Witkowice – Dwór Lubienieckich

strata czasunic specjalnegowarto zobaczyćbardzo ładnyzachwycający! Ocena: 4,25 z 8 opinii [oceń obiekt]
Loading...
Stan obecny: użytkowany, odrestaurowany.
Funkcja teraźniejsza: dom mieszkalny.
Zabytkowe obiekty towarzyszące: oficyny, zabudowania gospodarcze.
Zwiedzanie: własność prywatna – wstęp na teren posesji zabroniony dla osób postronnych, dwór niedostępny dla zwiedzających.
Dojazd: jadąc trasą E40 należy skręcić w ulicę Pałacową.
[Oszczędź czas i paliwo – gotowe współrzędne pod mapą.]
Parkingi: brak parkingów w sąsiedztwie ogrodzenia dworskiego.
Historia i opis:
Osada Witkowice powstała w XIV w i terytorialnie należała do województwa sandomierskiego. Pod koniec XVIII w. władze austriackie wystawiły wieś na licytację, którą wygrali Lubienieccy herbu Rola.
Stojący tu dwór wybudowano w I dekadzie XIX w. a jego projektantem był prawdopodobnie Jan Kubicki – autor projektów najznamienitszych polskich budowli okresu klasycyzmu takich jak np. Belweder. Wzniesiono parterowy, prostokątny obiekt z ryzalitami pośrodku oraz po bokach fasad dłuższych, kryty dachem dwuspadowym. Główne wejście do budynku znajdowało się w południowo-wschodniej fasadzie krótszej, a poprzedza je podjazd zadaszony portykiem podpartym dwiema kolumnami. Stosunkowo skromna bryła obiektu kryje wewnątrz okrągły salon z bogato zdobioną kopułą. Po dwóch stronach okrągłego gazonu umiejscowionego przed dworem stoją oficyny założone na planie wydłużonego prostokąta. W II połowie XIX w. mieszkał tu brat Piotra Michałowskiego (cenionego i uznanego polskiego malarza zaprzyjaźnionego z Oborskimi z Mielca).
Zespół dworski szczęśliwie przetrwał dwie wojny światowe, lecz późniejszy okres przyniósł postępującą dewastację. Obiekt był pustostanem przez ponad 27 lat, aż do roku 1997, kiedy to został sprzedany w prywatne ręce. Staraniem nowego właściciela zabytek pieczołowicie odrestaurowano. Obecnie zespół dworski leżący w starannie wypielęgnowanym parku jest własnością prywatną i w związku z tym nie ma możliwości, aby podziwiać go w całej okazałości. Jak dawniej w otoczeniu budynku znajduje się staw i rośnie sporych rozmiarów platan.
Galeria
Dwór w WitkowicachDwór w Witkowicach
Dwór w WitkowicachDwór w Witkowicach
zdjęcia wykonane w październiku 2011
Mapa
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. ropczycko-sędziszowski, gmina Ropczyce
Adres: Ropczyce-Witkowice, ul. Pałacowa 20
Współrzędne GPS
Atrakcje w okolicy:
Zespół podworski (zdewastowany) – Góra Ropczycka, 5 km od Witkowic
Zespół klasztorny kapucynów – Sędziszów Młp., ul. Jana Pawła II, 8 km od Witkowic

Rezydencje w pobliżu

baner

Komentarze do “Witkowice – Dwór Lubienieckich

  1. GEBALSKI CZESLAW TORUN | napisał(a)

    W latach 1954-59 pałac w Witkowicach był internatem technikum ogrodniczego w Ropczycach. Jako wychowanek zamieszkiwałem tam przez 5-lat. Bardzo bym chciał zwiedzić teren, może bez obiektu pałacowego ale park i przyległości wokół niego. Mam już 74 lata, życia zostało niewiele a tęsknota wspomnień tamtych lat ogromna, Jeśli właściciel obiektu wyraził by dobrą wole by u schyłku swojego życia chociaż na moment wdepnąć własnymi nogami byłbym bardzo…….wdzięczny
    Czesław Gebalski Toruń ul. Witosa 7c/39 tel.505822806

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *