Ćmielów – Zamek Szydłowieckich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 3,57 z 7 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: ruiny.
Funkcja teraźniejsza: brak.
Zabytki w otoczeniu: brak.
Zwiedzanie: wstęp na teren posesji wolny, zwiedzanie ruin zamku głównego na wyspie uzależnione od poziomu wody lub twardości lodu.
Dojazd: w Ćmielowie skręcamy w ulicę zamkową i po kilkuset metrach po prawej stronie zobaczymy ruiny.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: można zaparkować tuż przy ogrodzeniu ruin.
Historia i opis:
Zamek w Ćmielowie - rekonstrukcjaPierwsze potwierdzone wzmianki o zamku w Ćmielowie pochodzą z II połowy XIV w. kiedy to jego właścicielami byli bracia Marcin i Mikołaj z Baruchowa herbu Doliwa. Pod koniec tego samego wieku bracia sprzedali wieś i zamek Gniewoszowi z Dalewic. Na początku XV wieku zamek dwukrotnie zmieniał właścicieli, aby pod koniec stulecia trafić w ręce Jakuba Szydłowieckiego. W 1509 roku po śmierci Jakuba dobra ćmielowskie odziedziczył jego przyrodni brat a po nim kanclerz koronny Krzysztof Szydłowiecki. Za jego sprawą zamek rozbudowano w renesansową rezydencję. Po śmierci Krzysztofa zamek przejęła jego żona a później jej wnukowie. Kolejnymi właścicielami rezydencji byli kolejno Tarnowscy, Radziwiłłowie i Zborowscy. W 1606 r. dobra ćmielowskie nabył Janusz Ostrogski, który „dozbroił” zamek w cztery bastiony i obsadził sporym oddziałem wojska.
Ćmielów_zamek_planPo bezpotomnej śmierci Ostrogskiego majątek trafił do Księcia Franciszka Zasławskiego. W czasie potopu szwedzkiego w 1657 rezydencja uległa zniszczeniu. Kolejne zniszczenia dokonały się w czasie działań wojennych na początku XVIII w. Od 1709 r. zrujnowany zamek na prawie pół wieku trafił w ręce Lubomirskich. Następnie nastała era Małachowskich (twórców fabryki porcelany w Ćmielowie), którzy podjęli nieudaną próbę odbudowy zamku. Ostatecznie w 1800 r. przedzamcze przerobiono na browar.
W XIX w. Małachowscy sprzedali zamek. Od 1905 roku w przedzamczu mieściła się łaźnia. W czasie II wojny światowej w wieży bramnej Niemcy urządzili szpital. W 2009 ruiny (zachowane fragmenty zamku widać na planie obok) przejął prywatny inwestor i rozpoczęły się prace archeologiczne. Trzy lata później inwestor wycofał się z planowanych prac na zamku.
Legendy i duchy:
Legenda głosi, że zamek ćmielowski był twierdzą nie do zdobycia ze względu na położenie w mokradłach rzeki Kamienna. Przekonali się o tym Szwedzi podczas potopu. Nie mogąc zdobyć zamku
najazdami uciekli się do fortelu. Znając zamiłowania Polaków do hucznej zabawy oraz weselne zwyczaje przebrali żołnierzy za orszak weselny i zapukali do bram twierdzy. Obrońcy nie widząc w pobliżu wojsk wroga zgodnie ze starym obyczajem otworzyli bramy i przyjęli orszak weselny. Tym to sposobem Szwedzi zamek ćmielowski w czasie potopu zdobyli.
Galeria
Zamek w ĆmielowieZamek w ĆmielowieZamek w Ćmielowie
Zamek w ĆmielowieZamek w ĆmielowieZamek w Ćmielowie
zdjęcia wykonane w październiku 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie, pow. ostrowiecki, gmina Ćmielów
Adres: Ćmielów, ul. Zamkowa
Współrzędne
Inne atrakcje turystyczne w okolicy:
Muzeum porcelany w Ćmielowie
Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP – Ćmielów
Kapliczka – Ćmielów ul. Zamkowa

baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *