Kluczkowice – Pałac Kleniewskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,65 z 20 opinii [oceń obiekt]
Loading...

 

Stan obecny: użytkowany, odrestaurowany.
Funkcja teraźniejsza: Zespół Szkół Zawodowych oraz Muzeum Regionalne.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: oficyna, stajnia.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku darmowy i nieograniczony.
Godziny otwarcia muzeum: pn.- pt. 9.00- 14.00
w okresie wakacyjnym lipiec-sierpień dodatkowo:
niedziela w godz. 13.00- 19.00
Wstęp płatny (opłaty symboliczne). Oprowadzanie po muzeum jest nieodpłatne.
Dniem wolnym od opłat jest piątek.
Kontakt: tel. 81 827 10 67 kom. 506 111 513
e-mail: muzeum@opole.lublin.pl
Dojazd: przy zalewie należy kierować się na Osiedle Kluczkowice.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: na terenie zespołu pałacowego są bezpłatne parkingi.
Historia i opis:
Pierwsze udokumentowane wzmianki o osadzie na tych ziemiach pochodzą z połowy XIV wieku, a autorem ich jest Długosz wymieniający istniejącą tu parafię o nazwie Clyczkovicze. W późniejszym czasie Kluczkowice weszły w skład tzw. Klucza Opolskiego i były własnością m.in. Tarłów i Lubomirskich. W 1831 roku w okolicy osiadł młody zubożały szlachcic Kazimierz Wydrychiewicz herbu Poraj, obejmując w zarząd dobra Głodno, Boiska i Braciejowice. Obrotny i przedsiębiorczy Kazimierz kilka lat później otrzymał propozycję zarządzania dobrami Radlin, a hrabina Rozalia Rzewuska, przed swoją śmiercią w 1865r. zapisała mu dobra Klucza Opolskiego. Ośrodkiem zarządu swojego majątku Wydrychiewicz uczynił pałac w Kluczkowicach, a sam zamieszkał w pobliskim Niezdowie, w dawnym pałacu letnim Lubomirskich. Niestety nie jest znana dokładna data budowy pałacu w Kluczkowicach ani też jej inicjator. Według Marii Kleniewskiej-Walewskiej, córki Przemysława Kleniewskiego (ostatniego właściciela Kluczkowic) pałac wzniesiono w połowie XIX wieku. Wydrychiewicz zapisał się w historii głównie jako budowniczy pierwszej utwardzonej drogi pomiędzy Kazimierzem a Józefowem. Zmarł bezdzietnie w 1869 roku.
Jedynym spadkobiercą Wydrychiewicza był ubogi szewc z Opola, który w 1871 roku sprzedał majątek Franciszkowi Kleniewskiemu herbu Zagłoba. Franciszek również zaczynał od dzierżawy małego folwarku, a zasłynął jako twórca pierwszej w Królestwie Polskim instytucji zajmującej się pośredniczeniem w obrocie płodami i materiałami rolniczymi o nazwie „Dom Zleceń Rolników Płockich” założonej w 1859 roku. Po Franciszku majątek odziedziczyli jego dwaj synowie – Jan i Władysław. Jan osiadł w Kluczkowicach i to za jego sprawą rozbudowano stojącą tu rezydencję. Projekt bryły obiektu zlecono Konstantemu Wojciechowskiemu, a wnętrza projektował m.in. Stanisław Witkiewicz. Kleniewski uprzemysłowił i zmodernizował swój majątek ale jednocześnie wraz z żoną Marią udzielał się również charytatywnie. Zginął podczas I wojny światowej osierocając trójkę dzieci, z której Przemysław odziedziczył Kluczkowice. Niestety podobnie jak ojciec zginął podczas działań wojennych z tym, że była to już II wojna światowa.
Po reformie rolnej z 1944r. w zespole pałacowym utworzono szkołę rolniczą. Dziś rezydencja również pełni funkcje edukacyjne mieszcząc Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Konarskiego oraz Muzeum Regionalne, które obejmuje następujące pomieszczenia: bibliotekę, salon, jadalnię, hol i gabinet Jana Kleniewskiego. Na szczególną uwagę zasługuje unikalne w skali Polski pomieszczenie biblioteki pałacowej, zaprojektowane w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Niestety nie ocalało nic z dawnego księgozbioru, ale podziwiać możemy oryginalny wystrój zachowany w około 60-ciu procentach.
Galeria zdjęć
Pałac w KluczkowicachPałac w KluczkowicachPałac w Kluczkowicach
Pałac w KluczkowicachPałac w KluczkowicachPałac w Kluczkowicach
Pałac w KluczkowicachPałac w KluczkowicachPałac w Kluczkowicach
Pałac w KluczkowicachPałac w KluczkowicachPałac w Kluczkowicach
zdjęcia wykonane w październiku 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. lubelskie, pow. opolski, gmina Opole Lubelskie
Adres: Kluczkowice Osiedle 7
Współrzędne GPS
Atrakcje w okolicy:
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – Opole Lubelskie
Kościół pw. Św. Stanisława Bpa i Tomasza Apostoła – Piotrawin
Kościół pw. Bożego Ciała – Józefów nad Wisłą

baner

Komentarze do “Kluczkowice – Pałac Kleniewskich

  1. ZAWISZA | napisał(a)

    Witam, chciałabym dodać istotną informację merytoryczną iż jest to pałac Jana i Marii Kleniewskich. Było dwóch braci Kleniewskich – Jan i Władysław. Ten drugi miał pałac w Niezdowie. Pozdrawiam serdecznie. Zawisza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *