Długie – Pałac Bobrowskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,00 z 4 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: Dom Dziecka im. Janusza Korczaka.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: budynek gospodarczy.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku wolny, ze względu na charakter mieszczącej się tu placówki wnętrza pałacu niedostępne dla zwiedzających.
Dojazd: należy kierować się na dom dziecka.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: darmowy parking na terenie parku.
Historia i opis:
Wieś Długie powstała prawdopodobnie na przełomie XIV i XV w. Jako pierwszy właściciel wymieniany jest Piotr Mleczko, dziedzic Jedlicza. Następnie wieś była w rękach m.in. Krasnopolskich, Zarzeckich i Humnickich. Istniał tu wtedy folwark, karczma i młyn.
Konstanty Humnicki zapisał folwark kurii przemyskiej, która z kolei przekazała go zakonowi Paulinów ze Starej Wsi koło Brzozowa. Zakonnicy stworzyli dobrze prosperujący majątek ziemski z dworem, stajniami, spichlerzem a nawet browarem i winiarnią. Po pożarze w I połowie XVIII w. Paulini odbudowali folwark jednak po kasacie zakonu, nowi dzierżawcy doprowadzili do jego upadku. Długie nie miało szczęścia do właścicieli, którzy zmieniali się nadzwyczaj często.
Pod koniec XIX w. wieś była w rekach Władysława Bobrowskiego z inicjatywy którego wybudowano tu pałac. Na początku XX w. Władysław zbankrutował i jako pokrycie swoich należności zapisał pałac Benedyktowi Jabłeckiemu. Nowy właściciel nigdy nie zamieszkał w rezydencji gdyż została ona objęta reformą rolną z 1944r.
W 1952 roku w wyremontowanym pałacu uruchomiono dom dziecka. Budynek przeszedł jeszcze dwa duże remonty i dziś jest w stanie idealnym. Po zmianach ustrojowych w latach 90-tych XX w. spadkobiercy Bobrowskich podjęli bezowocną próbę odzyskania rodowej rezydencji. Podobno roszczenia ustały, gdy dowiedzieli się, że w rezydencji od lat znajduje się dom dziecka.
Galeria
Pałac Bobrowskich w DługiemPałac Bobrowskich w DługiemPałac Bobrowskich w Długiem
Pałac Bobrowskich w DługiemPałac Bobrowskich w DługiemPałac Bobrowskich w Długiem
zdjęcia wykonane w maju 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. krośnieński, gmina Jedlicze
Adres: Długie 9
Współrzędne GPS

Rezydencje w pobliżu

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *