Czyżów Szlachecki – Pałac Zaklików

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,68 z 25 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany.
Funkcja teraźniejsza: hotel, restauracja.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: brama wjazdowa, budynki gospodarcze, pozostałości dawnych piwnic zamkowych.
Zwiedzanie: wstęp na teren parku pałacowego nieograniczony i darmowy, wnętrza pałacu dostępne dla gości restauracji i hotelu.
Kontakt: tel. (15) 835 51 45 faks (15) 835 51 44
e-mail: hotelpalac@op.pl
Dojazd: w Czyżowie należy kierować się na Pawłów.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: darmowy parking tuż przy bramie pałacowej.
Historia i opis:
Początki wsi Czyżów sięgają średniowiecza. Pierwsze potwierdzone wzmianki o zamku na tych ziemiach pochodzą z początku XV wieku, kiedy włości te należały do kasztelana sandomierskiego Michała Ligęzy z Czyżowa. Miał on ponoć wystawić ów zamek z budulca pochodzącego z kościoła i klasztoru w Zawichoście. Na początku XVI w. warownia trafiła w ręce rycerza Hieronima Zakliki herbu Topór, którego ród żył tu do XVIII w. Zamek uległ zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego. W połowie XVIII w. na jego gruzach kasztelan Aleksander Zaklika Czyżowski rozpoczął budowę pałacu. Rezydencję przebudowywano na początku XIX oraz XX wieku, kiedy właścicielami byli już Prendowscy a po nich Targowscy. W czasie II wojny światowej pałac był siedzibą kwatery Armii Krajowej oraz służył jako szpital niemiecki. W okresie powojennym nastąpił czas dewastacji i grabieży. Obiekt przejął miejscowy PGR a później umieszczono w nim szkołę. Generalny remont przeprowadzono dopiero w latach 1978-91. Kilka lat później ówczesny właściciel, czyli rzeszowski oddział Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa sprzedał pałac prywatnemu inwestorowi. Do dnia dzisiejszego obiekt jest w rękach prywatnych.
Legendy i duchy:
Legenda głosi, że Michał z Czyżowa wystawił swój zamek z budulca pochodzącego z klasztoru i kościoła w Zawichoście. Kara za ten występek miała go dosięgnąć dopiero po śmierci. Kasztelana pochowano w ufundowanym przez niego kościele. Podczas jednego z nabożeństw nagle świece na ołtarzu zaczęły gasnąc i łamać się. Działo się tak po każdej wymianie świec na nowe i nie pomagały modły przerażonej ludności. Kiedy zrezygnowany ksiądz zawołał „duchu, czego chcesz” odezwał się głos Michała Ligęzy mówiący, że jest niegodny spoczywać w poświęconym miejscu. Trumnę postanowiono przenieść na cmentarz jednak tam ziemia wyrzucała ją na powierzchnię. Zdesperowany pleban kazał obciążyć trumnę kamieniami i wrzucić do Wisły, jednak to nie pomogło gdyż wypłynęła przy Zawichoście. Na nic zdały się też próby pochówku w okolicznych miejscowościach. W końcu zdecydowano się zakopać trumnę w lesie koło Lasocina, gdzie zagnieździło się stado kruków. Wygłodzone ptactwo rozszarpało drewnianą trumnę i zwłoki kasztelana, którego dusza w końcu odeszła z tego świata. Do dziś istnieje w tym miejscu istnieje osada zwana Krukowem.
Galeria
Pałac w Czyżowie SzlacheckimPałac w Czyżowie SzlacheckimPałac w Czyżowie Szlacheckim
Pałac w Czyżowie SzlacheckimPałac w Czyżowie SzlacheckimPałac w Czyżowie Szlacheckim
Pałac w Czyżowie SzlacheckimPałac w Czyżowie SzlacheckimPałac w Czyżowie Szlacheckim
zdjęcia wykonane w sierpniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie, pow. sandomierski, gmina Zawichost
Adres: Czyżów Szlachecki 17
Współrzędne GPS
Atrakcje turystyczne w okolicy:
Rezerwat przyrody „Zielonka”
Kościół p.w. Wszystkich Św.

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *