połączony jest podziemnymi przejściami z Sobieniem i zburzonym klasztorem w Zagórzu, które służą jako przejście dla widma Anny błąkającego się po rodzinnych włościach.
Galeria
zamek_lesko_foto_1zamek_lesko_foto_2zamek_lesko_foto_3
zamek_lesko_foto_4zamek_lesko_foto_5zamek_lesko_foto_6
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. leski, gmina Lesko
Adres: Lesko, ul. Piłsudskiego 7
Współrzędne
Atrakcje w okolicy:
Dwór Herbutów – Uherce Mineralne
Skansen miniaturowych cerkwi – Myczkowce
Bunkry – podnóże Sobienia
Ruiny klasztoru Karmelitów – Zagórz
Ratusz – Lesko, Rynek
Synagoga – Lesko, ul. Joselewicza 16
Skała „Kamień Leski” – niedaleko Leska przy drodze do Ustrzyk Dln.
Zabudowa Rynku – Sanok
Skansen Muzeum Budownictwa Ludowego – Sanok

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *