muzeum, hotel, restauracja – własność Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie.
Zabytkowe obiekty towarzyszące:
oficyna, domek szwajcarski, powozownia.
Zwiedzanie:
park jest otwarty od świtu do zmierzchu, wstęp płatny.
Zwiedzanie wnętrz odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w grupie min. 5 osób.
Od 1 kwietnia do 31 października godziny otwarcia od 9:00 do 17:00 – wejścia o pełnej godzinie od 9:00 do 16:00.
Od 1 listopada do 31 marca zwiedzanie zamku wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji.
Kontakt: tel. 16/ 671 83 21 | 16/ 671 83 16
Trasa zwiedzania obejmuje:
• dziedziniec zamkowy • kaplicę zamkową
• krypty w Baszcie Boskiej • sale ekspozycyjne
Dojazd:
park położony jest w pobliżu z głównej drogi. [Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi:
na przeciwko ogrodzenia parkowego, po drugiej stronie jezdni znajduje się duży płatny parking a bezpośrednio obok wejścia mniejszy darmowy.
Historia i opis:
Zamek w Krasiczynie wybudowano w miejscu dawnej drewnianej budowli, do której prowadziła murowana brama. Inicjatorem budowy nowego obiektu był syn Barbary Orzechowskiej i Jakuba z Siecina, który przyjął nazwisko Krasicki (od nazwy pobliskiej wsi).
Pod koniec XVI w. na bazie dawnej bramy wjazdowej postawiono czworoboczną warownię, której trzy skrzydła stanowiły mury obronne wyposażone w strzelnicę, a jedno część mieszkalną. W narożnikach stanęły masywne okrągłe baszty. Z dwóch stron budowlę chronił zalew, a dwie pozostałe zabezpieczały wały i fosa.
Na początku XVII w. Marcin, syn Stanisława kontynuował rozbudowę siedziby rodowej, która zaczęła przeobrażać się w reprezentacyjną rezydencję. Do murów dobudowano pomieszczenia mieszkalne z krużgankami, strzelnicę zastąpiono oknami, baszty podwyższono i zwieńczono zdobieniami (attykami). W jednej z baszt urządzono Kaplicę, zamurowano dotychczasową bramę, a tuż obok stanęła loggia zwieńczona kopułą. Nową bramę wykuto w murze zachodnim i postawiono nad nią wieżę zegarową. Całości dopełniały przepiękne dekoracje sgraffitowe. Rezydencję otaczały fortyfikacje ziemne oraz fosa, przez którą do bramy prowadził most (pierwotnie zwodzony, później murowany).
W 1608 r. Krasiczyn otrzymał w spadku otrzymał Konstanty, bratanek Marcina, który roztrwonił i zadłużył majątek. Zadłużoną rezydencję dziedziczyli kolejno Jerzy i Aleksander Krasiccy, Urszula Modrzewska z Krasickich, Wojakowscy oraz córka Urszuli Modrzewskiej, żona Jana Tarły. Tarłowie dokonali częściowej renowacji obiektu. W 1726r. wojska carskie i kozackie spustoszyły i zniszczyły zamek, którego nie udało się w całości odremontować.
Po śmierci Tarły majątek przechodził kolejno w ręce m. in. Potockich i Pinińskich, od których zakupił go Książe Leon Sapieha. Sapiehowie odrestaurowali zaniedbany budynek i otaczający go park. W 1852r. wnętrza zamku strawił pożar, z którego przetrwała jedynie kaplica w Baszcie Boskiej. Prace remontowe ciągnęły się kilkadziesiąt lat a w trakcie ich trwania zasypano również fosy i utworzono dodatkowe (obecne) wejście do zamku. Dwie wojny światowe przyczyniły się do kolejnych zniszczeń, których dopełniły sowieckie wojska doszczętnie niszcząc i paląc wyposażenie rezydencji. Dopiero w 1963r. rozpoczął się kolejny remont zabytku, który 10 lat później trafił w ręce zakładów FSO z Warszawy. W 1995r. właścicielem obiektu została Agencja Rozwoju Przemysłu w Warszawie i jest nim do dziś. Obecnie rezydencja Krasickich przezywa swoją drugą świetność. Zachował się dawny układ zamku nadany przez Marcina Krasickiego z dodatkowym wejściem z czasów Sapiehów oraz oczywiście cztery baszty: Boska, Papieska, Rycerska i Królewska (patrz plan obok). Zrewitalizowany park oraz odrestaurowany zamek z odtworzonymi zdobieniami sgraffitowymi zachęcają do odwiedzenia. W zamku można oglądać komnaty, krypty grobowe oraz odrestaurowaną kaplicę zamkową w Baszcie Boskiej.
Od kilku lat senior rodu Sapiehów, książę Michał Ksawery Sapieha czynił intensywne starania o odzyskanie rodowej siedziby. W 2012 roku wojewoda podkarpacki wydała decyzję stwierdzającą iż zespół zamkowy w Krasiczynie nie spełniał wymogów dekretu PKWN z 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej i w związku z tym został odebrany Sapiehom bezprawnie, tym samym przychylając się do wcześniejszego orzecznictwa sądów administracyjnych. Decyzja wojewody nie jest ostateczna i na razie z powodu śmierci księcia Sapiehy (1930-2013) sprawa zostaje nierozstrzygnięta.
Legendy i duchy:
Na zamku ukazuje się duch zwany Bielicą. Ostatni raz był widziany po II wojnie światowej, kiedy okoliczna ludność chroniąc się w zamku odpierała ataki ukraińskich band. Po jednej z odpartych ataków na dziedzińcu oświetlonym przez pełnię księżyca ukazała się postać ubrana na biało. Klęczała przy schodach obok wieży zegarowej. Widziało ją wielu z obrońców zamku, ale gdy chcieli się do niej zbliżyć zniknęła. Podobno później widywał ją jeszcze dozorca, ale nikt więcej nie mógł tego potwierdzić. Miejscowi mówili, że to był duch jednej z młodych Sapieżanek.
Galeria
zdjęcia wykonane w lipcu 2008
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. przemyski, gmina Krasiczyn