Kurozwęki – Pałac Sołtyków

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,10 z 10 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany, odrestaurowany.
Funkcja teraźniejsza: hotel, muzeum.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: brama pałacowa, oranżeria, oficyna, budynek administracyjny.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku pałacowego płatny, pałac można zwiedzać z przewodnikiem.
Brak sztywno ustalonych godzin otwarcia, obiekty zespołu pałacowego dostępne są codziennie praktycznie od świtu do zmierzchu.
Kontakt: tel. (015) 866 72 71 | 866 72 72
e-mail: rezerwacje@kurozweki.com
Dojazd: dosyć dobrze oznakowany.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: na terenie zespołu pałacowego są bezpłatne parkingi.
Historia i opis:
Pierwsze wzmianki o Kurozwękach pochodzą z 1246r. W II połowie XIV w. prawdopodobnie za sprawą kasztelana krakowskiego Dobiesława (lub jego syna również Dobiesława de Kurozwanky) na wzniesieniu w rozlewisku rzeki Czarna wybudowano zamek. Za owalnym kamiennym murem wzniesiono czworoboczną czterokondygnacyjną wieżę z kamienia. Pełniła ona funkcje mieszkalne i obronne. Reszta zabudowań wybrukowanego dziedzińca była prawdopodobnie drewniana. Na przestrzeni XV w. drewnianą zabudowę wymieniono na murowaną. Wymogi reprezentacyjno – mieszkalne oraz związane z obronnością zaskutkowały postawieniem budynku wschodniego a później kolejno północnego i zachodniego.
Na przełomie XV i XVI w. postawiono drugą część budynku północnego.W I poł. XVI w. Anna, jedna z córek Hieronima Kurozwęckiego poślubiła Jana Lanckorońskiego wnosząc mu w posagu Kurozwęki. Lanckorońscy wybudowali trzykondygnacyjny budynek narożny w części północno-zachodniej zamku. Od południa wjazdu strzegła nowa wieża bramna. Na przełomie XVII i XVIII w. w wyniku prowadzonych prac budowlanych przekształcono odrębne budynki zamkowe w jednolite skrzydła mieszkalne – wschodnie i zachodnie. Przebudowa objęła również wyrównanie poziomów budynków i dziedzińca. Lanckorońscy pod koniec I poł. XVIII w. wykonali jeszcze pomniejsze (bardziej kosmetyczne) przebudowy rezydencji.
Kurozwęki_pałac_planPo bezdzietnej śmierci Stanisława Lanckorońskiego, wdowa po nim Anna wyszła za mąż za Macieja Sołtyka, późniejszego wojewodę sandomierskiego. To za jego sprawą zamek został przebudowany w barokowo – klasycystyczny pałac. Wieżę bramną pozbawiono funkcji obronnych i przebudowano w skrzydło mieszczące salę balową. Zmodernizowano również pozostałe skrzydła oraz kaplicę. Nowe założenie pałacowe zwieńczyły dachy mansardowe.
Kunegunda z Koszowskich, trzecia żona Macieja Sołtyka zapisała Kurozwęki swojemu szwagrowi Tomaszowi, po którym majątek wraz z podniszczonym pałacem odziedziczył jego syn Tomasz żonaty z Anastazją. Rozmiłowana w rzeczach pięknych Anastazja zajęła się przywróceniem blasku nowej siedzibie rodowej. W tym okresie powstał taras widokowy oparty na półkolistych arkadach.
Po ślubie córki Sołtyków Emilii i Pawła Popiela herbu Sulima Kurozwęki trafiły w ręce Popielów. Paweł wykonał gruntowną przebudowę wnętrz pałacowych oraz piwnic. W 1873 r. majątek przejął syn Pawła – Marcin, który zmodernizował pałac pod katem instalacji grzewczych i wodnokanalizacyjnych. W 1944 r. na mocy dekretu o uwłaszczeniu Marcin Popiel stracił prawa do majątku w Kurozwękach. Nastały lata postępującej dewastacji i grabieży. Dopiero po 1960 r. wykonano w pałacu prace archeologiczne i zabezpieczające. Od 1991 r. rozpoczęła się nowa era dla pałacu, który powrócił w ręce spadkobierców prawowitych właścicieli.
Galeria zdjęć
Pałac Sołtyków w KurozwękachPałac Sołtyków w KurozwękachPałac Sołtyków w Kurozwękach
Pałac Sołtyków w KurozwękachPałac Sołtyków w KurozwękachPałac Sołtyków w Kurozwękach
Pałac Sołtyków w KurozwękachPałac Sołtyków w KurozwękachAdministracja-Pałac w Kurozwękach
zdjęcia wykonane w październiku 2013
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie, pow. staszowski, gmina Staszów
Adres: Kurozwęki, ul. Zamkowa 3
Współrzędne
Atrakcje turystyczne w okolicy:
Kościół filialny pw. św. Rocha – Kurozwęki
Zespół klasztorny kanoników regularnych – Kurozwęki

baner

Komentarze do “Kurozwęki – Pałac Sołtyków

  1. mazurqas | napisał(a)

    8-10 sierpnia 2014 na terenie zespołu pałacowego odbędzie po raz kolejny impreza plenerowa z cyklu „Dziki Zachód ”. Pojawią się oczywiście Indianie i kowboje. Na scenie przed pałacem wystąpią artyści i zespoły muzyczne. Dodatkowo m.in. wesołe miasteczko i pokazy westernowe.
    Pozdrawiam i do zobaczenia w sierpniu!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *