wstęp na teren posesji wolny, wnętrza pałacu dostępne dla gości hotelu i restauracji. Kontakt: tel 16/65 11 058, fax 16/65 11 858
Dojazd:
należy kierować się na hotel „Zamek Dubiecko”. [Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi:
darmowy parking u podnóża skarpy pałacowej.
Historia i opis:
Wieś Dubiecko i okoliczne włości z nadania królewskiego od roku 1389 należały do Kmitów. W połowie XVI w. przeszły w posiadanie Stanisława Stadnickiego żonatego Nawojką, córką Andrzeja Kmity. Ich syn, Stanisław Mateusz Stadnicki w miejscu dawnego drewnianego fortalicjum Kmitów postawił murowany zamek. Był to czworoboczny obiekt z dwoma równoległymi budynkami mieszkalnymi tworzącymi dziedziniec. Całość otoczona była murem z czterema basztami i fosą. W 1588r. Andrzej Stadnicki sprzedał Dubiecko Stanisławowi Krasickiemu z Krasiczyna, po którym odziedziczył go jego syn Jerzy. Krasiccy rozbudowali niewielki zameczek w sporych rozmiarów rezydencję obronną. Następnie w wyniku zawadiackich poczynań Jerzego Krasickiego i rodzinnych przepychanek Dubiecko było przedmiotem wielu sporów i procesów. W XVII w. obiekt został uszkodzony przez Tatarów, a zniszczeń dopełnił późniejszy pożar. Za sprawą Antoniego Krasickiego zamek został odbudowany już jako pałac, który później jeszcze kilkakrotnie przebudowywano. Ostatecznie był to prostokątny obiekt z wolnostojącą basztą.
W połowie XIX w. Aleksandra Krasicka wniosła Dubiecko w posagu do rodu Konarskich, którzy, w 1909r. połączyli dobudówką pałac z basztą. Podczas I wojny światowej pałac został ograbiony przez wojska carskie.
Po II wojnie światowej obiekt był własnością Zakładu Płyt Pilśniowych w Przemyślu i mieściło się w nim muzeum Ignacego Krasickiego oraz mieszkanie ostatniej prawowitej właścicielki Marii Konarskiej z Mycielskich, która żyła tu do 1991 r. Podniszczony zabytek został zakupiony przez prywatnego inwestora w 2009 r. z przeznaczeniem na hotel i restaurację.
Ciekawostki:
Historia zamku-pałacu w Dubiecku wiąże się z narodzinami dwóch sławnych postaci.
To w tym zamku w roku 1551 urodził się najsłynniejszy polski zabijaka i awanturnik Stanisław Stadnicki zwany „Diabłem Łańcuckim” (syn Stanisława Mateusza Stadnickiego).
W dniu 03.02.1735 rezydencja (przebudowana już w pałac) była świadkiem narodzin Ignacego Krasickiego, późniejszego biskupa warmińskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego, a przede wszystkim wybitnego poety.
Galeria
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. przemyski, gmina Dubiecko
Adres: Dubiecko, ul. Zamkowa 1
Współrzędne
Atrakcje w okolicy:
Cerkiew murowana – Dubiecko
Kładka wisząca i prom na Sanie – Dubiecko
Zespół Dworski – Wybrzeże | odległość: 2,5 km
Dwór – Nienadowa | odległość: 2,5 km
Modrzewiowy kościół – Bachórzec | odległość: 4,5 km
Zespół dworski Krasickich – Bachórzec | odległość: 5 km
Dwór, Spichlerz i Kuźnia – Babice | odległość: 6 km