Kamień – Dwór Cywińskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,50 z 8 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: ruiny, zachowana wieża ciśnień i część piwnic.
Funkcja teraźniejsza: brak.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: ruiny stajni cugowej.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku nieograniczony i darmowy.
Dojazd: w Kamieniu należy kierować się na Kępę Solecką.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: w pobliżu brak wyznaczonych parkingów.
Historia i opis:
Dobra w Kamieniu (dawniej Kamieniu Opolskim) pierwotnie należały do Dębowskich, następnie do Brzozowskich i Domaszewskich, którzy w 1880 roku zbyli je Ludomirowi Cywińskiemu herbu Puchała.
Cywiński posiadał już sąsiednie włości piotrawińskie. W Kamieniu stał wtedy dwór z oranżerią i czworakami wystawiony prawdopodobnie przez Brzozowskich w 1823 roku. Cywińscy powiększyli zespół dworski, skutkiem czego w pierwszej połowie XX wieku składał się on z rządcówki, gorzelni, magazynu spirytusu, dwóch obór, dwóch stajni, stodoły, spichlerza i kuźni.
Sam dwór był obiektem parterowym, kryty dachem dwuspadowym z dwoma centralnie umieszczonymi portykami – jeden w fasadzie frontowej drugi w ogrodowej. Obydwa portyki podparte były czterema kolumnami z tym, że ogrodowy był bardziej okazały, gdyż środkowa część tylnej fasady była dwukondygnacyjna. W północno-wschodniej części dworu stała piętrowa wieża ciśnień, w której na parterze znajdował się hol, a część południowo-wschodnią zdobił ryzalit. Zarówno wieża ciśnień jak i ryzalit przykryte były stopniowanym dachem namiotowym. W południowo-zachodniej części dworu znajdował się łącznik prowadzący do stojącej obok oficyny.
Po Ludomirze Kamień przypadł w spadku jego starszemu synowi Stanisławowi, który objął go na początku XX wieku. Stanisław oraz jego żona Anna byli uznanymi społecznikami zaangażowanymi w sprawy lokalnej ludności. Po śmierci Stanisława włościami zarządzała jego żona a po niej kolejno ich starszy syn Andrzej a potem młodszy Stanisław. Ten ostatni mieszkał w Kamieniu do końca wojny i nacjonalizacji w 1944 roku. Pozbawiony majątku przeniósł się z rodziną do Szczecina gdzie mieszkał do śmierci. Dla opuszczonej rezydencji nastał czas grabieży i dewastacji. Ostatecznego dzieła spustoszenia dokonał pożar w 1956 r., który niestety doszczętnie zniszczył dwór. Do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie wieża ciśnień.
Galeria
Dwór Cywińskich w KamieniuDwór Cywińskich w KamieniuDwór Cywińskich w Kamieniu
zdjęcia wykonane w październiku 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. Lubelskie, pow. opolski, gmina Łaziska
Adres: Kamień
Współrzędne
Atrakcje turystyczne w okolicy:
Kościół pw. Św. Stanisława Bpa i Tomasza Apostoła – Piotrawin
Kościół pw. Bożego Ciała – Józefów nad Wisłą
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – Opole Lubelskie

baner

Komentarze do “Kamień – Dwór Cywińskich

  1. Mariusz | napisał(a)

    Byłem tam dzisiaj tj, 03.04.2018. Teren jest już całkowicie ogrodzony. Muru który jest na Google StreetView z 2012 roku przy drodze już nie ma, a wieża wydaje mi się że jest w dużo gorszym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *