spichlerz murowany, Kościół św. Stanisława Biskupa, zabytkowa plebania.
Zwiedzanie:
wstęp na teren przypałacowy nieograniczony i bezpłatny, oglądanie wnętrz i części ogrodowej po uzyskaniu zgody. Kontakt: tel. 17/871 44 21
Dojazd:
należy kierować się na Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. [Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi:
obszerne parkingi bezpłatne w pobliżu i na terenie parku.
Historia i opis:
Historia pałacu w Boguchwale sięga czasów, kiedy ta miejscowość nazywana była Pietraszówką. Zaczątek Piertaszówki to prawdopodobnie II poł. XIV w. a jej pierwszy okres świetności przypada na początek XV w. kiedy była własnością Mikołaja Pietraszewskiego. Kolejnymi właścicielami tych ziem byli Ligęzowie, Ustrzyccy a od 1724r. Lubomirscy.
Książe Jan Teodor Lubomirski zaplanował utworzenie w Pietraszówce kolejnego gniazda rodowego na miarę pobliskiego Rzeszowa. Z jego inicjatywy w latach 1725-29 na bazie murów stojącego tu dworu wybudowano okazały pałac wzorowany na rezydencji wilanowskiej. Budynek stanął w rozległym parku a w jego pobliżu powstały pomocnicze zabudowania dworskie oraz murowany kościół z plebanią. Główne skrzydło pałacu od wschodu zdobiły dwa pokaźne podcienie z arkadami (kolumnami połączonymi u góry łukiem) oraz kamienne tarasy prowadzące w kierunku stawu z wysepką. Kontynuując swoje dzieło, Jan Teodor Lubomirski postarał się o nadanie Pietraszówce praw miejskich zmieniając przy tej okazji jej nazwę na Boguchwała.Po śmierci Teodora w 1745r. majątek odziedziczył jego syn – Kasper. Nowy „Pan na Boguchwale” nie przykładał takiej wagi do kontynuowania dzieła ojca i budowania świetności siedziby rodowej. W połowie XVIII w. część pałacu strawił pożar. W 1763r. Kasper Lubomirski sprzedał Boguchwałę Pawłowi Starzyńskiemu, który z kolei odsprzedał ją Straszewskim. Na początku XX w. odbudowano m. in. portyk (ganek filarowy) od strony południowej.
W 1921 roku ówczesna właścicielka zespołu pałacowego, Wanda Suszycka zrzekła się go na rzecz fundacji, którą powołała w celu wsparcia rozwoju gospodarczego i naukowego Boguchwały w okresie odrodzonej Polski. Tym sposobem powstały Zakłady Naukowo – Rolnicze im. Wandy i Zenona Suszyckich a obecnie funkcjonuje tu Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Galeria
zdjęcia wykonane w kwietniu 2011
Mapa
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. rzeszowski, gmina Boguchwała
Adres: Boguchwała, ul. Tkaczowa 146
Współrzędne
Atrakcje w okolicy:
Dwór – Nosówka, 9,5 km od Boguchwały
Muzeum – Nosówka, 9,5 km od Boguchwały
Dwór (zdewastowany) – Zgłobień, 10 km od Boguchwały
Dwór Straszewskich – Zgłobień, 10 km od Boguchwały
Fascynująca architektura i położenie. Piękny park – szkoda, że jest bezmyślnie rozparcelowywany. Życzę Boguchwale mądrego, bogatego i polskiego inwestora (inwestorów) pragnącego zachować tę perłę dla polskich pokoleń.
Fascynująca architektura i położenie. Piękny park – szkoda, że jest bezmyślnie rozparcelowywany. Życzę Boguchwale mądrego, bogatego i polskiego inwestora (inwestorów) pragnącego zachować tę perłę dla polskich pokoleń.