Dębno – Zamek Dębińskich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,73 z 11 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany, odrestaurowany.
Funkcja teraźniejsza: Muzeum Wnętrz – placówka zamiejscowa Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Zabytki w otoczeniu: dawne zabudowania folwarku (zrujnowane, własność prywatna).
Zwiedzanie: wstęp na teren parku bezpłatny. Wstęp do muzeum płatny.
Zobaczyć można m.in. (bardzo bogato wyposażone): kaplicę, salę koncertową i rycerską, kuchnie, spiżarnie oraz skarbiec.
Godziny otwarcia (mogą ulegać zmianom):
poniedziałek – nieczynne
wtorek – piątek: 9:00-16:00
sobota – niedziela: 10:00-16:00
Wejścia tylko o pełnych godzinach. Ostatnie wejście najpóźniej godzinę przed zamknięciem muzeum.
Kontakt: tel/fax. +48 14/665 80 35
email: debno( małpa )muzeum.tarnow.pl
Dojazd: zamek stoi w pobliżu drogi krajowej Tarnów – Kraków.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: tuż przy fosie jest ogólnodostępny parking.
Historia i opis:
Pierwotna rezydencja w Dębnie została wzniesiona prawdopodobnie pod koniec XIII w. przez komesa Świętosława z Gryfitów, który otrzymał wieś z nadania Bolesława Wstydliwego w 1274 roku. Ówczesna drewniana warownia była otoczona wałem ziemnym poprzedzonym fosą.
Dębno_zamek_planKolejnymi właścicielami Dębna byli Pobogowie, a po nich Jakub Dębiński herbu Odrowąż, dla którego wzniesiono obecnie zachowany zamek murowany. Obiekt posiadał już wtedy dziedziniec wewnętrzny, który tworzyły cztery prostokątne, dwupiętrowe budynki, murowane z cegły, na kamiennej podmurówce w kształcie nieregularnego czworoboku.
W 1586r. za sprawą ówczesnego właściciela Ferenza Wesseliniego przeprowadzono remont rezydencji w stylu renesansowym. Z tego okresu zachowały się m.in. sgraffitowe opaski okienne oraz kilka portali. Kolejni właściciele – Tarłowie herbu Topór, pozostawili po sobie datowany na 1772r. barokowy portal prowadzący na dziedziniec oraz dostawiony fragment skrzydła północnego. Ukończone założenie obronne widać na makiecie poniżej.
zamek_dębno_makieta_rekonstrukcja
Na przestrzeni kolejnych wieków często zmieniali się właściciele dębińskiej rezydencji. Od 1759r. byli to Lanckorońscy herbu Zadora, następnie na przełomie XVIII i XIX wieku Rogowscy, później Rudniccy i Spławscy, a od 1835r. Jastrzębscy herbu Ślepowron. Ostatni właściciel przedwojenny, Stanisław Jastrzębski opuścił rezydencję we wrześniu 1939 roku. Jak widać rody te dbały o zamek, któremu sprzyjała również opatrzność oszczędzając najazdów, pożarów, zniszczeń wojennych i innych kataklizmów.
Dębno_zamek_widokówka_1930rDziś możemy zachwycać się dawną siedzibą Dębińskich w prawie niezmienionym kształcie (po prawej widokówka z 1930r.), urzekającą dwoma pięknymi basztami od zachodu i ozdobnymi wykuszami w elewacji budynku wschodniego (od północy i południa). W latach 1970-78 dokonano remontu obiektu, w którym utworzono funkcjonujący nadal oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie oferujący zwiedzającym ekspozycje wyposażenia wnętrz. Zamek otoczony jest gęstym starym drzewostanem, a przez suchą fosę prowadzi obecnie drewniany most.
Legendy i duchy:
Jeden z panów na zamku w Dębnie miał córkę, której zaplanował ślub z bogatym szlachcicem. Kiedy córka opowiedział mu o swoim uczuciu do służącego ogarnęła go złość i kazał pannę ubraną w suknie ślubną zamurować w jednej z baszt dając jej czas do namysłu. Pod basztą cały czas czuwał sługa, aby powiadomić pana jak tylko córka zdecyduje się spełnić jego wolę. Niestety ojciec się nie doczekał, gdyż panna pozostała wierna ukochanemu aż do śmierci. Kiedy po latach rozebrano mur w baszcie odnaleziono jedynie złoty warkocz.
Na pamiątkę tego zdarzenia głównym trofeum odbywających się tu corocznych turniejów rycerskich jest ten właśnie złoty warkocz.
Galeria
Zamek w DębnieZamek w DębnieZamek w Dębnie
Zamek w DębnieZamek w DębnieZamek w DębnieZamek w Dębnie
Zamek w DębnieZamek w DębnieZamek w Dębnie
zdjęcia wykonane w czerwcu 2014
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. małopolskie, pow. brzeski, gmina Dębno
Adres: Dębno 189
WspółrzędneGPS

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *