Łąka – Pałac Lubomirskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,00 z 1 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: Dom Opieki prowadzony przez Siostry Opatrzności Bożej.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: piwnice stanowiące resztki z XVI wiecznego dworu obronnego.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku zazwyczaj nieograniczony, lecz mile widziane jest poinformowanie o zamiarze zwiedzania.
Dojazd: najwygodniej skorzystać ze współrzędnych GPS.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: w pobliżu pałacu można zaparkować samochód.
Historia i opis:
Pałac w Łące stanął w miejscu dawnego fortalicjum obronnego, wzniesionego tutaj w II połowie XVI w. przez Krzysztofa Kostkę Herbu Dąbrowa żonatego z Anną Pilecką z Łańcuta. Na początku XVII wieku Łąka była własnością kolejno Łukasza Opalińskiego i Katarzyny Cieklińskiej, a około 1643 r. trafiła w ręce Lubomirskich. Pod koniec XVII w. dwór strawił pożar jednak Karol Lubomirski podjął decyzję o jego odbudowie według nowego założenia. Prace budowlane ukończono w 1704 r. a 16 lat później pałac jako wiano przejął Paweł Karol Sanguszko, żonaty z Marianną Lubomirską. Sanguszkowie zbudowali nowe oficyny i założyli ozdobne ogrody włoskie.
W 1781 r. Łąkę nabył Aleksander Morski, a następnie w 1835 r. trafiła ona w ręce Potockich i została ich letnią rezydencją. W połowie XIX wieku Potoccy otworzyli w pałacu fabrykę sukna. Przebudowano wtedy wnętrza, wyburzono oficyny i zlikwidowano ogrody włoskie. Po kilku latach fabryka została zamknięta a pałac opuszczony. Staraniem Zofii Potockiej budynek wyremontowano i w roku 1854 został przekazany na zakład dla sierot z ordynacji łańcuckiej. Ówczesny pałac po przebudowie został obniżony o jedną kondygnację i zyskał kształt prostokąta z dwiema narożnymi wieżami.
W 1860 r. rezydencję otrzymały Siostry Opatrzności Bożej z Lwowa. W 1954 r. w pałacu utworzono zakład dla upośledzonych umysłowo. W 1995 r. siostry odkupiły resztę dawnego folwarku i dzięki ich staraniom zostały ona odrestaurowana. Zachowały się również piwnice stanowiące resztki z XVI wiecznego dworu obronnego oraz rozległe stawy.
Galeria
Pałac Lubomirskich w ŁącePałac Lubomirskich w ŁącePałac Lubomirskich w Łące
Pałac Lubomirskich w ŁącePiwnice dworu w ŁącePiwnice dworu w Łące
zdjęcia wykonane w marcu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. rzeszowski, gmina Trzebownisko
Adres: Łąka
Współrzędne GPS
Atrakcje turystyczne w okolicy:
Pałac Biskupów Rzeszowskich – Rzeszów, ul. ks. Jałowego 6

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *