Dukla – Pałac Mniszchów

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,62 z 13 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: Muzeum Historyczne.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: oficyny, kaplica, mostek, skansen broni ciężkiej.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku bezpłatny.
Muzeum czynne od wtorku do niedzieli oprócz:
1 stycznia, 1-go dnia Wielkanocy,
1 listopada, 24 i 25 grudnia
Godziny otwarcia:
październik – kwiecień: 10:00 – 15:00
maj oraz wrzesień: 10:00 – 16:30
czerwiec – sierpień: 10:00 – 17:30
Ceny biletów:
normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, przewodnik 50 zł.
Kontakt: tel. 13 43 30 085; fax 13 43 30 236
Dojazd: jadąc samochodem należy kierować się na parking przy ulicy Parkowej.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: darmowy parking przy ogrodzeniu muzeum.
Historia i opis:
Pałac w Dukli sięga swoją historią połowy XVI wieku, kiedy to z inicjatywy Jana Jordana herbu Trąby wybudowano tu zamek. Na przełomie XVI i XVII w. zamek stopniowo popadał w ruinę, aż do 1636 r. kiedy to za sprawą Franciszka Bernarda Mniszcha (kasztelana sądeckiego) rozpoczął się remont i przebudowa obiektu. Odbudowany zamek został otoczony fortyfikacjami bastionowymi i stanowił klasyczne „palazzo in fortezza” (rezydencja w fortecy). Prace wykończeniowe na przełomie XVII i XVIII w. kontynuował wnuk Franciszka – Józef Wandalin Mniszech.
Palac_Dukla_planNajwiększa przebudowa rezydencji miała miejsce w latach 1764-65 za sprawą Jerzego Augusta Wandalina i jego żony Marii Amelii z Bruhlów. Obiekt został przekształcony z warowni w wytworny pałac otoczony parkiem. Zamek rozbudowano w kierunku zachodnim dodając jednocześnie jedną kondygnację. Po bokach pałacu w miejscu bastionów stanęły dwie oficyny (patrz plan obok). Całość otaczał pięknie ukształtowany park w stylu francuskim wzbogacony oczkami wodnymi, symetrycznie wytyczonymi alejkami, posągami i mostkami. W ten sposób rezydencja z fortecy zmieniła się w siedzibę magnacką typu „entre cour et jardin” (mieszkanie między dziedzińcem a ogrodem). Kwitło tutaj życie kulturalne i towarzyskie.
Po śmierci Jerzego i Amelii ich córka Maria Józefa Szczęsna Potocka w 1779r. sprzedała majątek w Dukli Kantemu Ossolińskiemu. Na przełomie XVIII i XIX w. Dukla trafiła w ręce Stadnickich, a następnie Helena Stadnicka wniosła ją jako posag do rodu Męcińskich. W 1821 r. rezydencję strawił pożar, a niespełna 30 lat później została splądrowana przez wojska carskie. Odbudowy podjął się Cezary Męciński wraz z synem Adamem. W 1875 r. rozpoczęła się przebudowa w wyniku, której wschodnia elewacja otrzymała ganek oparty na filarach, zmieniono obramowania okien fasady wschodniej i zachodniej, dodano balkony, a wewnątrz zmieniono układ pomieszczeń. Zmienił się też charakter parku ze starannie ukształtowanego na angielski z dużą dawką naturalności. Poniżej pocztówka z 1902 roku.
pałac_dukla_archiwalne_foto
W 1925r. majątek w Dukli trafił w posiadanie Tarnowskich herbu Leliwa. Pałac ponownie ucierpiał podczas II wojny światowej, lecz został odbudowany i przeznaczony na muzeum. We wrześniu 2012 roku zespół pałacowy w Dukli został zwrócony spadkobiercom ostatnich przedwojennych właścicieli – Tarnowskim. W rezydencji nadal funkcjonuje Muzeum Historyczne.
Galeria
Pałac w DukliPałac w DukliPałac w Dukli
Pałac w DukliPałac w DukliPałac w Dukli
Pałac w DukliPałac w DukliPałac w Dukli
Ekspozycje - Pałac w DukliEkspozycje - Pałac w DukliEkspozycje - Pałac w Dukli
zdjęcia wykonane w maju 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. krośnieński, gmina Dukla
Adres: ul. Trakt Węgierski 5
Współrzędne
Inne atrakcje turystyczne w okolicy:
Klasztor – Dukla, ul. Pocztowa 5
Kościół pw. św. Marii Magdaleny – ul. Trakt Węgierski 18
Kościół pw. św. Jana z Dukli – ul. Pocztowa 5
Ratusz – Dukla, Rynek

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *