Grabownica Starzeńska – Pałac Starzeńskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,90 z 21 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: w pałacu mieści się „Restauracja Pałacowa” oraz pokoje gościnne.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: dawne zabudowania gospodarcze.
Zwiedzanie: wstęp do dawnego parku nieograniczony i darmowy. Wnętrza pałacu można oglądać w godzinach otwarcia restauracji. Ograniczenia w zwiedzaniu pałacu mogą wystąpić podczas imprez zamkniętych.
Kontakt: tel. 13 439 50 85
Dojazd: pałac stoi przy nieopodal głównej drogi Brzozów – Sanok.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: bezpłatny parking w otoczeniu pałacu.
Historia i opis:
Pałac w Grabownicy Starzeńskiej wybudowano na przełomie XVIII i XIX w. z inicjatywy rodziny Starzeńskich. Jest to prostokątny budynek z wypustami w fasadzie wschodniej i zachodniej. Ryzalit czołowy poprzedzony jest portykiem podpartym czterema kolumnami, dźwigającymi sporych rozmiarów balkon. W czasach świetności wnętrza rezydencji wypełniały akwaria z różnymi gatunkami ryb oraz książki o tematyce ichtiologicznej, zgromadzone przez Ksawerego Starzeńskiego. Kolekcja ta była unikatowa na skalę europejską a zainteresowanie nią wykazał sam Napoleon Bonaparte. Żona Ksawerego – Katarzyna utrzymywała bliskie kontakty towarzyskie z elitą ówczesnej arystokracji, a w czasie pobytu w Paryżu z samą cesarzową Józefiną.
Od 1845r. Grabownica należała do Teofila Ostaszewskiego z pobliskiego Wzdowa, który jako jeden z pierwszych zniósł na swoich włościach przymus pańszczyzny. W 1889r. majątek odziedziczył Kazimierz Ostaszewski i otworzył w nim działalność związaną z hodowlą koni, rymarstwem i wyposażeniem stajni. Jego stadnina słynęła w całej Europie z hodowli koni pełnej krwi angielskiej. Kazimierz poślubił nieślubną córkę cara Aleksandra II – Aleksandrę de Boishebert.
W 1894 zespół pałacowy w Grabownicy przejął Paweł Tyszkowski, który zmarł bezpotomnie w 1920r. Od tego czasu aż do utworzenia PGR-u w 1946r. majątek był administrowany przez zarządcę.
W 1999r. pałac nabyła osoba prywatna i za jej sprawą obiekt był sukcesywnie restaurowany. Obecnie pałac jest wyremontowany i mieści się w nim restauracja „Pałacowa”, która specjalizuje się w daniach kuchni polskiej i imprezach okolicznościowych. W budynku mieszczą się również pokoje gościnne, a całe bogate wyposażenie wnętrz utrzymane jest w stylu epoki, z jakiej pochodzi obiekt. Całość otaczają pozostałości po dawnym założeniu parkowym.
Galeria
Pałac w Grabownicy StarzeńskiejPałac w Grabownicy StarzeńskiejPałac w Grabownicy Starzeńskiej
Pałac w Grabownicy StarzeńskiejPałac w Grabownicy Starzeńskiej
zdjęcia wykonane w lipcu 2008
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. brzozowski, gmina Brzozów
Adres: Grabownica Starzeńska 794
Współrzędne GPS
Inne atrakcje turystyczne w okolicy:
Dwór i park – Jabłonka
Zabytkowy Budynek Domu Kultury – Brzozów
Muzeum Regionalne – Brzozów
Zabudowa Rynku – Sanok
Skansen Muzeum Budownictwa Ludowego – Sanok

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *